O rapordaki polislere ne oldu?

17 yıl önce, Emniyet içindeki Cemaat örgütlenmesini teşhir eden raporda adı geçen Emniyetçilerden Hakan Özdöl, Cemaat’in istemediği isimleri tasfiye etti. Cemaatçilerin isimlerinin açıklandığı listede imzası olan Emniyetçiler ise Ergenekon iddianamesine dahil edildi

O rapordaki polislere ne oldu?
13 Ocak 2016 Çarşamba 12:14

Hikmet Çiçek
[email protected]

Aydınlık’ın 17 yıl önce yayımladığı “Devlete sunulan rapor: Fethullah Emniyet’i ele geçirdi” haberini dün özetlemiştik.
Şimdi gelelim, Aydınlık’ın yayımladığı raporda adı geçen Cemaat mensuplarına... Aydınlık’ın 17 yıl önce verdiği isimler bir “çarpıtma” mıydı? Aydınlık’ın yaptığı bir “dezenformasyon” faaliyeti miydi, yoksa habercilik mi?
“Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı 10 sayfalık raporda 100’den fazla Emniyet mensubunun adı geçiyor. Biz bu isimlerden yalnızca birkaçını örnek olarak aldık ve bu sayı daha da çoğaltılabilir. Bakın o isimlere ne oldu?

3 BİN POLİSİ HARCADI
Raporda, “1996 yılında Personel Daire Başkanlığı’na atanan Emniyet amiri” olarak adı geçen Hakan Özdöl, 2014 yılına gelindiğinde Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 1. Hukuk Müşaviri ve 1. Sınıf Emniyet Müdürü olmuştu. Görevi, daha önce 1. Hukuk Müşavirliği görevini yürüten, yine Cemaat’in etkin isimlerinden Osman Karakuş’tan devralmıştı.
Özdöl, Emniyet İmamı Kozanlı Ömer’in (Hilmi Özdil) emrinde görev yapıyordu. EGM’de Gülen’in tasfiye işlerine bakıyordu. Cemaat’in istemediği Emniyet görevlisi saptanıyor ve Özdöl’e gönderiliyordu. İddiaya göre Cemaat tarafından havale edilen Emniyet görevlisinin iddianamesi Özdöl tarafından hazırlanıyor ve EGM Yüksek Disiplin Kurulu’na gönderiliyordu. Kurulda yer alan 5 kişiden biri de Özdöl’dü. Kendi hazırladığı iddianameyi onaylamada da oy kullanıyor, hem savcı, hem yargıç ve hem de cellat oluyordu.
İddialara göre Özdöl’ün meslekten ihraç ettiği polis sayısı 3 bini bulmuştu ve Özdöl, 30 binin üstünde polis memuruna da ceza verip sicilini bozmuştu.
Emniyet’te Hukuk Müşaviri Özdöl, 20 Mart 2014 tarihinde görevden alındı.

ÖZDÖL’ÜN YERİNE KİM GELDİ?
Hakan Özdöl’ün yerine EGM eski Personel Daire Başkan Yardımcısı Emniyet Müdürü Mehmet Akdeniz atandı.
Peki, kimdir Mehmet Akdeniz?
29 Ocak 2008 günü, İşçi Partisi Genel Sek-reteri Avukat Nusret Senem, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bir suç duyurusunda bulundu. Senem, partisine ulaştırılan, “Emniyetteki F Tipi Örgütlenmenin Etkin Elemanları” başlığını taşıyan daktilo ile yazılmış dört sayfalık imzasız bir belgeden söz ediyordu. Belgede, Cemaat’in kontrolü altında olan Emniyet birimleri ve bu birimlerde görevli bazı isimler unvanlarıyla birlikte sıralanıyordu.
Belgede, aralarında dört daire başkanı, 11 daire başkan yardımcısı, 32 şube müdürü, 3 başkomiser ve 3 öğretim üyesinin bulunduğu 57 kişinin adı geçiyordu. Avukat Senem, “Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğini tehdit eden bu yapılanma ve sorumlular hakkında kamu adına soruşturma açılmasını ve faillerin saptanıp cezalandırılmasını” talep ediyordu.
Ne mi oldu?
Senem, suç duyurusundan 2 ay sonra “Ergenekon şüphelisi” olarak gözaltına alındı, tutuklandı ve 3 yıl Silivri Cezaevi’nde kaldı!
Emniyet içindeki Fethullahçı yapılanmanın teşhir edildiği listenin altında dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necati Altıntaş’ın imzası vardı.
Listeyi hazırladığı iddia edilen isimlerden biri de dönemin Personel Dairesi Şube Müdürü Mehmet Akdeniz’di!
Özdöl’ün yerine Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği görevine getirilen Mehmet Akdeniz’in ismi, Ergenekon iddianamesine de girdi.
Ne ile mi suçlandı?
Emniyet içerisindeki Fethullahçı örgütlenmeyi açığa çıkaran o listeyle!
F örgüt intikamını böyle alıyordu.

