Örgütün polisteki mimarları

17 yıl önce Emniyet’in içinden hazırlanan raporda bir bir teşhir edilmişlerdi. Ancak Cemaat’in yükseliş döneminde Emniyet’te kritik görevlere getirildiler. Yaseri Vural ve Oktay Keskin o isimlerden birkaçı

Örgütün polisteki mimarları
14 Ocak 2016 Perşembe 13:51

Hikmet Çiçek
[email protected]

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı ile 4 Şubat 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatına atamalar yapıldı. Atananlar arasında Mehmet Tüzel’in de adı geçiyordu. Erzincan İl Emniyet Müdürü Mehmet Tüzel, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı’na atandı.
Tüzel için Erzincan Grand Simay Otel’de düzenlenen veda yemeğine kentin bütün büyük bürokratları katılmıştı. Vali Selman Yenigün, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şafak, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdür Vekili Habip Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç... Tüzel’in görev yaptığı sürede başarılı çalışmalara imza attığını belirten Vali Yenigün yeni görevinde başarı diliyor ve Tüzel’e başarı belgesi ve günün anısına çeşitli hediyeler veriliyordu.

VE DÜŞÜŞE GEÇİŞ
Şimdi Hürriyet’in 21 Aralık 2013 tarihli Fevzi Kızılkoyun imzalı haberine bakalım:
“Büyük Rüşvet’ operasyonu Emniyet’i sarsmaya devam ediyor. Dün de 14 daire başkanı görevden alınarak yerine atamalar yapıldı. Görevden alınanlar arasında en dikkat çeken isim Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek. Şimdiye kadar 7 ilde 104 kişi görevden alınırken 170 müdürün daha yer değiştireceği öne sürüldü. Dün İçişleri Bakanı Muammer Güler’in onayı ile 14 daire başkanı pasif göreve çekildi... Asayiş Dairesi Başkanı Mehmet Tüzel, Emniyet Genel Müdürlüğü emrine çekildi.”

İLLEGAL DİNLEME İMKÂNI SAĞLADI
“Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporda Mehmet Tüzel’in adı şöyle geçiyordu: “1996 yılında Personel Daire Başkanlığına atanan Emniyet Amiri Hakan Özdöl siyasi baskı kurularak Atama Müdürlüğüne getirildi. Hakan Özdöl’ün atama müdürü olmasıyla kendisine yardımcı olmak üzere Polis Akademisi’nde görevli Başkomiser Mehmet Tüzel Atama Şubesi Bürolar Amirliği görevine getirildi. Atama Müdürlüğü ve Bürolar Amirliği ele geçirildikten sonra bu kişilerin icraat yapabilmesi için atama şubesi ve diğer şubelerde görev yapan personelden kendilerinden olmayanların tespitine ve fırsat kollanmaya başlandı. Sonra Şark Atama Bürosu’nda görevli Mustafa Karaoğlu isimli polis memurunun yapmış olduğu usulsüz bir tayin ortaya çıkarılarak Genel Müdür Alaattin Yüksel’e (o zaman da çete olayları gündemdeydi) ‘Atama Şubesi’nde tayin çetesi yakaladık’ denildi. Ve 8 komiser yardımcısı askerde olmak üzere Daire genelinde yaklaşık 40 personelin tayini çıkartıldı. Bu personel tamamen kendi elemanları haricinde ve olaylardan haberi olmayan kişilerdi.”
27 Mart 2014 günlü Sabah gazetesinin “Paralel yapının 71 polis müdürü” başlıklı haberinde Tüzel’in adı şöyle geçiyordu: “Mehmet Tüzel: Türkiye genelindeki tüm asayiş şube müdürlüklerindeki teknik büroların kurulmasını sağlayarak asayiş birimlerinin illegal dinleme yapmasına imkân vermiştir.”

