‘Paralel Parti’ mercek altında

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davutoğlu’nun “danışmanlarını” mercek altına aldığı öğrenildi.

‘Paralel Parti’ mercek altında
04 Mayıs 2016 Çarşamba 12:38

Aydınlık / Ankara
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davutoğlu’nun “danışmanlarını” mercek altına aldığı öğrenildi. Erdoğan’ın yakın çevresi, Davutoğlu’nu hükümeti ve partiyi danışmanlarla idare etmeye çalışmakla, Başbakanlıkta “Danışmanlar Partisi” kurmakla suçluyor.
Erdoğan ile Davutoğlu arasında gerilim tırmanırken, şimdi de “Davutoğlu’nun danışmanları” konusu tartışması başladı. Davutoğlu’nun partiyi ve hükümeti AKP MYK, MKYK üyeleri ve bakanlarla değil danışmanlarla idare etmeye çalıştığı iddiaları gündemde. Erdoğan’a yakın AKP’liler, Davutoğlu’nu karar alırken parti organlarını devre dışı bırakmakla eleştiriyor.

DANIŞMANLAR PARTİSİ
Davutoğlu’nun AKP hiyerarşisi dışında ayrı bir hiyerarşi oluşturduğunu öne süren Erdoğan’ın yakın çevresi, Davutoğlu’nun karar alırken parti organlarına değil danışmanlarına danıştığını ifade ediyor. Başbakanlıkta adeta paralel bir “Danışmanlar Partisi” kurulduğunu öne süren Erdoğan’ın yakın çevresi, “Başbakanlıktaki çaycılar bile ‘Danışmanlar Partisi toplandı, Danışmanlar Partisi’nin toplantısı bitmek üzere’ tarzında konuşmaya başladılar. Yüzde 50 oy almış partiyi devre dışı bırakıp danışmanlarla ülkeyi yönetmeye kalkarsan buna izin verilmez. Biz buralara gelinceye kadar ne badirelerden geçtik” dediler.

‘MECBUR KALIYORUZ’
Davutoğlu çevresi ise ortaya çıkan durumun mecburiyetten kaynaklandığını savunuyor. Davutoğlu ile yakın çalışan ve Davutoğlu safında yer alan bir AKP’li yönetimde bir sıkıntı yaşandığını doğrulayarak yaşananları ve nedenlerini şöyle anlattı: “AKP kongresinde MKYK ve MYK bizzat Erdoğan tarafından belirlendiği için partide Davutoğlu yalnız durumda. Aynı şey hükümet için de geçerli. Bakanların büyük çoğunluğu Davutoğlu ile değil doğrudan Erdoğan’la çalışıyor. Kritik görevlerde bulunan bürokratlar da doğrudan Erdoğan’ı muhatap alıyor. Bakanlar Kurulu, MYK, MKYK toplantılarından önce ön toplantılar yapıldığını herkes biliyor. Kararlar ön toplantılarda alınıyor. Resmi toplantılarda hayata geçiriliyor. Bu durumda başbakan ne yapsın. Doğal olarak danışmanlarla çalışıyor.”

‘DANIŞMANLARI ARAŞTIRIN’
Bu gelişmeler yaşanırken Ak Saray’dan Davutoğlu’nun danışmanlarının ve yakın çevresinde bulunan AKP’lilerin kim olduklarının ve ilişkilerinin araştırılması konusunda talimat verildiği öne sürüldü. “Danışmanların daha önce FETÖ ile ilişkilerinin olup olmadığı, daha önce nerelerde çalıştığı, AKP ile ilişkilerinin ne zaman hangi boyutta başladığı, gelir durumları, mal varlıkları, yerli yabancı kimlerle temasları olduğu, İstanbul’da kimlerle ilişkide bulundukları, ...” konularında dosya hazırlanmasının istendiği iddia edildi.
Başbakanlıktaki danışmanlar Ak Saray’daki bu çalışmalardan haberdar olduklarını ifade ederken, “Saray’daki işgüzarların işi” ifadelerini kullanmaları dikkat çekti.

ABD SEÇİMLERİ
AKP’de tartışılan konulardan biri de ABD seçimleri. Erdoğan’a yakın kaynaklar FETÖ gibi Davutoğlu ekibinin de ABD seçimlerini beklediğini kaydederek şu görüşleri dile getirdiler: “Davutoğlu çevresi, ABD seçimlerine kadar dayanırlarsa ondan sonra rahatlayacaklarını düşünüyorlar. Bu düşüncelerini de dost sohbetlerinde dile getiriyorlar. Tabi konuşulanlar bizlerin kulağına kadar da geliyor. İşin ilginç yanı ABD seçimlerinden umut bekleyenler başkaları da var: Cemaat. Çok ilginç. Ama hayallerinin boş olduğunu görecekler. ABD güçlü olanın yanında yer alır. ‘Topal ördek’ tanımının yaratıcıları onlardır.”

GERİLİM DIŞ BASINDA
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında yaşanan gerilim yabancı basın organlarının da gündeminde. İngiliz Financial Times gazetesi Davutoğlu’nun görevinin Avrupa Birliği (AB) ile varılan vize anlaşması nedeniyle tehlikede olduğunu yazdı. BBC Türkçe de Davutoğlu’nun göçmen anlaşmasını Erdoğan’a danışmadan yaptığını öne sürdü.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.