Mesajın şifresi: Hakikâtler Komisyonu

Abdullah Öcalan, 90 yıllık Cumhuriyet’e ve ulus devlete karşı ifadelerle bezediği konuşmasında ‘AKP-PKK ortaklığıyla yeni bir cumhuriyet’ hedefini vurguladı. Silah bırakma çağrısı yapmadığı gibi ‘silahsızlanma kongresi’ için şartlar sıraladı ve sürecin Meclis eliyle resmileştirilmesini istedi

Mesajın şifresi: Hakikâtler Komisyonu
22 Mart 2015 Pazar 10:59

2 yıldır kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlardı. Yani Öcalan’ın ilk mesajı Diyarbakır’da mitingde okunduğundan beri. O zaman da Öcalan’ın açıklamasındaki “silahlı dönemin yerine demokratik siyaset” ifadesine dayanarak, “PKK silahı bırakıyor” manşetleri attılar. Şimdi de aynı manşetler atılıyor. Öcalan, PKK’ya “silah bırakma çağrısı” yapmış! Oysa Öcalan’ın o açıklamasında da silah bırakma yoktu, şimdikinde de yok. 

silah bırakma şarta bağlı
Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta Diyarbakır’da okunan konuşmasında bu konu, TBMM’de oluşturulacak Hakikatleri Araştırma Komisyonu’nun kurulması şartına bağlanıyor. Öcalan şöyle diyor: 
“Tarihi Dolmabahçe Sarayı’nda, hepimizce resmen ilan edilen 10 maddelik deklarasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız. Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yaklaşık 40 yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim. Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp parlamento üyeleri ve İzleme Heyeti’nden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu’ndan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız.”
EŞME RUHU
Öcalan’ın sözünü ettiği Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu geçmişten beri gündemde. Bu komisyonla ulaşılmak istenen asıl hedef, Türk ordusunu suçlu, PKK’yı mağdur göstermek! Öcalan’ın açıklamasındaki ikinci önemli vurgu, konuşmasının sonunda IŞİD saldırılarından bahsettikten sonraki bölümde yer alıyor. Öcalan şöyle diyor: 
“Ayrıyeten hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobani direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen ‘Eşme ruhunu’ halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum.” Öcalan’ın “Eşme ruhu”yla kastettiği, büyük kahramanlık gösterisi olarak sunulmaya çalışılan Şah Fırat operasyonunda, Türkiye içinde siyasal düzlemde yürütülen AKP-PKK ortaklığının Suriye’de askeri düzlemde de gerçekleşmiş olması. 
AÇILIMDA SEÇİM SIKINTISI
Geçen yıl temmuz ayında 6 maddelik bir yasayla PKK açılımı yasal güvenceye kavuşturuldu. Yasanın ardından hem PKK hem de hükümet yetkilileri yeni bir aşamaya geçildiğini açıkladı. Ancak araya Kobani ve  6-7 Ekim olayları girince sıkıntıya giren açılımda sıçrama, Öcalan’ın MİT heyeti ile görüşmesinden sonra yaptığı “15 Ekim itibarıyla yeni bir aşamadayız” açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı. 
AKP ile PKK arasında kamuoyu önünde atışmalar bu süre içinde devam etti ama perde gerisinde Öcalan-MİT-Kandil-HDP-Hükümet beşgenindeki görüşmeler de devam etti. Belirlenen aşamalara uygun olarak adımlar atılıyordu. 
Fakat, AKP tabanında açılım, hükümetin PKK’ya tavizleri olarak görülmeye, bu nedenle itirazlar güçlenmeye başladı. İşte bu nedenle geçmiş dönemlerden farklı olarak, açılım topunu işine geldiği gibi elinde evirip çevirmekte zorlanan bir Erdoğan ve Davutoğlu yönetimleriyle karşı karşıyayız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.