Nefret suçu işlemeyin

Perinçek, soykırım tasarısı konusunda Alman Meclisi Başkanı Norbert Lammert’e bir mektup yazdı. Vatan Partisi İl Başkanı Erkan Önsel başkonsolosla görüştü ve mektubun içeriğini anlattı

Nefret suçu işlemeyin
25 Mayıs 2016 Çarşamba 11:08

Seda Akyüz

Vatan Partisi, 2 Haziran’da “Ermeni Soykırımı Tasarısını” gündemine alacak olan Almanya Parlamentosu’nu, İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu önünde uyardı. Başkonsolos önünde toplanan partililer, Almanya Parlamentosu’nu AİHM’in 1915 olaylarına ilişkin Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek lehine verdiği kararı hatırlatarak uyardı.
Türk ve Alman bayraklarını sallayan partililer sık sık, “Alman Meclisi sen yetkili değilsin”, “Alman Meclisi nefret suçu işleme”, “AİHM’e saygı, kardeşliğe çağrı” sloganları attı. Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, Genel Başkan Doğu Perinçek’in Alman Federal Meclis Başkanı Prof. Dr. Norbert Lammert’e yazdığı mektubu okudu. Ardından Erkan Önsel, emekli Tümamiral İlker Güven ile Azize Akkoç’un oluşturduğu heyet başkonsolosla sıcak ve samimi bir görüşme yaparak mektup hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Mektup Lammert’e ulaştırılması için Almanya Başkonsolosu’na teslim edildi.
Doğu Perinçek, Lammert’e yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi:

Sayın Prof. Dr. Norbert Lammert, Alman Federal Meclisi Başkanı
Birleşmiş Milletler 1948 Sözleşmesi’ne göre ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2. Dairesi’nin 17 Aralık 2013 günü açıkladığı ve yine AİHM Büyük Daire’nin 15 Ekim 2015 günü açıkladığı Perinçek-İsviçre Davası kararlarına göre,
1. Soykırım, Birleşmiş Milletler 1948 Sözleşmesinde açıkça tanımlanmış olan bir suçtur.
2. Soykırım suçunun varlığına, ancak eylemin yapıldığı ülkenin yetkili ceza mahkemesi veya yetkili Uluslararası Ceza Mahkemesi (Lahey Adalet Divanı) karar verebilir.
3. 1915 olayları sırasındaki eylemlerle ilgili yetkili ceza mahkemeleri Türkiye’nin yetkili ceza mahkemesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’dir. Parlamentolar, hükümetler, belediyeler, akademik kuruluşlar, üniversiteler vb herhangi bir eylemin, örneğin karşılıklı kırımın soykırım suçunu oluşturduğu konusunda hüküm kuramazlar, karar veremezler.
4. 1915 olayları sırasında soykırım suçu işlendiğine ilişkin yetkili mahkeme kararı olmadığı için, “Ermeni soykırımı”ndan söz etmek hukuk dışıdır ve Alman Anayasasına da aykırıdır.
5. Alman Meclisi (Bundestag), 1915 olayları sırasında soykırım suçu işlendiği konusunda bir karar veremez. Çünkü yetkisizdir. Alman Mahkemeleri dahil, Almanya’nın hiçbir yasama, yürütme ve yargı kurumu 1915 olayları konusunda soykırım suçunun işlendiğine karar veremez.
6. Alman Meclisi Gündeminde bulunan önergede talep edildiği gibi, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türk Hükümeti de 1915 olaylarının soykırım suçunu oluşturduğunu kabul edemez. Çünkü Türkiye Meclisi ve hükümeti de ceza yargısını ilgilendiren konularda karar vermeye yetkili değildir. Bu nedenle önerge iki kez hukuka aykırıdır.
7. Kaldı ki, AİHM 2. Dairesi’nin ve AİHM Büyük Daire’nin Perinçek-İsviçre Davası kararlarına göre, 1915 olayları, Holacaust’tan farklıdır, başka deyişle Yahudi Soykırımıyla aynı hukuki sınıflama içinde değerlendirilemez. AİHM Perinçek-İsviçre Davası kararları böylece dolaylı olarak, 1915 olaylarında işlenen eylemlerin “soykırım” olarak nitelenemeyeceğini de saptamış olmaktadır.
8. Esasen 1915 olayları hakkında “soykırım” suçunun işlendiğine hükmedilemez. Çünkü o tarihte 1948 BM Sözleşmesi yoktu, dolayısıyla soykırım diye bir suç yoktu. Kanunsuz suç olmaz. Hiç kimse yasalarda suç olarak tanımlanmamış bir eylem nedeniyle mahkum edilemez.
9. Lahey Adalet Divanı kararına göre, zorla göç ettirme (tehcir) tek başına soykırım suçunun işlendiği anlamına gelmez (Sırbistan-Hırvatistan Kararı, 3 Şubat 2015)
Gol kararı verebilir misiniz?
Sayın Meclis Başkanı,
İzninizle öğrenmek istiyorum, Alman Meclisi, Bayern ile Dortmund arasındaki futbol maçında, gol kararı verebiliyor mu? Seyirciler, “goool” diye bağırabilirler, ancak yalnız orta hakem gol kararı verebilir. Diğer bütün kararlar geçersizdir.
Almanya, günümüz dünyasında Türkiye’nin stratejik dostudur. Alman ve Türk milletleri, tek kutuplu bir dünya istemiyorlar. Bizler, ülkeler arasında bağımsızlığa, toprak bütünlüğüne ve eşitliğe saygının egemen olduğu, barışçı ve çok kutuplu bir dünya istiyoruz. En büyük ticaret ortaklarımızdan biri olan Almanya ile ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin gelişmesi, ülkelerimiz yararınadır. Şunu da belirtmeliyiz ki, ülkelerimiz arasındaki tarihsel dostluk unutulmamalıdır. Almanya’da yaşayan Türkler ile Almanların barış ve uyum içinde yaşamalarına, Goethelerin ve Brechtlerin ülkesinde huzura hepimizin özen göstermesi gerekiyor.
Alman Meclisi’nin yargının yetkisini çiğneyerek 1915 olayları konusunda soykırım hükmü vermesi hukukla açıklanamaz, ancak Türklere karşı düşmanlıkla açıklanabilir ve Almanya’da Türk düşmanlığı kışkırtır.

