Ortadoğu’da iran etkisi artacak

İran’ın BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesiyle vardığı mutabakat, dünya gündeminde... Gelişmeyi değerlendiren CHP’li Korutürk, İsrail’in itirazı için de ‘Çok fazla dikkate alınmayacak’ ifadesini kullandı

Ortadoğu’da iran etkisi artacak
04 Nisan 2015 Cumartesi 11:13

Deniz Kahraman
TAHRAN yönetiminin, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ile Almanya (P5+1) arasında İran’ın nükleer dosyasına ilişkin vardığı mutabakat, uluslararası gündeme damgasını vururken dikkatler, haziran sonunda tamamlanması beklenen nihai anlaşmanın uygulanmasına çevrildi.
5+1 olarak adlandırılan BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya’nın İran ile yaptığı “nükleer görüşmeler” için son tarih olan 31 Mart’ı aştı. Ancak önceki akşam, taraflar arasında ortak bir açıklamayla yıllardır süren görüşme maratonu, ortak bir açıklama yapılarak sonlandırıldı. Bölgesel stratejik denklem kadar küresel gelişmeleri de yakından ilgilendiren uzlaşı sonrasında, dikkatler haziran ayı sonunda hazırlanması beklenen anlaşmanın uygulamasına çevrildi. 
İSRAİL’İN İTİRAZI DİKKATE ALINMAZ
Varılan tarihi mutabakata ilişkin Aydınlık’ın sorularını yanıtlayan Türkiye’nin eski Tahran Büyükelçisi ve CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, İran’ın gayet akıllıca bir siyaset izlemekte olduğuna vurgu yaparak, bu mutabakatla Tahran yönetiminin, uluslararası camia içinde kendi durumunu konsolide ettiğini dile getirdi. İran’ın bu mutabakatla taviz verdiği yönünde bir görüntünün ortaya çıktığı değerlendirmelerinin anımsatılması üzerine Korutürk, “Uzlaşıya vardığınız zaman, uzlaşı tavizsiz olmaz zaten. Bütün uzlaşılarda iki tarafında da belli bir noktaya kadar esneklik göstermesi lazım. O esnekliği gösterdiğiniz zaman da karşılığında aldığınız şey ulusal çıkarlarınızı daha fazla ilgilendiriyorsa, o zaman onu yapabiliyorsunuz. İran hep, ulusal çıkarlarını öne almıştır” görüşünü dile getirdi.
Sözlerini, “İran çok rasyonel siyaset izleyen bir ülkedir” şeklinde sürdüren Korutürk, “Diplomatları da çok iyidir. İran’ın bu yaptığı kendisi açısından çok rasyonel bir yaklaşım” değerlendirmesinde bulundu. İran’ın bu mutabakatla Ortadoğu siyasetinde Batı camiasını biraz daha yanına almış gibi olacağını dile getiren Korutürk, İsrail’in itirazlarını da yorumladı. Korutürk, “İsrail zaten İran ile ilgili her şeyden tedirgindir. İran ne kadar rasyonelse, İsrail o kadar irrasyonel bu konularda” dedi. Korutürk, Batılı ülkelerin İsrail’in itirazını çok fazla dikkate almayacaklarını dile getirip, “ABD’deki yaklaşım da eskisi gibi değil, İsrail’in itirazı çok fazla dikkate alınmaz, anlaşmanın yürürlüğe girmesinde” diye konuştu.
'İRAN BÖLGEDE GÜÇLÜ BİR DURUMA GELECEK'
Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Emekli Büyükelçi Onur Öymen de varılan mutabakatı değerlendirirken, “İsrail’in bundan tatmin olmadığı, bundan çok rahatsız olduğu görülüyor. İsrail’in bir yetkilisi demiş ki, 1981 yılında Irak’taki nükleer santrali havaya uçururken, ABD’den izin almadık. Demek istiyor ki, ABD ne derse desin, biz bu İran’daki nükleer tesisleri havaya uçurabiliriz. Yapabilirler mi yapamazlar mı o ayrı ama, görüşleri bu. Şimdi bir de ABD Kongresi boyutu var. ABD Kongresi bu anlaşmayı onaylar mı onaylamaz mı, gerçi anlaşma son şeklini almadı ama... Kongre’de ciddi tartışmalar olacak çünkü orada, güçlü bir İsrail lobisi var. İran’a karşı olanlar var.  Kongre’den geçmeme riski var” görüşünü dile getirdi. 
Bu mutabakatın İran’ı güçlendireceğine vurgu yapan Onur Öymen, “ABD ve Batı ile meselelerini halletmiş olan bir İran, bölgesinde daha da güçlü bir duruma gelir, onda bir kuşku yok. Daha ambargolar kalktığı zaman ekonomik sıkıntılarını aşar, petrol gelirlerinden daha serbest yararlanabilir, dünya ile ticareti artar. İran’ın nispi önemi artar bölgede” diye konuştu.
DAVUTOĞLU: GELİNEN AŞAMA OLUMLU
Çankaya Köşkü’nde, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile görüşmesinin ardından  ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, müzakereler sonucunda gelinen noktayı Türkiye açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirerek, “Türkiye nükleer konuların çözülmesi için hatırlayacağınız gibi çok yoğun çaba sarf etmiştir. Türkiye olarak bizzat devreye girdiğimiz 2010 Mayısı’ndaki anlaşma zemini de hala bu konuda atılan en önemli adımlardan biri olarak kabul görmektedir” diye konuştu.
Herkesin bu süreci daha ileri noktaya götürmek için sorumluluk içinde davranması ve bu konunun, bölgesel düzen, istikrar bakımından da yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, “Nükleer müzakereler de bölgedeki gelişmeler de konuya, bütün bu sorunlara ancak ve ancak barışçıl müzakereler yoluyla çözüm bulunacağı hususunu gündeme getirmektedir.
Herhangi bir yayılmacı politika, anlayış ve meşru yönetimlere karşı yürütülebilecek bazı paramiliter çalışmalar bölge istikrarına zarar vermektedir” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem Kara - 5 yıl önce
uluslararasi siyasette türkiye,nin iran,dan ögrenecegi cok sey var. bu isler öyle bagirip cagirmakla olmuyor