KONTROL ALTINDAKİ DAİRELER
20 Aralık 2013 tarihinde EGM’de 14 daire başkanı görevden alındı. Yerlerine Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda başmüfettiş olarak görev yapan emniyet müdürleri getirildi.
Merkezde pasif göreve alınan 14 daire başkanı şunlardı: Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek, Özel Güvenlik Dairesi Başkanı Yusuf Karababa, Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Ömer Tekeli, Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Cihangir Çelik, Asayiş Dairesi Başkanı Mehmet Tüzel, Güvenlik Dairesi Başkanlı Bekir Akarsu, Kriminal Dairesi Başkanı Oğuz Karakuş, BT Dairesi Başkanı Erkan Güler, Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Fatih İnalkaç, Haberleşme Dairesi Başkanı Sedat Sevim, Koruma Dairesi Başkanı Yesari Vural, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Ayhan Falakalı ve Arşiv ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Oktay Kılınç.
“Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporda Erkan Güler’in adı şöyle geçiyor: “1998 yılında personel atamalarının branşlı dairelerde ilgili daireler tarafından yapılması üzerine başta Terör ve Kaçakçılık Daireleri olmak üzere bu dairelerde kurulan personel bürolarına eleman kaydırılarak ilgili daireler kontrol altına alındı. Örnek: Emniyet Amiri Erkan Güler Terör Daire Başkanlığı.”

İÇ GÜVENLİK PAKETİYLE RESEN EMEKLİ
3 Mayıs 2015 günlü Zaman gazetesinde, “Polis okullarını kapatanlar, Emniyet’in ayağına kurşun sıktı” başlıklı bir haber yer aldı. Haberde Polis Akademisi ve Polis Koleji’nin kapatılmasına tepkilerin sürdüğü belirtiliyor ve buralarda okuyan öğrenciler ve ailelerinin Ankara Kızılay Güvenpark’ta başlattığı “hak arama etkinliği” anlatılıyordu.
Haberde şöyle deniliyordu: “İç Güvenlik Paketi’yle birlikte resen emekli edilen emniyet müdürleri Anadolu Atayün, Yesari Vural ve GÜSAM Başkanı Ercan Taştekin de gruba destek verdi... Eski Koruma Daire Başkanı Yesari Vural hukuk çerçevesinde haklarını aradıklarını ifade ederek, ‘Bu dava süreciyle beraber ‘niçin dava açtın’ dercesine Malatya ve Tunceli’ye sürgün görevine gönderildim. Rahatsızdım, böbrek ameliyatı olmam gerekiyordu. İznimi iptal ettiler” dedi.
“Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporda Yesari Vural’ın adı şöyle geçiyor: “Tüm planlamalar Emniyet Amiri Hakan Özdöl ve Emniyet Amiri Mehmet Tüzel tarafından yapılarak, sivil grubun istediği şekilde tüm planlamalar yapılmıştır. Örnek: Başkomiser Yesari Vural Diyarbakır Polis Okulu.”

‘SİVİL GRUBUN’ İSTEDİĞİ BİÇİMDE
Resmi Gazete’de 13 Şubat 2014 tarihinde yayımlanan genelgeye göre, 27 İl Emniyet Müdürü ve
3 Emniyet Genel Müdür Yardımcısı görevden alındı. Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevine Merkez Emniyet Müdürü Mustafa Gülcü ile Merkez Emniyet Müdürü Faruk Ünsal getirildi. Görevden alınan il müdürlerinden biri de Karabük İl Emniyet Müdürü Oktay Keskin’di. Keskin merkeze alınırken, yerine Polis Başmüfettişi Serhat Tezsever atandı.
Keskin’in adı, “Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporun 5. sayfasında, “sivil grubun” istediği biçimde yapılan atamalar arasında “Başkomiser Oktay Keskin Polis Akademisi” olarak geçiyor.

İKİNCİ TAYİN
Türkiye’yi sarsan 17/25 Aralık operasyonları sonrasında Emniyet birimlerinde yaşanan “tayin dalgası” sürüyordu. Ankara Emniyeti’nde Mali Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerinden sorumlu il Emniyet müdür yardımcısı İsmail Öztürk, bu görevden alınarak, pasif bir görev olan Toplum Destekli Polislik Şubesi’ne verilmişti. 23 Aralık 2013 tarihinde de buradan alınarak Ankara dışına tayin edildi.
İsmail Öztürk’ün adı, “Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporun 5. sayfasında, “sivil grubun” istediği biçimde yapılan atamalar arasında geçiyor. Öztürk’ün Polis Koleji’ne atandığı görülüyor.

Yarın: Kızaktaki müdür milletvekili adayı oldu... İşkence sanığı Cemaatçi polis şefi...

Fethullah Emniyet’i nasıl ele geçirdi? -1: FETÖ'nün 8. kat korkusuFethullah Emniyet’i nasıl ele geçirdi? -2: O rapordaki polislere ne oldu?Fethullah Emniyet’i nasıl ele geçirdi? -4: O polisler işkence ve kaçak inşaattan sanık


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.