Meclis işe başkanını seçmekle başlayacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 26. Dönem milletvekillerinin, yarından itibaren Meclis’e gelerek kayıt yaptırması bekleniyor. Mazbatalarını alan milletvekillerinin kayıt yaptırabilmesi için Şeref Holü’nde masalar oluşturuldu.

Meclis işe başkanını seçmekle başlayacak
03 Kasım 2015 Salı 11:01

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 26. Dönem milletvekillerinin, yarından itibaren Meclis’e gelerek kayıt yaptırması bekleniyor. Mazbatalarını alan milletvekillerinin kayıt yaptırabilmesi için Şeref Holü’nde masalar oluşturuldu.
Kayıt işlemlerinin ardından TBMM Genel Kurulu, YSK’nın milletvekili seçim sonuçlarını TRT’de ilanını takip eden 5. gün, saat 15.00’te toplanacak. Birleşimi, Haziran seçimi sonrasında olduğu gibi TBMM’nin en yaşlı üyesi olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetecek. En genç 6 milletvekili de geçici olarak katip üyelik yapacak.
Milletvekilleri, Anayasa’da yer alan “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim” şeklindeki yemini ederek görevlerine başlayacak.
Yemin töreninin ardından, TBMM’nin 27. Başkanı’nı seçmek için takvim işlemeye başlayacak. Meclis’in toplandığı ilk birleşimde, TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları alınacak. Milletvekillerinin yemin etmesinden itibaren ilk 5 gün içinde TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı için adaylık başvuruları yapılacak, ikinci 5 günlük sürede de seçimler gerçekleştirilecek.
Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.
TBMM Başkanı’nın seçildiği gün Genel Kurul’da, Cumhurbaşkanlığının, Bakanlar Kurulunun istifasının kabul edildiğine ve yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devamına ilişkin tezkeresi ile Cumhurbaşkanlığının Bakanlar Kurulu’nun yeniden kurulması için görevlendirmesine ilişkin tezkeresi okunacak.
Meclis Başkanı seçiminden sonra Başkanlık Divanı oluşacak. Başkanlık Divanı için siyasi partiler, temsilleri oranında Başkanlık Divanı üyesi belirleyerek Başkanlığa bildirecek. Partilerin belirlediği bu adaylar, daha sonra Genel Kurul’un onayına sunulacak.

HÜKÜMET KURMA
Seçimlerin ardından, Hükümet kurma çalışmaları da başlayacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa gereği Meclis’te en fazla sandalyeye sahip AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma yetkisi verecek.
Davutoğlu, 45 gün içinde yeni oluşturacağı kabine üyelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hükümeti onaylamasının ardından Bakanlar Kurulu programı okunacak. Programın okunmasından 2 tam gün geçtikten sonra görüşmelere geçilecek, görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra ise güven oylaması yapılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.