Miting güvenliği için mevzuata ayar geliyor

Başkent katliamı sonrası düğmeye basıldı; ilgili mevzuat mercek altına alındı. İlk aşamada, sadece miting alanı giriş noktalarında değil, buluşma noktalarında da üst araması ve kimlik kontrolü yapılması planlandı

Miting güvenliği için mevzuata ayar geliyor
12 Ekim 2015 Pazartesi 18:44

AYDINLIK / ANKARA

Ankara katliamı sonrasında iktidar, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun uygulanmasına dair yönetmelik ve ilgili ikincil ve üçüncül düzey mevzuatta değişiklik için hazırlık başlattı.
10 Ekim bombalarının ardından yapılan güvenlik zirvelerinin ardından, toplumsal olaylar ve gösteri yürüyüşlerinde uygulanacak güvenlik faaliyetleri konusunda yeni adımlar atılmasının kararlaştırıldığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre bir müsteşar yardımcısı başkanlığında oluşturulan ve Strateji Geliştirme Başkanlığı ile Hukuk Müşavirliğindeki mevzuat uzmanlarının da içinde yer aldığı bir ekip yürürlükteki yönetmelik, yönerge ve tebliğlerden oluşan ikincil ve üçüncül mevzuatı mercek altına alarak, yapılabilecek düzenlemeleri tespit etmeye çalışıyor.
Güvenlik bürokrasisi kaynaklarından edinilen bilgilere göre, ilk aşamada, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun uygulanmasına dair yönetmeliğe, etkinlik öncesi alınacak güvenlik tedbirleri ve uygulamalara ilişkin hükümler eklenmesi planlandı. Bu kapsamda, 2911 sayılı kanun hükümlerine uygun şekilde düzenlenecek toplantılarda, sadece miting alanı giriş noktalarında değil, miting öncesi buluşma noktalarında da üst aramalı ve kimlik kontrollü güvenlik uygulaması yapılması için mevzuat oluşturulacak. Yönetmelikte ayrıca, farklı şehirlerden katılımlarla gerçekleştirilecek merkezi mitinglerde otobüslerin ilk çıkış noktalarında güvenlik sorgusuna alınması ve kimlik kontrolünün istisnai uygulama olmaktan çıkartılarak zorunlu uygulama haline getirilmesi için de yasal zemin yaratılması planlanıyor.

OHAL PAKETİNİN ARDINDAN DEĞİŞMİŞTİ
Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun uygulanmasına dair yönetmelik, AKP iktidarının Meclis’ten geçirdiği son düzenleme olan ve kamuoyunda ‘İç Güvenlik Paketi’ olarak bilinen düzenlemenin akabinde revize edilmişti. Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile diğer toplumsal olaylarda kolluk kuvvetlerine ve mülki amirlere önleyici güvenlik önlemleri konusunda geniş yetkiler verilmiş, bu yetkiler daha sonra 5 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle ikincil mevzuata uyarlanmıştı.

ÖNLEMLER SIHHIYE’YLE SINIRLI KALDI
Ankara bombaları sonrasında, miting öncesi toplanma noktası olarak belirlenen Ankara Garı önünde hiçbir güvenlik önlemi alınmadığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı ve Ankara Emniyeti’ne yönelik eleştiriler gündeme gelmişti. İçişleri Bakanı Selami Altınok, ilgili diğer iki bakanla birlikte düzenlediği basın toplantısında “miting alanımız asıl olarak Sıhhiye olduğu için, orada bariyerlemeler yapılmıştı. Bariyerlemelerin yapıldığı alanda girişlerde de gerekli arama işlemleri yapılacaktı” sözlerini sarf etmişti. Bakan Altınok “Menfur saldırının olduğu alanda güvenlik kuvvetlerimiz gerekli önlemleri almıştı” dese de bu önlemler hain saldırıyı engellemek için yeterli olmadı.


Etiketler; #Miting

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.