O koltukta oturamaz!

Laikliği hedef alan İsmail Kahraman’a istifa çağrıları sürüyor. İstanbul Barosu’ndan yapılan açıklamada ‘TBMM başkanlığı artık boştur. ‘Eski’ meclis başkanı derhal istifa etmelidir’ denildi.

O koltukta oturamaz!
28 Nisan 2016 Perşembe 13:15

Haber Merkezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” şeklindeki açıklamasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

ATATÜRK’ÜN KOLTUĞUNUN AĞIRLIĞINI KALDIRAMADI’
Siyasi parti, baro, dernek başkanları ile toplumun her kesiminden laikliği hedef alan Kahraman’a istifa çağrıları sürüyor. İstanbul Barosu’ndan yapılan açıklamada “TBMM başkanlığı artık boştur ‘eski’ meclis başkanı şeklen de derhal istifa etmelidir” denildi.
İstanbul Barosu tarafından dün yapılan yazılı açıklamada Kahraman’ın fetva verdiği ifade edilerek şöyle kaydedildi: “Laikliğin getirmeyi düşündükleri ‘yeni’ ve ‘dindar’ anayasada olmaması gerektiği yönünde ‘fetva’ veren TBMM ‘eski’ Başkanının, temsil ettiği makamın ayırdına varamadığı ve işgal etmekte olduğu Atatürk’ün koltuğunun ağırlığını kaldıramadığı görülmektedir. Kendisine hatırlatmak gerekir ki başkanlığını yaptığı bu meclis, milli mücadeleyi yapmış, hükümet etmiş, devrim kanunlarını çıkarmış, modern ve laik bir devlet kurmuş, Medeni Kanunu kabul etmiş Gazi bir meclistir.”

TAKKE DÜŞTÜ
“Eski Başkan bilmelidir ki TBMM Başkanlığı, MTTB yöneticiliğinden ve ‘cemaat’ önderliğinden çok farklıdır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Eski Meclis Başkanı bu sözleriyle malumu ilan etmiş, talep edilen yeni Anayasanın Cumhuriyetle, laik, demokratik hukuk devletiyle, Atatürk Türkiyesiyle bir hesaplaşma ve ülkeyi bölüp parçalama projesi olduğunu da açık bir biçimde ilan etmiş, takke düşmüş kel görünmüştür. Anlaşılan odur ki kendileri için demokrasi tramvayından inmenin ve egemenliği milleten alıp belirli bir kişiye bağlamanın zamanı gelmiştir. Meclis ‘eski’ başkanına, ettiği yemini hatırlatmayı artık gereksiz ve anlamsız görmekteyiz. Kendisi şeklen de derhal istifa etmelidir!”

YÜCE DİVAN’DA YARGILANSIN!

Seda Akyüz
Cumhurİyet Kadınları Derneği örgütlü olduğu il ve ilçelerdeki 97 şubeden eş zamanlı olarak İsmail Kahraman’ı istifaya çağırdı. CKD üyeleri İstanbul ve Ankara’da “Atatürk’ün koltuğunu işgal eden İsmail Karaman, derhal istifa etmelidir” diyerek tepkilerini gösterdi. İstanbul Şişli’deki Atatürk Evi önünde buluşan kadınlar, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Kadın erkek el ele mücadeleye” sloganları atan kadınlar adına basın açıklaması yapan CKD Şişli Yönetim Kurulu Üyesi Didem Yiğitoğlu, Kahraman’ın TBMM yemini işaret ederek “Namusu ve şerefi üzerine yalan yemin etmiştir” dedi.

ATATÜRK’ÜN KOLTUĞUNU DERHAL TERK ET
Ankara’da Güvenpark’ta bir araya gelen CKD üyeleri adına açıklamayı CKD Genel Sekreteri Şen Yazgan yaptı. Yazgan, “Bu söylem Yüce Divanlık bir suçtur. Bir hukuk devletinde yaşıyorsak gereği yapılmalıdır. Ya istifa etmelidir ya da istifa ettirilmelidir. Oturduğu koltuk Atatürk’ün koltuğudur ve artık Kahraman’ın orada oturmaya hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.

LAİKLİK VAZGEÇİLMEZİMİZ
Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nden (KAGİDER) yapılan açıklamada, “Laiklik ilkesi Türkiye Cumhuriyeti’nin yapıtaşlarından biri olarak anayasamızın vazgeçilmez bir unsurudur” denildi. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı da “Toplum olarak laiklik olmazsa olmazımızdır” açıklamasını yaptı.

50 KURUŞLUK DAVA

Aydınlık / Ankara

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve Eğitim-İş Sendikası, TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında suç duyurusunda bulunarak 50 kuruşluk tazminat davası açtı. Konuyla ilgili açıklama yapan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük “Meclis başkanı anayasal suç işledi. Kahraman’a laiklik ilkesini hatırlatmak ve haykırmak, haksız fiilini mahkeme hükmü altına almak üzere sembolik 50 kuruş manevi tazminat davası açıyoruz” dedi.

