MGK’ya ‘koridor’ raporu

Aydınlık, son MGK toplantısında Hükümete sunulan ‘Koridora olası bir harekât’ konusundaki raporun detaylarına ulaştı. Raporda 6 ayrı seçenek üzerinde duruluyor

MGK’ya ‘koridor’ raporu
03 Temmuz 2015 Cuma 16:13

 Deniz Kahraman
“Kürt Koridoru”nu engellemek için Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası bir askeri müdahalesi ve tampon bölge oluşturma girişimi konusunda, TSK’nın hazırladığı raporlara ek olarak hükümet talimatıyla hazırlanan raporun Milli Güvenlik Kurulu’nun son toplantısına sunulduğu ortaya çıktı.

SEÇENEKLER MASADA 
Aydınlık, söz konusu raporun ve değerlendirmenin ayrıntılarına ulaştı. Buna göre, olası bir harekât için altı ayrı seçenek üzerinde duruldu. 
Türkiye’nin kapsamlı bir harekâtla, İsrail’in Lübnan sınırındaki uygulamasına benzer kalıcı ya da uzun dönemli bir tampon bölge oluşturması seçeneğinin yanı sıra; süresi, zamanlaması ve kapsamı kısıtlı bir harekâtla geçici bir tampon bölge oluşturması; sadece askerin kısa süre içinde “sıcak takip” benzeri bir harekâtla Suriye içine girip belli hedefleri imha ettikten sonra geri dönmesi; askerin Suriye topraklarına girmeden daha önce belirlenmiş hedeflerin havadan ve karadan vurulması gibi seçenekler de ayrıntılı olarak değerlendirildi.

12 NOKTADA DENETİM
Her bir seçeneğin askeri, diplomatik, askeri ve ekonomik maliyeti ortaya kondu. İlk seçenek ele alınırken, Türk askerinin, harekâtın güvenliğini tesis edebilmesi için Suriye’nin kuzeyinde 12 ayrı kavşak noktası ve yerleşim merkezinin denetimini ele alması gerektiği bilgisi aktarıldı. Bu noktalar tek tek ve özellikleri ile sıralandı.

BORSAYA DİKKAT ÇEKİLDİ
Harekâtın ekonomik maliyeti üzerinde durulurken de, özellikle döviz kurundaki oynaklığa ve döviz kurunun dış etkenlere açık olmasına dikkat çekildi. 
Benzer şekilde, yabancı yatırımcıların borsanın önemli ölçüde düşmesine neden olabileceği, bunun da kısa ve orta vadede Türkiye’den ciddi anlamda para çıkışını beraberinde getireceği saptaması yapıldı. Her bir seçenek için ortalama bir ekonomik maliyet de çıkarıldı. 

‘ABD, PYD’Yİ DAHA GÜÇLÜ MUHATAP ALABİLİR’
Raporda dikkat çeken bir başka nokta ise, uluslararası koordinasyon için koşulların uygun olmadığı değerlendirmesi oldu. Önde gelen ülkelerin tutumları sıralandı. Özellikle de ABD ve Rusya’nın olası tepkileri değerlendirildi. ABD’nin olası yaklaşımı ele alınırken, Türkiye’nin Kürt koridoruna yönelik bir harekâtına tepki olarak Washington yönetiminin PYD unsurlarını daha güçlü biçimde muhatap alması olasılığının bulunduğuna dikkat çekildi. Raporda, “Böyle bir durum, PKK’nın önemli ölçüde meşruiyet kazanması tehlikesini beraberinde getir” değerlendirmesi yapıldı. Raporda, “Karşıdaki düşmanın belirsizliği, stratejik bir planlama yapılmasını da güçlendiriyor” değerlendirmesi yapılırken, sahada savaşanlar ve onlara destek verenler arasındaki ilişkilerin karmaşıklığının askeri planlamayı da zorlaştırdığı dile getirildi. Raporda önlemlerin de ivedilikle alınması gerektiğine dikkat çekildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.