Milleti ve Atatürk’ü tarihten sildiler

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın orta öğrenim sınıfları için hazırladığı Tarih dersi program taslağından yeni skandallar çıktı. Taslakta ‘Türkiye Cumhuriyeti’ ve ‘Türk Milleti’ ifadelerinden özenle kaçınıldığı görüldü

Milleti ve Atatürk’ü tarihten sildiler
02 Nisan 2016 Cumartesi 10:59

Füsun İkikardeş
[email protected]

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın orta öğrenim sınıfları için hazırladığı Tarih dersi program taslağında yer alan skandal konu başlıklarına yenileri eklendi. Taslakta Türkiye Cumhuriyeti ifadesinden kaçınıldığı, Türk milleti ifadesinin ders başlıklarında hiçbir şekilde kullanılmadığı belirlendi.
Kurtuluş Savaşı ve Mustafa Kemal Atatürk sözcüklerine uygulanan sansür ise dünkü haberimizde yer almıştı. Taslak hayata geçirilip de 9.,10., 11. ve 12. sınıflardaki yeni nesil Türk gençliği bu dersleri okuyacak olursa, ne Kurtuluş Savaşı ne Türk milleti ne de Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan haberdar olacak!

MEĞER BATI’YA KARŞI HİÇ SAVAŞ VERMEMİŞİZ
Taslaktaki ders programı başlıklarına göre, ha Osmanlı Devleti ha Türkiye Cumhuriyeti fark etmiyor, her ikisi de Avrupalı büyük güçlerle çeşitli işbirliği geçmişine sahip olduğu fark edilmiş. Türkiye Cumhuriyeti kavramına pek yüz vermeyen taslakta, “Türkiye” ifadesi var ve ta 1071’de ortaya çıkmış. Türkiye Cumhuriyeti yerine ise Cumhuriyet Türkiyesi terimi kullanılıyor.
10. sınıf ders programının üst başlığı “Türkiye Tarihi” ve 1071’den başlayıp 1974 yılına kadar sürüyor. Zaten Türkiye’nin 1071-1453 döneminde kurulduğunu da şu başlıktan öğreniyoruz:
“Yerleşme ve Devletleşme: Malazgirt’ten İstanbul’a (1071-1453) ünitesinde dersin amacı Anadolu ve yakın çevresinin kesin olarak Türk hakimiyeti altına girme ve Türkiye haline gelme sürecini stratejik, siyasi, askerî, demografik, sosyal, ekonomik ve kültürel boyutlarıyla kavratmaktır.”

HA MİLLET HA ÜMMET!
Taslak tarih dersleri konu başlıklarına göre, devlet ve millet olarak Cumhuriyet’in hiçbir hayrını görmediğimiz anlaşılıyor. Yeni tarih derslerinde “Osmanlı’nın son döneminde İttihat ve Terakki hükûmetlerinin Milli İktisat politikası sorgulanacak, ‘milli burjuvazi’ oluşturma gayreti arkasında politik ve ekonomik sebepler” irdelenecek. Hatta, tarihçiler, İttihatçılar ve milli mücadele önderleri belki bilmez, ama yeni tarih derslerinde “Son dönem Osmanlı mali ve ticari hayatında gayrimüslimlerin ve yabancıların giderek artan payının merkezî idare tarafından bir tehdit olarak algılandığına” vurgu yapılacak.
Türk milleti kavramını itinayla saklayan tarih dersi başlıklarına göre, Osmanlı döneminde zaten “Millet” olmuşuz! Ama bu bildiğimiz “aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, ülkü, duygu, gelenek ve görenek birliği olan insanların topluluğu” anlamındaki millet değil:
“Millet sistemi, Osmanlı İmparatorluğu’nun çok kültürlü yapısı bağlamında tartışır. Millet ve ümmet kavramlarının, İslam ve Osmanlı düşünce geleneklerinde bugünden farklı anlamlara geldiği açıklanır. Millet sisteminin Osmanlı Devleti’nin cihanşümul ve çokkültürlü yapısına sağladığı katkılar tartışılır.
Millet sisteminin farklı dinî ve kültürel kimliklere sahip toplum kesimlerini idare etmek için politik bir araç olarak kullanılması da sorgulanır.”
Osmanlı’da böyleymiş de milli devletler millete nasıl bakıyormuş diye merak ederseniz, şu ders başlığında öğreneceksiniz:
“Ondokuzuncu yüzyılda devlet idarecilerinin politik-askerî ve sosyo-ekonomik ihtiyaçları çerçevesinde ülkelerindeki nüfusu arttırma ve demografik gücü bir milli güç unsuru olarak kullanma yaklaşımı açıklanır.”

GÖÇLERLE SAVAŞ GÜCÜ YARATILDI
Yeni tarih deslerinde bir başlık da “İmparatorlukların ulus-devlete dönüşmesinin demografik hareketleri beraberinde getirmesi tartışılır” diye tanımlanıyor.
Osmanlı Devleti, toprak kaybedince Türk ve Müslüman ahali Anadolu’ya göç etmiş, bu zorunlu göç tarih dersinde incelenecekmiş.