ADD: GÜCÜNÜZ YETMEZ

Aydınlık / Ankara

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından yapılan açıklamada, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın ‘Laiklik yeni anayasada olmamalı’ sözlerine tepki gösterilerek, “Gücünüz ne Cumhuriyetle hesaplaşmaya ne de laikliği Anayasadan çıkarmaya yeter” denildi. Açıklama şöyle devam etti: “Bizler, mevcut anayasamıza göre suç olan bu sözleri söyleyen İsmail Kahraman’ı iyi tanıyoruz. Onu, 1969’da iki gencin bıçaklanarak öldürüldüğü ‘Kanlı Pazar’dan, yöneticisi olduğu öğrenci derneklerinden, şeriatçı 31 Mart kalkışmasını öven sözlerinden çok iyi tanıyoruz. Böyle bir geçmişe sahip birini, TBMM’ye başkanlık için kimin önerdiğini, kimin ona ‘ağabey’ dediğini de iyi biliyoruz.”
Bu sözlerin bilerek, planlanarak ve isteyerek söylendiği kaydedilen açıklamada, “Yeni anayasa isteyenlerin aslında ne istedikleri de bu konuşmada ortaya çıkmıştır. Ne cumhuriyetimizi yıkmaya, ne de laiklik ilkesini anayasadan çıkarmaya ne de yeni bir anayasa yapmaya gücünüz yetmeyecek” ifadeleri yer aldı.

MİMARLAR ODASI: KAÇAK SARAY’LA LAİKLİK KALKMIŞTI

Aydınlık / Ankara

Laiklik kavramının AKP’nin politikalarına bütüncül şekilde bakılarak ele alınması gerektiğini söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kent ve yapılaşma ölçeğinin ilk ifadelerinde AKP’nin laikliğe bakış açısını anladıklarını ifade etti. Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Yeni anayasada laiklik olmamalı” açıklamaları sonrası çıkan tartışmalara katılan Candan, “Laiklik zaten fiilen ortadan kalmış durumda. AOÇ’ye Kaçak Saray yapıldığı ve yanına da 4 bin kişilik kocaman bir cami yapıldığı gün zaten din ve devlet işleri birbirine karışmıştı. Laiklik o gün Kaçak Saray’la kalkmıştı. Atatürk’ün şartlı bağışıyla birlikte vasiyeti ihlal edildiği gün bu ülkenin kurucusuna karşı en büyük saygısızlık yapılmış, kurucusu olduğu Cumhuriyete karşı bir karşı duruş o gün gerçekleşmiştir. Kaçak Saray yapıldığı gün devletçilik, halkçılık, anayasa, hukuk kalmıştır. Onun yapılış süreci bir rejimi hedef alma sürecinin yansıması olarak karşımıza çıkmıştır” dedi.

ALEVİ ÖRGÜTLERİ MECLİS’İ GÖREVE ÇAĞIRDI

Aydınlık / Ankara

Alevi örgütleri Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözüne sert tepki gösterdi. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ortak basın toplantısı düzenledi. Ortak açıklamayı okuyan ABF Başkanı Baki Düzgün, “Meclis başkanlığı görevini yürüten bir kişinin, Cumhuriyet rejiminin temel taşlarından laiklik ile ilgili ‘yıkıcı’ tabirler kullanması kabul edilebilir değildir. Meclis başkanını seçimle göreve getiren TBMM’yi Kahraman’ın yapmış olduğu laiklik karşıtı açıklamasından dolayı gerekli hukuki işlemleri başlatması için göreve çağırıyoruz” dedi.

‘KİŞİSEL GÖRÜŞ’ DİYEREK GEÇİŞTİRİLEMEZ

Aydınlık / Ankara
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “anayasada laiklik olmamalı” sözlerinin “Kahraman’ın kişisel görüşü” olarak geçiştirilemeyeceğini bildirdi. Türkiye’nin laiklik diye bir probleminin olmadığının altını çizen MHP’li Akçay “Türkiye’nin gündeminde olmayan bir hususu Anayasa çalışmalarının devam ettiği bir gündemde Meclis Başkanı tarafından gündeme getirilmesi büyük hatadır. Laiklik üzerinden bir tartışma başlatmak toplumu kutuplaştırmaktan öte bir anlam ifade etmeyecektir” diye konuştu. Akçay şöyle devam etti: “Anayasa bir sözlük veya ansiklopedi değildir. Bütün kavramlar tanımlanmaz. Ancak Anayasa’nın bütünlüğü içerisinde dikkatle bakarsak orada demokrasinin nasıl anlaşılması gerektiği, laikliğin de nasıl kurumsallaştığı gayet net şekilde ortaya çıkar. Türkiye laiklik konusunda yeterli birikime sahiptir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.