‘ÇAĞIN POLİSİ’
17 Mart 2014’te gazeteler, Ergenekon gibi kritik davalarda görev üstlenen 5 Emniyet müdürü hakkında soruşturma açıldığını yazdı. Soruşturmanın gerekçesi, 5 Emniyet müdürünün İstanbul Sarıyer’de SİT alanında inşaat yapmak istemeleriydi. Aralarında, Ergenekon, Balyoz gibi davalarla ilgili operasyon döneminde Terörle Mücadele Şube Müdürü olan ve sonrasında “1. Sınıf” Emniyet müdürlüğüne terfi eden Tufan Ergüder’in de bulunduğu beş isim, en hassas noktalarda görev yapmaları ve mesleklerinde hızla yükselmeleriyle dikkat çekiyordu. Tufan Ergüder, Cengiz Şenocak, Yılmaz Avcu, Veli Yıldız ve Metin Aşık savcılıkta ifade verecekti.

KİM BU ŞENOCAK?
5 müdür hakkında 25 Kasım 2014 günü suç duyurusunda bulunuldu. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Emin Ateşoğlu, Tufan Ergüder, Cengiz Şenocak, Yılmaz Avcu, Veli Yıldız ve Metin Aşık hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma açılan müdürlerin ifadelerine başvurulması istendi. Şu an müdürlerin hisselerinin bulunduğu alanın çevresi barikatla kapatılmış, alana inşaat malzemeleri konmuş. Panorama Grup’a ait alanda ise binalar yapılıyor. Alanın değeri bugün itibariyle 500 bin dolar (1 milyon 200 bin lira) civarında. Panorama Life Projesi olarak devam eden inşaatta ise metrekare daire birim fiyatı 6 bin lira.
Tufan Ergüder, Ergenekon operasyonlarının hız kazandığı 2009-2010 döneminde Terörle Mücadele Şube Müdürü idi. 1. sınıf Emniyet müdürlüğüne terfi etti ve 2011’de Hakkâri İl Emniyet Müdürü oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk mezunu ve Emniyet’e özel sınıf kadrosuyla geçiş yapan kadrodan...
Cengiz Şenocak, Tufan Ergüder’le devre arkadaşı. Ergüder gibi 2011’de birinci sınıf Emniyet müdürlüğüne terfi etti. İstanbul Valiliği’nde polis başmüfettişi olarak görev yaptı. 2012’de İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne getirildi.
“Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporda, Cengiz Şenocak’ın adı şöyle geçiyordu: “Yine Akademide görevli Başkomiser Cengiz Şenocak’ın, Akademi tarafından teklif edildiği o gün sivil gruba bildirilerek çare aranmaya başladı. İlk çare olarak Genel Müdürlük bünyesinde kalması için çalışma başlatıldı. Asayiş Daire Başkanlığı’na atanması konusunda karar verilerek çalışma bu yöne kaydırıldı. O kadar uğraşılmasına rağmen bu gerçekleştirilemeyip adı geçen Sivas iline atandı.”

‘ETİK’ DERSİ
21 Aralık 2013 günü Emniyet’te büyük bir deprem yaşandı. Daire başkanlarından şube müdürlerine kadar bir görev değişimi yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde (EGM) görevli 14 daire başkanı değiştirildi. Hrant Dink soruşturmasıyla gündeme gelen Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek görevden alındı, yerine polis başmüfettişi Necmettin Emre atandı.
Emniyet Teşkilatı’nın en “kilit” birimlerinden olan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi’nde 7 Şube Müdürü de görevden alınarak Polis Akademisi’ne “Öğretmen Emniyet Müdürü” olarak tayin edildi. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Dr. Fazlı Gökçegöz görevden alındı ve Polis Akademisi’ne “Öğretmen Emniyet Müdürü” olarak tayin edildi. Fazlı Gökçegöz, Ankara KOM’da Başkomiser olarak görev yaparken ‘Çağın Polisi Dergisi’nin 1 Ocak 2002 tarihli 10. sayısında polislerin ‘meslek etiği’ konusunda şöyle yazıyordu: “Toplum içerisinde veya bulunmuş olduğumuz mesleki örgütlenme içerisinde, statümüz ne olursa olsun üzerimize düşen görevleri hukuki ve mesleki ilkeleri göz önünde bulundurarak yerine getirmemiz çok önemlidir. Bu durum birey olarak bir yandan bizleri mutlu kılarken, diğer yandan da yaşamış olduğumuz hayattan daha keyif alarak anlamlı hale gelmesini sağlayacaktır.”

ONU DA ‘SİVİL GRUP’ ATADI
“Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporda ise Fazlı Gökçegöz’den şöyle söz ediliyordu:
“Emniyet Amiri Hakan Özdöl ve Emniyet Amiri Mehmet Tüzel tarafından Bilgisayarcı ismi altında sanki kendileri seçmişcesine yine sivil grubun belirlediği amir ve memurların atamaları yapıldı.
Genel Nakil Büro Amirliğine Komiser Adnan Özdemir;
Şark Büro Amirliğine Gafur Yakar;
Kararname Büro Amirliğine Fazlı Gökçegöz;
Sivil Atama Büro Amirliğine Komiser Muzaffer Bıyık;
Branş Büro Amirliğine Cem Toparlak atanarak atama şubesi tam kontrol altına alındı.”

Yarın: Emniyet’te illegal dinlemenin mimarı kimdi?

Fethullah Emniyet’i nasıl ele geçirdi? -1: FETÖ'nün 8. kat korkusu

Fethullah Emniyet’i nasıl ele geçirdi? -3: Örgütün polisteki mimarlarıFethullah Emniyet’i nasıl ele geçirdi? -4: O polisler işkence ve kaçak inşaattan sanık


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.