Meclis Başkanı Kahraman'a tepki yağdı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, ‘Yeni anayasada laiklik tarifi olmamalıdır’ çıkışına siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, kitle örgütleri ve toplumun birçok kesiminden büyük tepki geldi.

Meclis Başkanı Kahraman'a tepki yağdı
27 Nisan 2016 Çarşamba 13:46

Aydınlık / Ankara

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, “Yeni anayasada laiklik tarifi olmamalıdır” şeklindeki açıklamalarına toplumun birçok kesiminden tepki geldi. Meclis Başkanı İsmail Kahraman önceki gün yaptığı açıklamada, “Yeni anayasada laiklik tarifi bir kere olmamalıdır. Anayasamızın dinden kaçınmaması lazım. Müslüman bir ülke olarak neden kendimizi dinden arındırma, geri çekme durumunda olacağız? Bir İslam ülkesiyiz. Bu nedenle dindar bir anayasa yapmalıyız” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Kahraman’ın bu açıklamalarına siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, kitle örgütleri ve toplumun birçok kesiminden büyük tepki geldi.

‘MECLİS BAŞKANI YEMİNİNE SADIK KALMALI’
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Meclis Başkanı’nı yeminine sadık kalmaya, oturduğu makamın ağırlığını kavramaya davet ederek şunları söyledi: “Bütün bunları yapamayacaksa Meclis Başkanı’nı istifaya davet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti laiklik ilkesi sayesinde Ortadoğu’nun mezhep savaşlarına kapılmamıştır. Laiklik ilkesini pek yadırgayan ve ‘Anayasa’da olmamalıdır’ diyen Meclis Başkanı’nı paramparça olmuş Suriye’yi, Libya’yı ve Irak’ı ziyaret etmeye davet ediyoruz. Meclis Başkanı’nı düşünmeye ve bu sözlerini geri almaya davet ediyoruz. Hukuk bilgisi hatalıdır, tarih bilgisi hatalıdır, siyasi tarih bilgisi hatalıdır, sanıyorum din bilgisi de hatalıdır. Bizler terör örgütünün bütün kahpeliklerine karşı, dış destekli teröre karşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin arkasında dimdik olan vatanseverleriz. Meclis Başkanı’nın bu açıklamalarını milli birlik ve beraberliğimize yönelik doğrudan açık ve yakın bir tehdit olarak nitelendirdiğimizi de herkesin bilmesini istiyoruz.”

‘LAİKLİĞİ KALDIRMAK DEMOKRASİYİ KALDIRMAKTIR’
Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı ve Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu şöyle konuştu: “Meclis başkanının bu açıklaması, amacını ortaya koyan bir açıklama olmuş. Laiklik ilkesini ortadan kaldırıp, dinci bir rejimi hayata geçirme isteğine yönelik bir açıklama olabilir. Laikliği kaldırmak demek demokrasiyi ortadan kaldırmak demektir. Amaçları doğrultusunda toplumu buna alıştırmaya çalışıyorlar. Fevkalade tehlikeli bir durumdur bu. Buna toplumun karşı çıkması çok önemlidir.”

ANAYASAL SUÇ İŞLEDİ
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük tepkisini şu şözlerle dile getirdi: “Kahraman yaptığı açıklamayla, Anayasamızın başlangıç bölümünün değiştirilemeyecek hükümlerine ‘İnkılap Kanunlarının Korunması’ maddesi ve ettiği anayasal yemine kadar Anayasal suç işlemektedir.
Tarafsız olması gereken Meclis Başkanı bulunduğu makamın gereğini yapmamakta ve o makama yakışmamaktadır. Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu, Anayasa Mahkemesi tarafından belgelenmiş bir siyasi partinin Meclis Başkanı yaptığı kişi, bu açıklamasıyla bu anayasa suçunu bir kez daha işlemiştir. AKP iktidarının ülkemizi cemaatlere, tarikatlara teslim edecek çağdışı, akıl dışı ve laik dünya görüşünden uzaklaştıracak her türlü girişiminin karşısında yer alacağız. Türkiye’nin en önemli kazanımı laik, demokratik Cumhuriyettir.”

