Milli Anayasa Hareketi başladı

‘Milli Anayasa Hareketi’ adına açıklama yapan eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan ‘Göreve hazırız 81 ilde milletimizle birlikte harekete geçiyoruz’ dedi. Yönetim kurulunu belirleyen hareketin içinde kadın gençlik ve sanatçı örgütleri ile birlikte emekli asker, 68 liderleri, eski bakanlar ve milletvekilleri de yer alıyor

Milli Anayasa Hareketi başladı
11 Şubat 2016 Perşembe 12:24

Aydınlık / Ankara

Milli Anayasa Hareketi” dün Ankara’daki Türkiye Barolar Birliği toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında hareketin yönetim kurulunu açıkladı. Açıklamayı yapan eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan, “Yeni Anayasa” ile milletin birliğine, vatanın bütünlüğüne yönelik en kapsamlı saldırıya hazırlanıldığını ifade etti. Bu saldırıya karşı sessiz kalınamayacağını kaydeden Korkmazcan, “Milli Anayasa Hareketi olarak göreve hazırız. 81 ilde harekete geçiyoruz. Mart ayı içinde Ankara’da bütün illerden gelecek katılımcılarla geniş bir toplantı yapacağız. Bütün milletimizi harekete geçireceğiz” dedi.
Türk asker ve polisinin şehitler vererek kazandığı zaferin “Yeni Anayasa” ile bertaraf edilmek istendiğini vurgulayan Korkmazcan, “Şehitler verilerek kazanılan zaferin masada kaybedilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
Korkmazcan’dan sonra söz alan eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birgül Ayman Güler “Milli Anayasa Hareketi”nin “Yeni Anayasa” saldırısına karşı tezlerini şöyle sıraladı:

YENİ ANAYASA İHTİYACI YOK
Ülkemizin karşı karşıya olduğu sorunlar, anayasa ile ilgili değildir. Halkımızın gündeminde anayasanın topyekun değiştirilmesi diye bir madde yoktur.
Yeni Anayasa gündemi, çeşitli siyaset çevrelerince ortaya atılmış, zorlama ve yapay bir gündemdir. Anayasalar, ancak, toplumun tümünü temsil edecek güçte olan “kurucu meclis”ler eliyle yapılabilir.

DARBE ANAYASASI ALDATMACA
“Anayasa’nın ilk dört maddesine dokundurtmam” siyaseti, Türk ulusçuluğunu “parçalayıcı ruh” ilan edip buna savaş açtığını açıkça dile getiren “Yeni Anayasa” siyaseti karşısında, yetersiz ve aldatıcıdır. 1982 Anayasasının önemli bir bölümü değiştirilmiştir. “Darbe Anayasası” söylemi tam anlamıyla aldatmacadır.

EŞİT VATANDAŞLIK BÖLÜCÜ
AKP, CHP, HDP tarafından, kendi partilerinin siyaset belgelerinde ilan ettikleri “anayasal vatandaşlık/eşit vatandaşlık anlayışına dayalı yeni anayasa yapmak” hedefi, halkın önünde somut biçimde açıklanmamakta, dolambaçlı ifadelerle dile getirilmektedir. Anayasal/eşit vatandaşlık adı verilen anlayış, bireysel eşitlik anlayışı değildir.
Bu, etnik topluluklara anayasal statü vermek anlayışıdır. Bölücüdür.

TÜRKLÜK ANAYASADAN ÇIKARILMAK İSTENİYOR
Yeni Anayasacı cephe, “Türk”lüğün bir etnisite olduğu iddiasında büyük bir yanılgı içindedir. Ülkemizde “Türk”lük bir etnik grubu değil, genetik kökenden ayrı olarak bireyler hangi etnik kökenden gelirse gelsin, kurulmuş olan büyük siyasal birliğin kendisini, ulusu/milleti ifade eder. Türk Milleti anayasadan çıkarılamaz.

