MHP’de son noktayı Yargıtay koyacak

MHP’de olağanüstü kongre için Yargıtay’ın vereceği karar beklenecek. Partide Bahçeli karşıtı vekil sayısı artarken muhalif hukukçuların izlenecek yol haritasını belirlemek için bugün biraraya gelecekleri öğrenildi

MHP’de son noktayı Yargıtay koyacak
02 Mayıs 2016 Pazartesi 11:13

Zihni Erdem / Ankara
MHP’de genel merkez ile muhalifler arasında olağanüstü kongre toplanıp toplanmaması konusundaki restleşme karşılıklı mahkeme kararlarıyla yeni bir aşmaya geldi. MHP’de ilk olarak, tüzük değişikliği için topladıkları imzalara karşı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Yeterli imzayı bulsalar bile, yetkimi kullanıp kongreyi toplamam. Mahkemeye gitsinler” demesinin ardından muhalifler mahkemeye başvurmuştu. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi muhalifleri haklı bulmuş ve kongrenin toplanması gerektiği yönünde karar vermişti.
Mahkeme kararı ile atanan “Çağrı Grubu” 15 Mayıs olağanüstü kongre toplama kararı aldı ve salon tuttu. Kongre için delegelere çağrıda bulundu.
Bu süreç devam ederken Kastamonu’ya bağlı Tosya ve Bolu’ya bağlı Gemerek Asliye Hukuk Mahkemelerinden sürpriz iki ayrı karar çıktı. Ankara 12. Sulh Mahkemesi’nin kararın henüz kesinleşmediği belirtilen kararlarda, yargı kararının kesinleşmesine kadar olağanüstü kongrenin durulması istendi.
Bu karara genel başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın yaptıkları ayrı ayrı değerlendirmelerde sert tepki gösterdi. Akşener, kararı alan yargıçlar ile ilgili HSYK’ya başvuracağını söyledi. Sinan Oğan, da genel merkezin hukuku katleden iki mahkeme kararı aldığını belirterek, “İhtiyatı tedbir kararı ancak ve ancak davanın görüldüğü mahkemeden alınabilir” dedi. Koray Aydın da yaptığı değerlendirmede, “Mahkemenin vermiş olduğu karara karşı dün alındığı söylenen kararların hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Bu kurultay Türk milletinin önüne mutlaka getirilecektir. Bundan kaçış yoktur. Böyle saçma sapan kararların arkasına gizlenerek, çıkmış olan bu iradenin önünden kaçmak mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

YARGITAY’DAN KARAR ÇIKMAZSA 15 MAYIS’TA YAPARIZ’
Olağanüstü Kongre Çağrı Heyeti Başkanı Ayhan Erel de yaptığı ilk açıklamada, “Öncelikle, MHP tarafından basına aksettirilen haberlerde Gemerek ve Tosya’da ihtiyati tedbir alındığından bahsediliyor.
İhtiyati tedbir kararları, dava açılmadan önce yetkili ve görevli mahkemeden talep edilir. Dava açıldıktan sonra ancak mahkemeden ihtiyati tedbir kararı istenir. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği karara yerel mahkemelerin kararı bağlayıcı değildir Bu kararı alan mahkemeler açıkça suç işlemişlerdir. 15 Mayıs’a kadar Yargıtay’dan bir karar çıkmazsa, biz 15 Mayıs’ta çıkıp kurultayımızı yapacağız” diye konuştu.

MUHALİFLER YARGITAY’I BEKLEMEK ZORUNDA
MHP içindeki kavgada taraf olmayan ancak adını vermek istemeyen bir hukukçu Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Ankara 12. Sulh Mahkemesi’nin olağanüstü kongre kararının da, Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemelerin Yargıtay’a yapılan itiraz kesinleşinceye kadar yürütmenin durdurulması kararının da doğru kararlar olduğu belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen hukukçu, “Bir şeyin yapılmasına dair mahkeme kararları ancak Yargıtay’dan geçtikten sonra, kesinleştikten sonra uygulanabilir. Burada, tedbir kararını veren mahkeme açısından şunu incelemek lazım. Acaba olağanüstü kongre ile ilgili tedbiri isteyen delege o ilçede oturan bir vatandaş mı? Eğer o ilçede oturuyorsa, mahkemeden bunu o kişi isteyebilir. Çünkü ihtiyati tedbir kararı en yakın mahkemeden alınabilir. Kurultayı toplama heyetinin görevi de kararın Yargıtay’dan geçmesinden sonra başlar.
Genel Merkez kararın kesinleşmesine kadar olağanüstü kongrenin durdurulması yönünde bir karar almışlarsa ki, aldıkları görülüyor, muhalifler 15 Mayıs’ta olağanüstü kongre toplayamazlar. Kongreyi toplayabilmek için Yargıtay’ın vereceği kararı beklemek zordadırlar” yorumunu yaptı.
Bu arada, MHP’li muhalif hukukçuların durumu değerlendirmek ve izlenecek yol haritasını belirlemek için bugün bir araya gelecekleri öğrenildi.

MHP’DE MUHALİF VEKİL SAYISI ARTIYOR
MHP’deki gerginlik parti gurubuna da yansıdı. Genel başkanlığı adaylığı açıklayan Ümit Özdağ ile ona destek veren Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu’ndan sonra Balıkesir Milletvekili İsmail Ok da, olağanüstü kongreden yana tavır koydu. Ok yaptığı açıklamada, “MHP her geçen gün derinleşerek artan kriz ve kaos ortamına büyük bir hızla sürüklenmektedir. Bu durum ülkücü hareketi derinden sarsmakta ve üzmektedir. Ülkücü hareketin içerisinde bulunduğu bu durumdan çıkışın tek yolu ülkücü iradeye başvurmaktır. Bunun için de olağanüstü genel kurul en kısa sürede toplanmalıdır” şeklinde konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.