Özerklik planına operasyon geliyor

Aydınlık’ın güvenlik kaynaklarından ulaştığı 2 istihbarat raporunda örgütünün yıkıcı faaliyeti ve alınması gereken önlemler vurgulandı Raporlarda kırsalda darbe yiyen PKK’nın ‘devlet yapılanması’ olarak oluşturduğu KCK’yı harekete geçirmeye çalıştığına dikkat çekildi

Özerklik planına operasyon geliyor
16 Ağustos 2015 Pazar 14:17

Ceyhun Bozkurt
[email protected]

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 24 Temmuz’dan itibaren PKK terör örgütü kamplarına yönelik hava operasyonları örgüte ciddi darbe indirdi. Bölgedeki güvenlik birimlerinin ulaştığı bilgiler neticesinde oluşturulan iki istihbarat raporunda, bu darbenin ayrıntıları yer alırken, PKK’nın başta Hakkari Yüksekova olmak üzere şehirlerde terör eylemleri hazırlığı yaptığına dikkat çekildi.
Aydınlık’ın ulaştığı iki raporda çarpıcı uyarılar, bilgiler ve tespitler yer alırken, ayrıca yapılması gerekenlere de yer verildi. Örgütün özellikle Yüksekova’daki silah yığınağına ve yıkıcı faaliyetlerine dikkat çekilen ilk raporda şu tespitler yer aldı: “Bölücü terör örgütünün, Hakkari/Yüksekova’da sözde özerkliğin altyapısını oluşturmak maksadıyla yaptığı yasa dışı hazırlık ve faaliyetlerle ilgili olarak temin edilen bilgiler müteakip maddelerde yer almaktadır. Bölücü terör örgütü, Yüksekova’da özerkliğin altyapısını oluşturmak yönünde yoğun olarak faaliyet göstermiş ve bu konuda önemli aşama kaydetmiştir. Bu istikametteki faaliyetleri adalet, vergilendirme, siyasal yönetim ve eğitim olmak üzere devletin tüm fonksiyonlarını kapsamaktadır.”

HALKA VE ESNAFA BASKI
PKK terör örgütünün şehir yapılanması içinde yer alan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) ve Öz Savunma Birimleri (ÖSB) üzerinden yaptığı eylemlerin hatırlatıldığı raporda, halka baskı yapıldığı da vurgulandı: “Bölücü terör örgütü mensupları 5-6 kişilik gruplar halinde dolaşmakta, halka ve esnafa baskı yapmaktadırlar. Bazı mahallelerdeki belirledikleri evleri tek tek gezerek zorla boşalttırmaktadırlar. Şehir merkezinin bazı bölümlerinde patlayıcı düzeneklerle desteklenen hendekler kazılmaya devam edilmektedir. Yüksekova İlçe merkezinin bazı yerlerine ağır silahlar getirildiği ve aynı anda saldıracakları yönünde kuvvetli bilgi temin edilmiştir. Bölücü terör örgütüne müzahir olduğu herkesçe bilinen bir iş merkezine patlayıcılar getirildiği bilgisi alınmıştır.”

‘TERÖRİSTLER ZOR DURUMDA TAKVİYE YAPTILAR’
Yüksekova şehir merkezinde 70-80 kişilik PKK terör örgütü mensubu olduğu istihbaratının alındığı belirtilen raporda “Son dönemde yurt içinde karadan ve havadan yapılan etkili operasyonlar nedeniyle kırsalda bulunan teröristler çok zor durumdadırlar. Bunlardan 20-30 kişisi henüz kırsaldan yeni gelmişlerdir” denildi.
Bu faaliyetlerde HDP’lilerin örgüt militanlarına verdiği desteğe de dikkat çekilen raporda, Yüksekova Belediyesi eşbaşkanlarının, sözde “Gever Demokratik Toplum Meclisi” üyelerinin, sözde “Mahalle Meclis” üyeleri ve HDP üyelerinin katılımıyla 12 Ağustos 2015 tarihinde yapılan basın açıklamasında; “Kürt özgürlük hareketini ve halkının meşruiyetini tanımayan bir devletin kurumlarını, yasalarını, hukukunu ve sistemini tanımıyoruz” ifadelerine yer verilmesinin “dikkat çekici ve bir o kadar da tehlikeli bir gelişme” olduğunun altı çizildi.
Raporda terör örgütünün faaliyetlerindeki tehlikeye şu ifadelerle dikkat çekildi: “Yüksekova’daki gelişmelere bütüncül bir gözle bakıldığında, BTÖ’nün şehir ve kırsalda yürüttüğü faaliyetlerle kırsala dayalı ‘Şehir gerillacılığında’ önemli bir aşama kaydettiği, BTÖ’nün uzun dönemli stratejisinin son aşaması olan 4’üncü Stratejik Dönemi (Devrimci Halk Savaşı) kapsamında faaliyetlerine Yüksekova’da da başladığı ve teşkilatlanmasını büyük ölçüde tamamladığı, ilçe merkezinde aynı anda ‘özerklik’ ilan edebilecek yeterliliğe ulaştığı, gerekli tedbirler alınmaz ise önümüzdeki dönemde benzer olayların artarak devam edeceği ve diğer benzer ilçelere de sıçrayabileceği değerlendirilmektedir.”