ÖZERKLİK İSTENİYOR
“Yeni Anayasacı” cephe, değişik tonlamalarla “özerklik” adını verdikleri yeni bir devlet örgütlenmesinden söz etmektedirler. Bu bakımdan aralarında bir dil birliği bulamamış görünmekle birlikte, AKP, CHP, HDP “Yerel Yönetimler Özerklik Şartındaki çekincelerin tümüyle kaldırılması”ndan söz etmektedirler. Bu büyük tehlikedir.
“Yeni Anayasacı” cephede PKK ile çevresindeki yasal siyasal parti ve hareketler, silahların ve hendeklerin eşliğinde, çeşitli kasaba ve kentlerimizde “özerklik - özyönetim ilanları” yapmıştır. Bu ilanların öncesinde ve sonrasında, Oslo Müzakerelerinde ve 2011 Anayasa Uzlaşma Komisyonuna HDP tarafından verilen resmi önerilerde, Türkiye’nin bölgelere ayrılması pazarlık konusu yapılmıştır. Şimdi varılan anlaşmalar anayasaya yerleştirilmeye çalışılıyor.

BAŞKANLIK KARANLIK BAŞLIK
AKP’nin ve Cumhurbaşkanının Yeni Anayasa gerekçesi olarak ilan ettiği “Başkanlık Rejimi” talebi de, diğer konular gibi, özellikleri ve niteliği açıkça dile getirilmeyen kapalı ve karanlık başlıklardan biridir. Türksüz anayasa yapmaya kalkışmış bulunan AKP yetkililerinin “Türk tipi başkanlık rejimi”nden söz etmeleri, samimiyet yoksunluğunun çarpıcı örneklerinden biridir. Başkanlık Rejimi’nin, PKK ve çevresi tarafından istenen “bölgesel özerklik” için bir kılıf oluşturduğu açıktır.

YENİ ANAYASA VE ABD-AB
Yeni Anayasacılık, hiçbir egemen ve bağımsız bir devletin kabul edemeyeceği ölçüde, AB ve ABD merkezlerinden yönlendirilmektedir. AB, küreselci dönemde yaygınlaştırılan ‘uluslararası hukukun iç hukuktan üstünlüğü’ gerekçesini kullanmakta, ABD ise diplomatik çizgileri de aşarak doğrudan emredici müdahalelerle kendini göstermektedir.

CHP VE MHP’YE ÇAĞRI
Durum ortadadır. CHP ve MHP durumunu gözden geçirmeli ve oturdukları o masasından hemen kalkmalıdırlar.

BÖLÜCÜ ANAYASAYA KARŞI KİMLER VAR?
Milli Anayasa Hareketi Yönetim Kurulu’nda kadın, gençlik örgütleri, sanatçı örgütleri ile birlikte emekli asker, 68 liderleri, örgüt temsilcileri, aydınlar, çeşitli siyasi partilerden eski bakanlar ve milletvekilleri de yer aldı. Hareketin yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:
Hasan Korkmazcan (Eski TBMM Başkanvekili), Prof. Dr. Birgül Ayman Güler (Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı), Utku Reyhan (Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı), Av. Dilek Akagün Yılmaz (Eski CHP Uşak Milletvekili), Yavuz Alogan (Yazar, çevirmen), Dr. Canan Arıtman (Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı), Prof. Dr. Süheyl Batum (Eski CHP Milletvekili, TBMM 24. Dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi), Av. Tülay Bekar, Naci Beştepe (E. Tümgeneral, Ulusal Strateji Merkezi Başkanı), Namık Kemal Boya (68’liler Birliği Vakfı Genel Başkanı), Çağdaş Cengiz (Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı), Erdoğan Karakuş(E. Korgeneral - Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı), Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu (Eski Devlet Bakanı, eski MHP Kırşehir Milletvekili), Yaşar Okuyan (Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı), Enis Öksüz (Eski Ulaştırma Bakanı, eski MHP Mersin Milletvekili), Av. Metin Öney (Eski TBMM ANAP Grup Başkanvekili, eski İzmir Milletvekili), Osman Özbek (E. Tümgeneral, araştırmacı yazar), İnci Özdil (Orkestra Şefi, Türkiye Sanatçılar Birliği Genel Başkanı), Av. Nusret Senem (Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı), Prof. Dr. Nur Serter (Eski İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı, eski CHP Milletvekili), Rıza Zelyut (Gazeteci, Yazar)
 

Etiketler; #Anayasa #milli

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.