O hakimler hakkında soruşturma izni çıkmadı

Atabeyler kumpası mağduru Yüzbaşı Murat Eren’in ‘sahteciliği gözardı ederek’ mahkumiyetine neden olduğu iddia edilen askeri hakimler hakkındaki şikayeti askeri yargı tarafından reddedildi. Eren’in avukatı Ersöz karara itiraz etti

O hakimler hakkında soruşturma izni çıkmadı
03 Temmuz 2016 Pazar 11:12

Gamze Çınlar
[email protected]

Atabeyler davasında aldığı hüküm nedeniyle hala cezaevinde bulunan eski Kara Pilot Yüzbaşı Murat Eren’in yargılaması sırasında “hukuka aykırı kararlara imza attıkları” iddia edilen askeri hakimlerin soruşturulması talebi Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) Genel Kurulu’nca reddedildi. Her iki ret kararında da, şikayet edilen hakimler hakkındaki iddiaların “soyut” olduğu öne sürülerek, “işlem yapılmasına yer olmadığı” savunuldu. Murat Eren’in avukatı Hüseyin Ersöz ise yaptığı itiraz başvurularında, Askeri Yargıtay ve AYİM Genel Kurulu kararına imza atan askeri hakimlerin isimlerinin bildirilmesini istedi.

7 HAKİMDEN ŞİKAYETÇİ OLMUŞTU
Murat Eren, Genelkurmay Başkanlı Askeri Mahkemesi’ndeki yargılaması sırasında görev alan 7 askeri hakim hakkında geçen Mart ayında soruşturma başlatılmasını talep etmişti. Eren, söz konusu askeri hakimlerle ilgili olarak “baskı ve sindirme faaliyetlerinin yürütüldüğü”, “Askeri Yargıtay 3’üncü Dairesi üyelerinin bazılarının kasten, bazılarının baskı altına alınarak, bazılarının ise zarar görmek endişesiyle hukuka aykırı karar ve uygulamaları gerçekleştirdikleri”, “yargılama süreçlerinde sahtecilik iddialarını kasten gözardı ettikleri”, “dosyada sahtecilikleri tespit edebilecek bilirkişi incelemesi yaptırma imkanı varken kasıtlı olarak bu yolu tercih etmeyerek kişi özgürlüğünün ihlali sonucunu doğuracak şekilde karar verdikleri” iddiasıyla şikayetçi olmuştu. Eren hakkındaki mahkumiyet kararını onayan Askeri Yargıtay Üyelerinin de dosyada bulunan delillerin hukuka aykırı olmasına rağmen kanuna aykırı olarak onadıkları ve dosyayı yeteri kadar incelemedikleri iddia edilmişti.

İDDİALAR ‘SOYUT’ BULUNDU
Askeri Yargıtay Üyesi ve Genel Sekreteri Hakim Albay Abdulkadir Karakaş imzalı 9 Mayıs 2016 tarihli Askeri Yargıtay Genel Kurulu kararında, sözkonusu iddiaların “hakim ve savcıların yargı yetkisi ve takdiri kapsamında yapmış oldukları değerlendirmelere ilişkin soyut iddialardan ibaret olduğu” savunuldu. Buna göre, “herhangi bir işlem yapılmasına yer olmadığına” karar verildi.

KARARA İMZA ATANLARIN İSİMLERİ BİLDİRİLMEDİ
Avukat Hüseyin Ersöz, geçen ay Askeri Yargıtay Başkanlığı’na yaptığı itirazda, şikayetlerinin işleme konulmamasına dair Genel Kurul kararına katılan askeri hakimlerin kimler olduğu konusunda bilgi verilmediğine dikkat çekti. Dilekçede, bu durumun “etkili başvuru hakkına aykırı” olduğu ifade edildi. Avukat Ersöz, AYİM Başkanlığı’na yaptığı itirazda da, Genel Kurul’un şikayet edilen askeri hakimlerle ilgili “işlem yapılmasına yer olmadığı” kararından dönerek, inceleme izni verilmesini talep etti.

ŞİKAYET EDİLEN HAKİMLER
Yüzbaşı Murat Eren, yargılamasının yapıldığı tarihlerde Askeri Yargıtay 3’üncü Dairesinde görevli olan, halen 2’nci Daire Başkanı olan Hakim Albay Remzi İğrek ile 1’nci Daire Başkanı Dr. Hakim Albay Süleyman Kaymakçı, 3. Daire Başkanı Hakim Albay Ersun Çetin ile 3’üncü Daire üyeleri hakim albaylar Özcan Ersayın, Ali Tanju Sarıgül, Hakan Kutlu ve Kamil Sevimli’den şikayetçi olmuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.