Parlamentolar mahkeme değildir

Alman Parlamentosu’nun 2 Haziran’da ‘Ermeni Soykırımı Tasarısını’ gündemine alması üzerine harekete geçen Avrupa ADD Birliği Genel Başkanı Dursun Arı tüm yurttaşları ve kitle örgütlerini 28 Mayıs’taki Berlin Yürüyüşü’ne davet etti

Parlamentolar mahkeme değildir
24 Mayıs 2016 Salı 11:24

Erdem Güneş / Berlin
Federal Alman Parlamentosu’nun 2 Haziran 2016 günü “Ermeni Soykırımı Tasarısını” gündemine alması üzerine harekete geçen Avrupa’daki Türk dernekleri, 28 Mayıs’ta Berlin’de yapacakları büyük yürüyüş için çalışmalarını hızlandırdı. Berlin’de geçen yıl 20 bini aşkın yurtseverin katıldığı yürüyüşün düzenleme komitesi üyelerinden Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Genel Başkanı Dursun Arı, Aydınlık’a yaptığı açıklamada tüm yurttaşları ve kitle örgütlerini Berlin Yürüyüşü’ne davet etti.

‘PARLAMENTOLAR MAHKEME DEĞİLDİR’
“Tasarı, hukuk devleti açısından kabul edilemez bir hukuksuzluğun ilanıdır ve Almanya’nın iç barışını bozmaya hizmet etmektedir” ifadelerini kullanan Arı, “Parlamentolar, herhangi bir eylemin soykırım suçunu oluşturduğuna karar veremez. 1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesine göre, bu konuda karar verme yetkisi belli mahkemelere tanınmıştır. Bu mahkemeler ise buna göre, tanımlanan suçun işlendiği ülkenin yetkili ceza mahkemesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesidir” diye konuştu.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2. Dairesi’nin 17 Aralık 2013 ve AİHM Büyük Dairesi’nin 15 Ekim 2015 tarihli, Perinçek-İsviçre Davası’nda verdiği kararlar, BM Soykırım Sözleşmesi’ne atfen, yetkili ceza mahkemeleri dışındaki yargı kurumlarının, parlamentoların, hükümetlerin, belediyelerin, akademik kuruluşların vb. 1915 olayları konusunda soykırım kararı veremeyeceklerine hükmettiğini açıklayan Dursun Arı, “Avrupa Adalet Divanı da , Avrupa Parlamentosu’nun 1987’de aldığı soykırım konusundaki kararı üzerine açılan davada, politik kurumların bu konuda karar alamayacaklarına hükmetmiştir” dedi.

‘ZAMANLAMA DİKKAT ÇEKİCİ’
Arı, açıklamasında şu noktalara dikkat çekti: “Mahkeme kararları ortada iken bu konuların parlamento gündemlerine sokulmasının arkasında sadece şu iki gerekçe olabilir. Birincisi, Türkiye’nin emperyalizmin kuklası ayrılıkçı terörle kararlı mücadelesine karşı uluslararası bir müdahalenin zeminini yaratmak. İkincisi ise Türkiye’ye yönelik başta askeri ve ekonomik konular olmak üzere taleplerini kabul ettirmek amacıyla tehdit sopası olarak kullanmaktır. Bu konuda yıllardır sürdürdüğümüz mücadelenin kazanımlarına sahip çıkmak tüm vatanseverlerin görevidir. Dava, vatan davasıdır. Bu nedenle tüm derneklerimizi bölgelerindeki kuruluşlara çağrı yaparak biraraya getirmeye ve 28 Mayıs 2016, Cumartesi günü saat 16.00’da Berlin’de tertiplenen yürüyüşe en geniş katılımı sağlamaya davet ediyoruz.”

‘İLİŞKİLERE CİDDİ ZARARLAR VERİR’
Türk Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Prof. Dr. Faruk Şen, olası bir soykırımı tanıma kararının “Türk-Alman ilişkilerine büyük zarar vereceği” uyarısında bulundu. Ulusal Kanal’a konuşan Şen, “Yeşillerin (Almanya Yeşiller Partisi) Eş Başkanı Cem Özdemir’in etkisi ile gündeme gelen bu karardan önce Cem Özdemir; Ermenistan’a gidip bu konuda Ermeni Hükümetine söz vermişti” dedi.
Şen açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu kararın hiçbir bağlayıcılığı yok fakat 101 yıl sonra Almanya, aldığı ve alacağı bu kararla bu ülkede yaşayan 3 milyon 100 bin Türkü dışlarken, aynı zamanda 78 milyonluk Türkiye’ yi de karşısına almış bulunacak. Bu nedenle Birleşmiş Milletler toplantısı için İstanbul’da olan Angela Merkel yanında tüm Alman politikacılarına yönelik ciddi gelişimlerde bulunmalı, bu kararın katiyetle tanınmaması lazım. Böyle bir adımı Almanya, 8 yıl evvel atmaya çalışmış, fakat Türk toplumunun tepkileri karşısında geri çekmek zorunda kalmıştı. Şimdi 8 yıl sonra bunu tekrar gündeme getirmek, Türk-Alman ilişkilerine büyük zarar vereceği gibi bu Almanya’ da ikinci büyük halk topluluğunu oluşturan Türkleri de büyük ölçüde negatif olarak etkileyecek ve Alman toplumuna yakınlaşmasını önleyecektir. Tüm sivil toplum kuruluşlarının ve partilerin bu konuda ciddiye alınarak adım atması gereklidir.”

DİYANET, 28 MAYIS’A ÇAĞIRDI
Soykırım tasarısına karşı 28 Mayıs’ta Berlin’de yapılacak büyük yürüyüşün çağrıcısı Berlin Komitesi yeni derneklerin katılımıyla büyüyor. En son Diyanet İşleri Türk İslam Birliği de (DİTİB) eylemin çağrıcısı olacağını duyurdu.
Berlin Komitesi şu
derneklerden oluşuyor:
l Almanya Türk Azerbaycan Birliği
l Almanya Türk Konseyi
l Almanya Türk Mimar ve Mühendisler Birliği
l Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği
l Avrupa Cumhuriyet Kadınları Derneği
l Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD
l Berlin Alperen Ocakları
l Berlin Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği
l Dialog für Frieden
l Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)
l Talat Paşa Komitesi
l Türk Okul Aile Birliği
l Türkiye Gençlik Birliği Avrupa
l Türk Eğitim Derneği
l Türkische Gemeinde Berlin / Berlin Türk Cemaati
l Türk-Alman Toplumu, Vatanseverler

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.