Musul ve Kerkük’e ‘özerklik’ planı

Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin iş tuttuğu Nuceyfiler öteden beri, Musul’da ayrı bir özerk yönetim oluşturma peşinde. Barzani yönetimi de bu girişimi destekliyor. Kerkük’ün özerk bölge yapılmasıyla İkinci İsrail’e katılması amaçlanıyor.

Musul ve Kerkük’e ‘özerklik’ planı
05 Mart 2015 Perşembe 14:38

Fikret Akfırat 
ABD’nin nisan ayı içinde başlatacağı ileri sürülen Musul harekatında Türkiye nasıl bir rol üstlenecek? Hükümet çevrelerinden sızdırılan bilgilerde, operasyona sınırlı bir destek verileceği yönünde bir izlenim yaratılmaya çalışıldığı görülüyor. Bunun nedeni genel olarak Türkiye kamuoyundan ve AKP tabanından gelecek tepkiyi önlemek. Öte yandan aynı nedenle bir başka gerekçe daha kulaklara fısıldanıyor: “Masada olmazsak daha fazla şey kaybederiz!” 
Bu gerekçe ile içinde yer alınan 1991 ve 2003 Irak müdahalelerinin sonucunda nasıl bir tabloyla karşılaştığımız ortada: Irak’ın kuzeyindeki İkinci İsrail nüvesini Türkiye’ye kurdurdular!

MUSUL HAREKATININ KAPSAMI ÇOK GENİŞ
Eğit-Donat mutabakatı imzalanmadan çok önce başlayan Peşmergelerin eğitimi ve donatımı, mutabakatın imzalanması, Şah-Fırat operasyonu ve son olarak Musul Valisi Esil Nuceyfi’nin Türkiye’nin aşiretler tugayının eğitimi ve donatım konusunda Ankara ile anlaştıkları yönündeki açıklamasıyla, Musul harekatına katılımın gösterilmek istenenden çok daha geniş bir kapsama sahip olduğu anlaşılıyor. 
Türkiye’de Suriyelilere, Kuzey Irak’ta Peşmergelere Eğit-Donat ve Aşiretler Ordusu yaratılması. Türkiye, bu eylemleriyle, daha önce örtülü olarak sürdürdüğü Suriye’yi ve Irak’ı bölme faaliyetini, bu kez açıktan ve sahadaki askeri unsurlarıyla yürütmeye başlıyor. Üstelik, ABD ve onun IŞİD’e karşı “en güvenilir müttefik” olarak ilan ettiği Peşmerge ve PKK ile aynı cephede...

NUCEYFİ İLE İŞ TUTMANIN ANLAMI
Musul operasyonu konusunda sorulara yanıt veren Ahmet Davutoğlu, Irak Hükümeti, Kürt Bölgesel Yönetimi ve ayrıca Musul Valisinin öncülüğünde yürütülen çalışmalara destek verdiklerini dile getiriyor. 
Geçen hafta Ankara’ya gelerek Ahmet Davutoğlu ile görüşen Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi ve kardeşi Musul Valisi Esil Nuceyfi ile AKP Hükümeti geçmişten bu yana ilişki içinde. Nuceyfiler öteden beri, Musul’da ayrı bir özerk yönetim oluşturma peşinde. Barzani yönetimi de bu girişimi destekliyor. Çünkü bu girişimin sonucunda Araplar içinde büyüyecek mezhepsel gerilim sayesinde Barzani yönetiminin Merkezi Hükümet karşısında eli rahatlamış olacak.

TÜRKMENLER YOK SAYILIYOR
Musul operasyonuyla birlikte, Musul ve Kerkük’te özel bir özerk yönetimin oluşturulması planlanıyor. Bu, Kerkük’ün bir çırpıda Barzani yönetimine katılması mümkün olamayacağı için üretilmiş bir formül. Kerkük’te bir zamanlar çoğunluğu oluşuran, fakat 2003 yılındaki ABD işgalinden sonra kente kuzeyden planlı olarak yapılan göçlerle nüfus dengesi aleyhlerine değişen Türkmenler ise tamamen yok sayılıyor ve onlardan Barzani yönetimine biat etmeleri isteniyor. AKP boylu boyunca bu projenin içinde. Erdoğan’ın geçen yıl 24 Haziran’da Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’ye söylediği sözleri 28 Haziran 2014 günlü Aydınlık’ta yazmıştık. Erdoğan, Salihi’ye “Musul da, Kerkük de özerk bölge olacak. Konumunuzu buna göre ayarlayın” demişti.

KERKÜK'TE GEÇİŞ PLANI
BARZANİ yönetimi açısından asıl önemli kazanç, IŞİD’in geçen Haziran ayındaki Musul’u işgal etmesinin ardından kontrolü ele geçirdiği Kerkük’ü İkinci İsrail’e katmak olacak. Sadece Kerkük değil, 2003 yılındaki ABD işgalinden beri hak iddia ettiği, “ihtilaflı bölgeler” olarak nitelenen diğer bölgeleri de...  Kerkük’ü ele geçirme peşinde olan Barzani yönetimi tavrını, bundan bir süre önce “IŞİD saldırısının ardından girdiğimiz Kerkük’ten ve diğer yerlerden çekilmeyeceğiz” diye açıklamıştı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Deniz - 5 yıl önce
amerigan kuklası olmaya ne kadar çok meraklı olanlar var, zaten tarih boyunca bunun ötesine geçememişler bir türlü, yapabildikleri ancak bundan ibaret..