‘MİLLETİMİZ DİRENME HAKKINI KULLANMAYA BAŞLAMIŞTIR’
Eski TBMM Başkanvekili ve Milli Anayasa Hareketi Başkanı Hasan Korkmazcan, Kahraman’ın açıklamaları için şunları söyledi: “Cumhuriyetimize yönelik saldırılar, terör yoluyla, kurumların dönüştürülmesi yoluyla ve anayasanın yenilenmesi yoluyla gerçekleştirilmek istenmektedir. TBMM Başkanı bu süreçte bizi millet yapan bütün değerleri yok etmek isteyenlerin safına düşmüştür. 23 Nisan 1920’de emperyalizme meydan okuyarak işgal altındaki ülkemizi kurtaran ve insanlığa umut meşalesi yakan gazi TBMM, bu zihniyeti taşıyamaz. Dış güçlerle, onların hazırladığı projelerle Türk devletine yöneltilen darbe girişimini izleyerek karşılığını vereceğiz. Milletimiz direnme hakkını kullanmaya başladı. Milli direniş sonuca ulaştırılacaktır.”

AKP’NİN SABIKASINA YENİ ŞUÇ
Pir Sultan Abdal Vakfı Başkanı Murtaza Demir: Bu sözler cumhuriyeti yıkma hedefinin ilanıdır. TBMM Başkanı bu açıklamaları ile Anayasayı ihlal etmiş ve meşruiyetini kaybetmiştir. AKP, Anayasa Mahkemesi kararı ile “laikliğe karşı odak” olmaktan ceza almış bir partidir ve onun seçtirdiği Meclis Başkanı da bu sabıkaya yeni bir suç daha eklemiştir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına çağrıda bulunuyoruz. İsminizin ön eki olan Cumhuriyeti ve değerlerini korumak için gerekli işlemleri başlatınız. Laiklik için diğer kuruluşların ve birliktelik bileşenlerimizin çağrısını bizler de yeniliyoruz. Gericiliğe asla teslim olmayacağız.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkanı Baki Düzgün: 2002 yılandan beri de iktidar olan zihniyetin Cumhuriyet değerlerini yok etmeye yönelik politikanın bir yansıması... Fakat bir şeyi unutuyorlar, bu ülkede şeriatçı, gerici, faşizan politikalara direnen kararlı bir toplum var. Bunların başında da Aleviler gelir. Yargıyı da göreve davet ediyoruz. Açıklamadan dolayı Meclis Başkanı suç işliyor.

AKP’DE TELAŞ: TEKLİFİMİZDE LAİKLİK VAR 
Aydınlık / Ankara

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Yeni anayasada laiklik olmamalı” sözleri AKP yöneticilerini telaşlandırdı. Peşpeşe açıklama yapan AKP yöneticileri anayasa tekliflerinde laiklik ilkesinin olduğunu söyledi. AKP’li Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Laikliğin Anayasa metninden çıkarılmasını tartışmış bile değiliz. Meclis Başkanı parti adına konuşmuyor” dedi. AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı da Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Ak Parti’nin laiklikle ilgili problemi yoktur. Anayasa taslağında böyle bir gündemimiz de yoktur” ifadesini kullandı. Kahraman’ın açıklamalarına AKP’li hukukçu milletvekili Burhan Kuzu da katıldı. Kuzu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ak Parti olarak hazırlamakta olduğumuz Anayasa metninde, Laiklik ilkesi açıkça yer almaktadır. Elbette herkes ifade özgürlüğünde serbesttir” ifadelerini kullandı.

