‘O kitaba müdahalem olmadı siyasi sonuçlar çıkarmayın’

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başdanışmanı Ahmet Sever’in piyasaya çıkan ‘Abdullah Gül ile 12 Yıl’ adlı kitabıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Gül, ‘ Hiçkimse bu kitaba farklı anlamlar yüklememeli, buradan farklı siyasi sonuçlar çıkarmamalıdır” dedi.

‘O kitaba müdahalem olmadı siyasi sonuçlar çıkarmayın’
17 Haziran 2015 Çarşamba 13:22

Gül açıklamasında şunları kaydetti: “Daha önceki cumhurbaşkanlarının basın müşavirlerinin görevleri sonrası tecrübeleriyle ilgili kitaplar yazdırdıkları bilinmektedir. Uzun yıllar danışmanlığımı yapan Ahmet Sever de aynı şekilde kendisinin gözlemlerine, tanıklıklarına ve çevresinden edindiği izlenimlere dayanan bir kitap yazmıştır. 
Bu kitabın bazı çevreler tarafından farklı mecralara çekilmeye çalışıldığını üzülerek görmekteyim. 
Söz konusu kitabın benim tarafımdan yazdırıldığı, dikte ettirildiği, onaylandığı veya aynen görüşlerimi yansıttığı gibi yanlış bir algının kamuoyunda oluşturulması yönünde çaba harcayanlar bulunmaktadır. Bu kitabın hazırlığında herhangi bir yönlendirmem veya müdahalem söz konusu olmadığı gibi kitabın yazılmasına sıcak bakmadığımı Ahmet Sever’e aktarmıştım. 
Kamuoyunun çok iyi bildiği gibi benim inançlarımda ve dünya görüşümde sansüre, baskıya yer yoktur. Kişilerin düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı en büyük hassasiyetlerimden birisidir. Bunun bir gereği olarak danışmanım dahi olsa kitap yazması ya da yazmaması şeklinde bir telkinim olmaz. Hiç kimse bu kitaba farklı anlamlar yüklememeli, buradan farklı siyasi sonuçlar çıkarmamalıdır.”
GÜL DÖNEMİ GELDİ, GEÇTİ, BİTTİ
AKP’nin Kurucu Genel Sekreteri ve eski  Başbakan Yardımcılarından Ertuğrul Yalçınbayır, gazeteci Ahmet Sever’in, ‘Abdullah Gül ile 12 Yıl’ kitabını eleştirdi. Abdullah Gül’ün anılarını kitap haline getirmeyi düşünüyorsa, bunu kendisinin yapması ve altına imza atması gerektiğini söyleyen Yalçınbayır, kitabın, içeriden bilgi verme etiğini de sorgular duruma getirdiğini açıkladı. Partide ortak aklın yerini Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olmasıyla tek aklın aldığını öne süren Yalçınbayır, Abdullah Gül’ün partinin başına tekrar gelmesiyle ilgili soruya ise “Abdullah bey dönemi, geldi, gitti, bitti” yanıtını verdi.
Ertuğrul Yalçınbayır, 7 Haziran tarihinde yapılan seçim sonuçlarını ve Ahmet Sever’in kaleme aldığı ‘Abdullah Gül ile 12 Yıl’ adlı kitabı hakkındaki görüşlerini DHA’ya değerlendirdi. Sandığa sahip çıkılması ile geçmiş dönemlerde yapılan seçim hilelerinin önüne büyük oranda geçildiğini açıklayan Yalçınbayır, sandıktan çıkan sonuç ile halkın 12-13 yıl aradan sonra iktidara değişebileceğini, muhalefete ise iktidar olabileceği mesajı verdiğini söyledi.
AKP programında, hem partide hem de ülke demokrasisine genişlik kazandırmak için, parti içi demokrasi; ‘Ahkam Kurulu’ kurduklarını belirten Yalçınbayır, demokrasi anlayışında kendilerinden olanlar ve olmayanlar diye ayrıştırmanın bulunmadığını kaydetti. “Siz, olmayanların sözlerini, hakaret, ihanet, hainlikle nitelendiren davranışlara girdiniz. Ve bunların sözcülüğünü yapan kalemşorların himayesi ile bu işleri yürütmeye kalktınız. Önce parti içi demokrasiyi geliştireceksiniz. Bunu sağlamakla bundan sonraki dönemde AKP’de ne olur. Abdullah Bey yeniden gelir mi, gelmez mi. Abdullah bey dönemi de bir dönemdi. Geldi, geçti,  bitti. Bu dönemin unsurları ve hassas adamları demokrasiye yeterince hizmet etmedi. Onlardan yeniden dirilme ve doğma zor beklenir. Bütün bunlardan ibret ve ders alıp ayağa kalkacaklarsa kalkarlar. “


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Korhan - 5 yıl önce
hadi ordan, işiniz gücünüz madrabazlık, akepe'li değil misiniz, alayınız aynısınız !