SESLENİYORUZ!
Sayın Meclis Başkanı,
Sizin kişiliğinizde, Alman Meclisi’ne sesleniyoruz:
- Türk düşmanlığına şans tanımayınız!
- Almanya’da Türklere karşı nefret kışkırtmayınız!
- Almanya’da uyumu baltalamayınız!
- Nefret suçu işlemeyiniz!
- Almanya’da barış içinde el ele yaşayalım!
- Alman Meclisi’nin Almanya’da hukuk devleti geleneğine bağlı kalacağına güveniyoruz.

Korkmazcan: AİHM kararına uyun

Aydınlık / Ankara
Türk Parlamenter Birliği Onursal Genel Başkanı, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği Ülkeleri Parlamenterler Birliği kurucularından eski TBMM Başkanvekili ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, Alman Parlamentosu üyelerine birer mektup gönderdi. Korkmazcan, Alman parlamenterlerden AİHM’in Perinçek-İsviçre davasında verdiği karara uygun davranmalarını istedi.
Korkmazcan mektubunda Alman parlamenterlere şu uyarılarda bulundu:

‘YANILGIYA DÜŞMEYİN’
(...) Ermeni iddiaları konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarıyla çok aydınlatıcı bir gerçek ortaya çıkmıştır. Sözü edilen önerge üzerinde kararınızı oluşturuken sadece gerçeklerin ve uluslarımızın önem verdiği, tarihi Türk-Alman dostluğunun ışığında değerlendirmeler yapacağınızı umuyorum. Bununla birlikte AİHM kararını ortaya koyduğu gerçekleri de göz önünde bulundurmanız amacıyla sunuyorum.
Sizlerin oylarına sunulan önerge, sadece yalnış bir iddianın safında yer almanızı öngörmemektedir. Bu önerge, sizleri hem terörist bir organizasyonun cesaretlendirilmesine hem temsil ettiğiniz halkların dostluğunu zedelemeye hem de yargı alanına yasama yetkileriyle müdahale gibi Avrupa ve insanlık değerlerine açıkça aykırı bir konuma sürüklemeyi amaçlamaktadır. Böyle tarihi bir yanılgıya düşmeyeceğinizi umuyor, en dostane dileklerimi sunuyorum.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.