BAŞKANLIK VE PADİŞAHLAR
Taslak Tarih dersi programından:
“Osmanlı siyasi yapısında bütünlük ve istikrarın sağlanmasında padişah ve tek hanedanın önemini fark eder. Padişahın ikametgâhı olan sarayın aynı zamanda devlet idaresinin ve devlet adamı yetiştirilmesinin de merkezi olduğu açıklanır.”

AYDINLIK’IN HABERİ BAKAN’A SORULDU
TBMM İdare Amiri ve CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, dün Aydınlık’ın “Kurtuluş Savası’nı derslerden siliyorlar” başlıklı haberiyle ilgili TBMM Başkanlığına Milli Eğitim Bakanı Avcı’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Köprülü, “Atatürk İlke ve Devrimleri tanıtılmaması, Kurtuluş Savaşı’nın yok sayıldığı bir tarih dersi kime, ne için hizmet etmektedir?” diye sordu.
Köprülü Bakan Avcı’dan şu soruların yanıtı istedi: Bu taslakta “Kurtuluş Savaşı” ve “Mustafa Kemal Atatürk”, “devrim” ifadelerinin hiçbir şekilde yer almamasının amacı nedir? Atatürk İlke ve Devrimleri tanıtılmaması, Kurtuluş Savaşı’nın yok sayıldığı bir tarih dersi kime, ne için hizmet etmektedir? Gerici zihniyetin “Kemalist ruhu eğitim müfredatımızdan arındırmalıyız” hedefine basamak olacak bu taslağı hazırlayanlar hakkından bir işlem yapacak mısın? Yoksa bu kişiler bir üst görevle mi ödüllendirilecektir?

AMERİKALI UZMANLAR HAZIRLADI
2000’li yılların başı, Milli Eğitim Bakanlığı koridorlarında Amerikalı uzmanların cirit attığı ve yeni müfredat üzerine çalıştığı yıllardı. Eğitimcilerle ortak çalıştılar, yeni programlar ve politikalar belirlediler. Taslakta, o dönem şöyle anlatılıyor: “2000’li yılların başlarında ülkemizdeki öğretim programları dünyada eğitim alanında meydana gelen gelişmelere paralel olarak yeniden yapılandırılmıştır. Yeni anlayışın temelinde bilginin bilenden bağımsız olmadığı görüşünü esas alan yapılandırmacı felsefe yatmaktadır. Bu dönemde yenilenen programlar arasında tarih programları da yer almaktadır.”

MUSTAFA KEMAL’İ YOK SAYDILAR!
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun hazırladığı “Tarih Dersi Öğretim Programı”nda Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi hiç geçmedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun, 2016-2017 ders yılından başlamak üzere ortaöğretimde okutulacak “Tarih Dersi Öğretim Programı”nı taslağında Atatürk’ten, Kurtuluş Savaşı’ndan, Cumhuriyet Devriminden bahsedilmediğini Aydınlık ortaya çıkartmıştı. Aydınlık’ın haberinin ardından Eğitim-İş’in hazırladığı rapor ile de taslakta “Mustafa Kemal Atatürk”ün isminin hiç geçmediği tespit edildi. Atatürk’ün ismi hiç kullanılmazken 235 kez “Osmanlı”, 213 kez “İlim” ve 82 kez “Din”, 57 kez de “Kadim” sözcüğü kullanıldığı görüldü. Eğitim-İş’in raporunda şöyle ifade edildi:
“Öğretim programında Türkçe kullanılmamaya özel bir önem gösterilmiş ve özellikle de “kadim” sözcüğüne takıntı düzeyinde yer verildiği görülmüştür. Programda kullanılan dil kadar kullanılmayan dil de çok dikkat çekicidir. 80 sayfalık taslak programın hiç bir yerinde ‘Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi geçmemekte, ima dahi edilmemektedir. Oysa kurtuluşuna önderlik ettiği Anadolu 49, Türkiye 118 kez geçmektedir. Buna karşılık tam 235 kez ‘Osmanlı’, 213 kez ‘İlim’ ve 82 kez ‘Din’, 57 kez de Kadim sözcüğü kullanılmıştır.”
Eğitim-İş’ten yapılan açıklamada İslam felsefesi mantığıyla hazırlanan taslak metinden vazgeçilmesi gerektiği vurgulanarak eğitim sendikaları, üniversiteler ve öğretmenlerin katılımı ile yeni bir komisyon oluşturulması istendi. Açıklamada ayrıca “Dayatmacı, tektipçi, baskıcı, evrensel değerlere yabancı, insanlığın bilgi birikimine uzak bir yaklaşım terk edilmeli, Türkiye’nin tarihiyle, hedeflediği çağdaş kültürel anlayış ile barışık, Osmanlıcılık ideolojisinden arındırılmış ve Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarını koruyacak bir öğretim programı hazırlanmalıdır. Atatürk’ün de dediği gibi ‘Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır’” denildi.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.