O polisler işkence ve kaçak inşaattan sanık

SİT alanında izinsiz uygulama yapmak, fuhuş çetesiyle irtibatlı olduğu belirlenen kadın polisle ilişki, işkence... 17 yıl önce Aydınlık’ın yayımladığı ‘Devlete sunulan Fethullah raporunda’ adı geçen polislerin karıştığı suçlardan bazıları

O polisler işkence ve kaçak inşaattan sanık
15 Ocak 2016 Cuma 14:02

Hikmet Çiçek
[email protected]

17 yıl önce Aydınlık’ın yayımladığı “Devlete sunulan Fethullah raporu”nda adı geçen polislere mercek tutmaya devam ediyoruz. Son bölümde inceleyeceğimiz isimlerin çoğunluğu, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları kapsamında Silivri Cezaevi’nde yatan polis şefleri...
7 Haziran 2015 seçimi öncesinde, 42’si emniyet müdürü 59 polis, milletvekili aday adayı olmak için polis memurluğundan istifa etti. Bu polis şefleri arasında yasadışı dinleme, casusluk, terör örgütü üyesi olma gibi gerekçelerle tutuklu polis müdürleri de bulunuyordu.
Cezaevinden tahliye umuduyla vekillik başvurusunda bulanmak için istifa eden tutuklu emniyet müdürleri şunlardı: Yurt Atayün, Ertan Erçıktı, Serdar Güldalı, Serdar Bayraktutan, Halil Seyfi, Metin Canbay ve Özgür Nikbay. Adaylık başvurusu yapan isimler arasında, İzmir’deki yasa dışı dinleme operasyonunda gözaltına alınan eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan da bulunuyordu.
17 Aralık sonrası görevden alınan veya merkeze çekilen emniyet müdürleri arasında olan Necmettin Ulusal da görevinden istifa ederek milletvekili aday adaylığı için başvurdu.
Ulusal’ın adı da, “Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporun 5. sayfasında, “sivil grubun” istediği biçimde yapılan atamalar arasında geçiyor. Ulusal’ın Diyarbakır Polis Okulu’na atandığı görülüyor.

SİT ALANINA İNŞAAT
Ergenekon gibi kritik davalarda görev üstlenen 5 emniyet müdürü hakkında İstanbul Sarıyer’de SİT alanına inşaat gerekçesiyle açılan soruşturmada Yılmaz Avcu’nun da adı geçti.
Süreç, müdürlerin Zekeriyaköy Kasapçayırı’nda SİT alanında ortak yer almasıyla başladı. SİT alanı, Zekeriyaköy’de 141 ada 6 parselde bin 309 metrekareyi kapsıyor. İddiaya göre 9 hisseden 4’üne sahip olan Panorama Grup İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’yle kat karşılığı anlaşma yapıldı. Fakat alınan alan çayırdı, arsa niteliği taşımıyordu. SİT alanınında ikinci derece askeri yasak bölge içindeydi. Alan, arsaya çevrilmeden hafriyat işlemleri yürütülünce İstanbul 4 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na 12 Kasım 2013 günü şikâyet edildi. “Çayır” olarak geçen alan “arsa” olarak değiştirilmeden ve komisyon izni olmadan alanda işlem yapıldığı saptandı. Polis müdürleri, SİT alanında izinsiz uygulama yapmakla böyle suçlandı.
Yılmaz Avcu, Çevik Kuvvetten Sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısıydı. 2014 yılında Bakırköy ve Güngören’den Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı olan Avcu, bir fuhuş çetesiyle irtibatlı olduğu belirlenen bir kadın polisle yaşadığı ilişki nedeniyle soruşturma geçirmişti. Ancak Avcu hakkında açılan ilk soruşturma bu değildi.