‘DİNİ ANAYASA KAVRAMI OLAMAZ’
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Dini anayasa ya da din dışı anayasa diye bir kavram olmaz. Öyle bir değerlendirme yapılamaz. Şu olabilir; din ve vicdan hürriyetini teminat altına alan, yüksek demokratik standartlarla yazılmış bir anayasa olabilir, din ve vicdan hürriyetini teminat altına alma konusunda demokratik standartları düşük olan zayıf olan anayasa olabilir. Ama anayasalar dindar ya da dindar olmayan dini ya da dini olmayan şeklinde ayrılamaz” dedi.
Çelik, “Laiklik kavramı, bizim anayasa tekliflerimizde daha önce de yer almıştır, yeni vereceğimiz teklifte de kuşkusuz demokrasi gibi, hukuk devleti gibi yer alacaktır” ifadelerini kullandı. AKP kulislerinde de İsmail Kahraman’a yönelik eleştiriler öne çıktı. Kahraman’ın açıklamalarının “Yeni Anayasa”yı zora sokacağı görüşü dillendirildi.

‘ŞAHSİ GÖRÜŞÜNÜ ORTAYA KOYDU’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “laiklik” açıklamasıyla ilgili, “Meclis başkanımız kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur” dedi. Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinde Grabar Kitaroviç ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan basın toplantısındaki konuşmasında TBMM Başkanı’nın açıklamalarıyla ilgili olarak “Meclis başkanımız Anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur. Şahsımla ilgiliyse benim bu konudaki düşüncelerim bellidir. Kurucusu olduğum partimin de programında da bu zaten çok açık net yer almaktadır. Buradaki bütün gerçek şudur: Devlet tüm inanç gruplarına, inançlarını yaşama hususunda eşit mesafededir ve laiklik budur” dedi.

TÜSİAD: ‘RAHATSIZLIK DUYDUK’
TÜSİAD, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik ilkesi yeni Anayasa’dan yer almamalı” açıklamasının kaygı verici olduğunu bildirdi. TÜSİAD Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temel değerlerinden laiklik ilkesinin yeni Anayasa’dan çıkarılmasına yönelik TBMM Başkanı’nın açıklamasından büyük bir üzüntü ve rahatsızlık duyduk. Laiklik ilkesinin yeni Anayasa’dan çıkarılması önerisini kaygı verici ve kabul edilemez buluyoruz. Laiklik başta olmak üzere akıl, bilim, hukuk ve özgürlük üzerine inşa edilmiş Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz” denildi.

BU GÖRÜŞLERİ IŞİD SAVUNUYOR
Zihni Erdem / Ankara
Anayasa Profesörü Süheyl Batum, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, “Laiklik anayasada olmamalı” sözlerine sert tepki gösterdi. Batum, Kahraman’ın savunduğu “laiklik dinsizliktir” şeklindeki görüşü aşırı dincilerin ve IŞİD’in savunduğu belirtti.
Batum, Aydınlık’a şu açıklamayı yaptı: “Meclis Başkanı’nın söylediklerinin hukukla, anayasa hukukuyla, demokrasiyle, hukuk devletiyle ilgisi bile yok. Bizim millet anlayışımızda ve laik devlette, devletin dini olmaması bu demektir. Devletin, milletin bireylerinin çoğunluğu bir dinden olabilir. Ama o devletin, diğer başka dinlerden olan, başka mezheplerden olan vatandaşlarının da güvence içinde olması için laiklik ilkesi getirilmiştir.
Şöyle diyorlar, ‘Laiklik diye bir şey yok. Anlamı belli değil.’ Zamanında hepsi, Bülent Arınç’ı da Tayyip Erdoğan da bunu savunurdu. Olmaz olur mu? Laikliğin tanımı Anayasa’da var. Ve ayrıca Anayasa Mahkemesi de bunu 1987’den beri bütün kararlarında, 87’de, 89’da, 91’de 2008’e bunu tanımladı. Ve yine bizim anayasamıza göre Anayasa Mahkemesi’nin kararları bütün organları bağlar. Meclis Başkanı’nı da bağlar.
Laiklik ilkesi sadece Fransa’da İrlanda da ve Türkiye’de var gibi sözlerin tamamı palavra, İngiltere, Amerika’da ‘laiklik yok, laiklik din dışılıktır’ gibi sözleri tartışacak Dünya’da bir tane bile anayasa hukuksusu bulamazsın. Tartışana anayasa hukukçusu demezler, siyaset tartışıyor derler.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.