Papa hâlâ Galile’yle uğraşıyor

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ermeni soykırımı yapıldığını iddia eden Papa Francesco’ya sert yanıt verdi. AİHM kararını hatırlatan Vatan Partisi lideri, ‘Bir ruhani liderin ABD’nin Büyük Kürdistan planı içinde rol alması yakışmaz’ dedi

Papa hâlâ Galile’yle uğraşıyor
14 Nisan 2015 Salı 11:22

Seda Akyüz / Elif Nur Bilgiç
Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek, Papa Francesco’nun 1915’te “Ermeni soykırımı” yapıldığını iddia etmesi üzerine dün partisinin İstanbul İl Binasında bir basın toplantısı düzenledi. Papa Francesco’nun 11 Nisan tarihinde Vatikan’da düzenlediği ayinde “20. yüzyılın ilk soykırımı Ermeni toplumuna yapıldı” şeklindeki sözlerini Perinçek şöyle değerlendirdi: “Papa hazretleri hala Galile ile uğraşmaktadır. Yüzyıllardan beri hakikatle çarpışmaktan usanmadılar. Oysa dünya öküzün boynuzunda durmuyor, kendi çevresinde ve güneşin çevresinde dönüyor. ‘Ermeni soykırımı’ emperyalist bir yalandır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de 1915 olaylarının soykırım tanımına girmediğini saptamıştır. Papa, yalnız Galile ile değil uluslararası hukukla da cephe cepheye gelmiştir.
UTANGAÇ AÇIKLAMA
Papa Francesco, utangaç bir açıklamada bulundu, çünkü kendisi açıkça söyleyemiyor. 27 Eylül 2001 tarihinde Papa II. Jean Paul ile Ermeni Kilisesi Patriği II. Karekin’in yaptığı ortak açıklamalarını aktarıyor. 14 yıl önceki o açıklamada, 20. yüzyılın ilk soykırımının ‘Ermeni soykırımı’ olduğu konusunda geniş bir kabul olduğu söyleniyordu. Böylece Papa Hazretleri, kendisinin ifade etmekten utandığı bir uydurmayı, 14 yıl önceki konuşmalara gönderme yaparak dile getiriyor. Utanmakta haklıdır. Çünkü ‘genel kabul gördüğü’ söylenen ‘Ermeni soykırımı’ yalanı, artık AİHM kararıyla geçersizdir.
Papa, gönderme yoluyla da olsa, ‘Ermeni soykırımı’ kavramını kullanmadan önce hukuk uzmanlarına danışmalıydı. Hiç olmazsa AİHM’nin Perinçek-İsviçre Davası’na ilişkin 17 Aralık 2013 günlü kararına bakmalıydı. O kararda, 1915 yılı olaylarının Holokost’a, başka deyişle Yahudi Soykırımına benzemediği vurgulanmaktadır. AİHM’e göre, 1915 yılı olayları soykırım kapsamında değildir.
‘AİHM KARARI VATİKAN İÇİN DE BAĞLAYICI’
AİHM kararları, bütün Avrupa devletleri için bağlayıcıdır. Papa, kuşkusuz kendi görüşlerini açıklayabilir. Ancak Vatikan Devleti’nin Başkanı olarak AİHM kararlarına saygı göstermek durumundadır. Hiçbir dinsel makam, hiç kimseye hukuku çiğneme yetkisi vermez. Yalnız AİHM değil, en yüksek Uluslararası Mahkeme olan Lahey Adalet Divanı da, en son Hırvatistan-Sırbistan kararında, tehcirin soykırım sayılmayacağını hükme bağladı. Aynı kararda, ‘1948 yılında Birleşmiş Milletler sözleşmesiyle tanımlanan soykırım suçuna ilişkin hüküm, geriye yürütülemez’ denildi. 1915 yılında soykırım diye bir suç yoktu, hatta soykırım kavramının kendisi de yoktu. Papalık gibi bir makamı işgal edenlerin ciddî olmaları beklenir. Bir ruhani liderin ABD’nin ‘Büyük Kürdistan’ planı içinde rol alması, din adamlığına ne kadar yakışır, bunun takdirini bütün insanlığa bırakıyoruz. Papa’nın konuşması 9 yüzyıl öncesinin Haçlı Seferlerini akla getiriyor. Papa’nın Türkiye’yi bölme planlarında rol alması, kendi ruhani konumundan ve saygınlığından vazgeçtiğini gösteriyor.
‘SOYKIRIM YALANINI KÖKTEN BİTİRDİK’
Türkiye’ye yönelik soykırım yalanını kökten bitirdik. Elimizde kapı gibi AİHM kararı var.
Ne yazık ki Türkiye’de hükümet koltuklarını işgal edenler, AİHM kararının bize kazandırdığı konumda bulunmuyorlar. AİHM’nin Perinçek-İsviçre davasına ilişkin 17 Aralık 2013 günlü kararı, Dışişleri Bakanlığı tarafından ‘Devrim’ ve ‘Milat’ kavramlarıyla tanımlanmıştı. Evet o karar, uluslararası hukuk ve siyasette devrim değerindedir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.