Milli Anayasa Hareketi Adana’da 5 karar aldı

MAH’ın Vatan Partisi, DSP ve 10’a yakın kitle örgütüyle birlikte Adana’da düzenlediği ‘Yeni Anayasa Kumpası’ paneli, kentin ileri gelenleri ve vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı

Milli Anayasa Hareketi Adana’da 5 karar aldı
07 Haziran 2016 Salı 11:35

Aydınlık / Adana
Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’ndaki panelde, salondaki tüm koltuklar dolunca yurttaşlar merdivenlerde oturmak zorunda kaldı. Panelin konuşmacıları, eski CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler, Vatan Partisi USMER İstanbul Başkanı E. Amiral Soner Polat, Adana Barosu Yönetim Kurulu üyesi Veli Küçük, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Çadaş Cengiz ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan’dı.

KARARLAR
Milli Anayasa Hareketi Adana paneline katılan vatanseverler aşağıdaki hususların Türk ve Dünya kamuoyuna açıklanmasını kararlaştırmışlardır.
1. Cumhuriyet Kadınları Derneği´nin başlattığı “Türksüz, Atatürk´süz Anayasa girişimine hayır” imza kampanyasının desteklenmesini kabul etmiştir.
2. İncirlik üssündeki faaliyetler ile Diyarbakır’daki ABD/PYD üssünün ve Malatya/Kürecik ABD/İsrail istihbarat faaliyetlerinin derhal durdurulması için harekete geçme kararı alınmıştır. AB ile yapılan sığınmacıların ve kaçakların geri kabulü anlaşmasının derhal iptal edilmesi gerekmektedir.
3. Alman Federal Meclisi’nin aldığı iftira kararıyla ortaya çıkan Türkiye’deki Alman casusluk faaliyetlerinin ve Adana çevresindeki ABD konsolosluk personelince yürütülen 5. Kol faaliyetlerinin durdurulması için idari ve hukuki tedbirler alınmalıdır.
4. Alman Parlementosu kararlarına karşı boykot ve uyarıların yurt çapında örgütlerimizce desteklenmesi bu bağlamda özelleştirme adı altında yok edilen, Cumhuriyet’in başta Sümerbank, Çukobirlik gibi milletimize kazandırdığı milli ekonomik kurumlarımızın yeniden hayata geçirilmesi ve milli ekonomimizin yeniden milli üretim, adil paylaşım temellerine dayandırılması, Alman mallarının boykot edilmesi çağrısında bulunulmuştur.
5. Milli, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne yöneltilen emperyalist terör saldırılarına karşı bölge ülkeleriyle derhal ortak savunma politikalarına geçilmesi hususundaki kararlılık bir kere daha vurgulanmıştır.

ÖNCÜLER PANELDE BULUŞTU
Panelin konukları arasında Vatan Partisi Adana ve İzmir il ve ilçe yöneticileriyle DSP Adana il ve ilçe yöneticileri tam kadro yer aldı. CHP’li siyasetçilerinden de eski CHP milletvekil Av. Ziya Yergök, CHP eski Seyhan ve Çukurove İlçe Başkanı Mustafa Köseoğlu gibi isimler dikkat çekti. Şehrin akademisyenlerinden çiftçilerine, işçi temsilcilerinden Cumhuriyetçi kadın öncülerine ve gençlerine geniş bir birleşimden temsilciler, “Yeni Anayasa Kumpası”na ilişkin konuşmaları ilgiyle izledi.

Maltepe’de anayasa çıkışı

Başak Kahveci
Milli Anayasa Hareketi (MAH) İstanbul Maltepe’de “Başkanlık sistemine, partili cumhurbaşkanına, bölücü ve yıkıcı anayasaya hayır” konulu bir panel düzenledi. Maltepe Kültür Merkezi’nde yapılan panele eski Devlet Bakanı Önay Alpago, TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Namık Kemal Boya ve Gazeteci Barış Tekoğlu konuşmacı olarak katıldı.
Eski Bakan Önay Alpago, Türkiye’nin bir yandan terörle mücadele ederken bir yandan da işsizlik ve ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını hatırlattı. Alpago “Bu sıkıntıları ortadan kaldırmakla görevli erkin tek derdi yeni anayasa. Yeni anayasa bir tuzaktır, geri dönüşü olmayan bir yoldur” dedi.
TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, ne AKP’nin ne de Tayyip Erdoğan’ın anayasayı değiştirecek bir gücü olduğunu vurguladı. CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, gençliğin yeni anayasaya geçit vermeyeceğini vurguladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.