‘Ortadoğu’daki yangına karşı ilk 3 maddeyi güçlendirelim’

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Ortadoğu’daki yangının Türkiye’yi yakmaması için anayasanın ilk 3 maddesindeki ilkeleri daha fazla yıpratmak yerine, el birliğiyle güçlendirilmesini istedi.

‘Ortadoğu’daki yangına karşı ilk 3 maddeyi güçlendirelim’
25 Ocak 2016 Pazartesi 14:05

Aydınlık / Ankara

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Ortadoğu’daki yangının Türkiye’yi yakmaması için anayasanın ilk 3 maddesindeki ilkeleri daha fazla yıpratmak yerine, el birliğiyle güçlendirilmesini istedi.
Türkiye Barolar Birliği’nin ev sahipliğinde, ‘Ortadoğu’da Yaşanan Gelişmeler ve Yansımaları’ konulu ‘yuvarlak masa’ toplantısı yapıldı. Toplantıya ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Dr. Yavuz Ege, Mehmet Ali Güller, Hilmi Güllü, Dr. Ceren Gürseler, Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Onur Öymen, Reha Taşkesen, Dr. Ali Tigrel, Dr. Necdet Pamir, Uluç Özülker, Hasan Ünal, Av. Başar Yaltı ve Prof. Dr. Necdet Basa katıldı. Toplantının açılışında konuşan Feyzioğlu, “TSK’nın pek çok değerli isminin, bir kısım bilim insanının, gazetecilerin ve avukatların sahte delillerle, zindanlara atılmasını; böylece ülkenin en temel kurumlarının çökertilmesini, tarihi bilinçle bugün olanları ve yarın olacakları kamuoyuna anlatmaya çalışanların susturulmasını artık hukukçulara sormayın demiştik. ‘Bu davaları; askeri tarih, askeri strateji, uluslararası ilişkiler ve özellikle Ortadoğu uzmanlarına sorun’ diye açıklamıştık.. Keşke yanılsaydık” dedi.

MEZHEPÇİLİĞİN BÜTÜN İZLERİNİ SİLMELİYİZ
Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesinin yeniden kavranması yoluyla, kendi menfaatlerinin dünyayla ve bölge devletleriyle ortaklaştırılması için çalışmaları gerektiğini bildiren Feyzioğlu şunları söyledi: “77 milyon vatandaşımızı adalet paydasında buluşturmak zorundayız. Ortadoğu’daki yangının henüz tam olarak Türkiye’yi yakmaya başlamamış olmasının arkasında, başta laiklik olmak üzere Cumhuriyetin kuruluş ayarlarının bulunduğunu görüp, Anayasa’nın ilk 3 maddesinde sıralanmış bu ilkeleri el birliğiyle güçlendirmeliyiz.”
Feyzioğlu ayrıca, içerdeki gelişmeleri bölgeden bağımsız olarak anlamalarının mümkün olmadığını kaydederek bu gelişmeleri şöyle sıraladı:

IŞİD, DTK’NIN BİLDİRİSİ....
“IŞİD vahşetinden kaçarak Türkiye’ye sığınan milyonlarca mülteci. Esad gitsin de ne olursa olsun politikasının başımıza açtıkları. PYD’nin hakimiyeti altında olan bölgelerde başta Türkmenleri hedef alan etnik temizliği. PYD’nin, güvenilir olduğu algısının yaratılması için yürütülen uluslararası girişimler. Sadece devleti sorumlu tutup, bölücü örgüte söz söylemeyenlerin demokrat ve insan hakları savunucusu; terör örgütünü sorumlu tutup, ‘ama devlet mutlaka hukuka uygun davranmalı, asla meşruiyetini yitirmemeli’ diyenlerin aklı selim yaklaşımlarını, örgütlü şekilde çarpıtma gayretleri. DTK’nın 14 maddelik ayrı yargı, ayrı vergi, ayrı güvenlik gücü teşkilatları talep eden bildirisinin, barış ve demokrasi bildirisi olarak sunulması. Çözüm sürecinde PKK’nın çözüme değil, iç savaşa hazırlanması; Türkiye’nin o dönemde seyirci kalması.” 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.