İŞKENCE SANIĞI POLİS ŞEFİ
2 Mayıs 2006 günü İstanbul Emniyet Asayiş Şubesi eski Müdürü Halil Karataş, yardımcıları Köksal Akın ve Yılmaz Avcu, Gasp Büro Amiri Ramazan Kocabıyık ile büroda görevli Komiser Yardımcısı Oktay Kapsız hakkında, Hırsızlık Bürosu’nda görevli bir polis memuruna “işkence yapmak” suçundan dava açılmış, sanıkların 3 yıldan 12 yıla kadar hapsi istenmişti.
Savcının hazırladığı iddianamede, polis memuru Semih Emik’in (39) 17 Eylül 2005’te silahına el konularak Gasp Bürosu’na götürüldükten sonra başına gelenler şöyle anlatıldı:
“Sağlık kontrolüne götürülen Semih Emik, doktor raporu alındıktan sonra tekrar sorgu odasına alındı. Halil Karataş, Köksal Akın, Yılmaz Avcu, Ramazan Kocabıyık ve Oktay Kapsız’ın bulunduğu sorgu odasında, Emik, bu kişiler tarafından çırılçıplak soyuldu. Elleri kelepçelenerek yüzüstü yatırıldı. Bir kişi başını aşağı bastırırken diğeri kolundan tutkup geriye doğru çekti. Tekmelenerek suçlamaları kabul etmesi istendi.
Semih Emik suçu kabul etmeyince, Şube Müdürü Halil Karataş ‘İyi düşün taşın. Bizim hakkımızda şikayetçi olma. Gittiğin yerde rahat bırakmam. Burası İstanbul, maganda kurşunu da var, trafik kazası da. Nerden geldiğini anlamazsın’ diye tehdit etti.”
Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nün 20 Eylül 2005 tarihli raporunda, Semih Emik’in vücudunda tarif edilen eylemlerle uyumlu izlerin saptandığı belirtildi. İddianamede, “Şüphelilerin birlikte şikayetçinin bedensel veya ruhsal yönden açı çekmesine, algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştirerek üzerlerine atılı suçu işledikleri delillerle anlaşıldığı” belirtildi. “Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporda Yılmaz Avcu’nun adı şöyle geçiyor:
“1996- 1997 yılında Polis Akademisi Başkanlığında irticai faaliyetlerde bulunduğu öne sürülen 9 kişilik isim listesi Genel Müdürlüğe intikal ettirildi. Bu isimler bir ay bekletildikten sonra Akademiden tayinleri çıkartılıp yine önemi büyük daire başkanlıklarına atama yapıldı. Bunlara örnek verirsek;
Ruhi Yiğit Başkomiser Eğitim Daire Başkanlığı,
Yılmaz Avcu Komiser TEM Daire Başkanlığı,
Mehmet Akay Komiser Personel Daire Başkanlığı,
Erkan Değer Komiser Personel Daire Başkanlığı.”

PASİF GÖREVDEN KRİTİK YERLERE
Resmi Gazete’de 13 Şubat 2014 günü yayımlanan atama kararına göre, 27 ilin emniyet müdürü ve 3 emniyet genel müdür yardımcısı görevden alınarak yerlerine yenileri getirildi. Değişen müdürler arasında Erzincan Emniyet Müdürü Mustafa Eleman da bulunuyor. Mustafa Eleman, Erzincan’da iki yıldır görev yapıyordu. 2012 yılında il emniyet müdürlüğü görevini Mehmet Tüzel’den devralmıştı.
Mustafa Eleman’ın adı, “Fethullah Hoca Cemaati ve Emniyet Teşkilatı” başlıklı raporda şöyle geçiyor: “En büyük faaliyetlerden bir tanesi de önemli birimlerden gelecek personel taleplerinin takibi. Birim eğer isim vermeden ihtiyacı olduğu personel sayısını bildirdiği takdirde hemen pasif görevlerde bulunan elemanlar, bu yazıya istinaden atamaları yapılıyor. 1996 yılında Elazığ Polis Okulunun, Genel Müdürlükten personel talebi üzerine sivil grubun direktifi ile Elazığ Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli ve Hoca Efendi Cemaati elemanı olan şu isimlerin adı geçen okula atamaları yapıldı: Başkomiser Murat Yıldırım, Başkomiser Mustafa Eleman, Başkomiser Murat Şengül.”

Fethullah Emniyet’i nasıl ele geçirdi? -1: FETÖ'nün 8. kat korkusuFethullah Emniyet’i nasıl ele geçirdi? -2: O rapordaki polislere ne oldu?Fethullah Emniyet’i nasıl ele geçirdi? -3: Örgütün polisteki mimarları


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.