KANDİL’İN YÜZDE 80’İ TAHRİP EDİLDİ
İkinci raporda da örgüte indirilen darbe ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Buna göre, son bir aydan beri süregelen operasyonlarda TSK PKK terör örgütüne hiç beklemediği ölçüde çok ağır bir darbe vurdu. Irak kuzeyinde yer alan Kandil başta olmak üzere, barındıkları diğer kamplar, tesis ve yığınaklanma kapsamında yüzde 80 oranında tahrip edildi ve buradaki örgüt militanlarının yüzde 50’si etkisiz hale getirildi. Raporda ayrıca operasyonlar sonucunda PKK’nın ikinci derece lider kadrosunun tasfiye edildiği, üst düzey kadrosunun ise güvenli buldukları bölgelere kaçtığı aktarıldı. Bu bölgeler, “İran, Suriye ve bir kısmı da Irak’ın kuzeyindeki normal yerleşim yerleri” olarak aktarıldı.
Raporda, yurt içindeki YDG-H ve ÖSB’ye eleman sağlayan bu kamplardan eleman desteğinin yok denecek seviyeye getirildiğine dikkat çekildi.

KCK SİLAH DEPOLUYOR
KCK’ya darbe indirilmesi gerektiğinin altı çizilip, vatandaş ile terörist ve destekçilerinin ayırt edilmesine yarayacak istihbari çalışmalara ağırlık verilmesinin önemine dikkat çekilen raporda “Halka devletin şefkatli yüzü hissettirilmeli, teröristlere de devletimizin kahredici tokadı vurulmalıdır” denildi. KCK ile ilgili tespitler raporda şu şekilde yer aldı: “KCK ve bağlı birimlerine yapılacak operasyonlar sonucunda kırsalda bulunan teröristler belli bir zaman içinde kendi kendilerini yok etme, teslim olma veya ülkeyi terk etme yolunu seçeceklerdir. Burada asıl ve öncelikli tehdit, il ve ilçelerdeki KCK yapılanmasıdır. İl ve ilçelerde son 4 yıldan bu yana KCK tarafından ciddi miktarda silah ve mühimmat depolaması yapıldığı istihbaratı alınmakta; Emniyet güçlerinin bunlara ulaşımı kazılan hendekler ve barikatlarla engellenmektedir. Türk devletinin gücünün halkın yanında olduğu; devletin her kademesinde görev yapan birimlerince her fırsatta anlatılmalı, uygulamalarla da bu gösterilmelidir. Operasyonlara aralıksız devam edilecektir.”

ÖRGÜT KÖY BOŞALTIYOR
PKK ve destekçisi yayın organlarında Hakkari-Çukurca karayolu üzerindeki Çukurca ilçesine bağlı Doğanlı, Gelinlik, Olgunlar köylerinde helikopterlerin rastgele köylülere ateş açtığı ve TSK tarafından yapılan hava saldırılarından dolayı köylerin boşaltıldığı haberleri de ikinci raporda yer alan şu bilgilerle yalanlandı: “Bölgedeki yetkili kamu görevlileri ve normal vatandaşlarla yapılan görüşmede; Doğanlı ve Gelinlik köylerinin bölücü terör örgütünün baskısıyla boşaltılmaya başlatıldığı, Olgunlar köyünün ise yine BTÖ baskısıyla, -ki burada YDG-H ve ÖSB kullanılmakta- boşaltılmak üzere olduğu, halkın tehdit edildiği, bizzat yöre halkının ifadesiyle tespit edilmiş, belirtilen köylere güvenlik güçlerince herhangi bir faaliyet ve atışın kesinlikle yapılmadığı, BTÖ’nün kasıtlı olarak asılsız iddialarla müzahir basında propaganda yaptığı öğrenilmiştir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.