MEB bütçesi ‘özel’lere akıyor

MEB bütçesi 2003 yılından bu yana milli gelire oranla sadece yüzde 21,05 oranında arttı. Son 14 yılda özel okullara sürekli destek verilirken devlet okulları kendi sorunları ile baş başa bırakıldı. MEB bütçe rakamları AKP’nin eğitime bakışını bir kez daha gözler önüne serdi

MEB bütçesi ‘özel’lere akıyor
13 Şubat 2016 Cumartesi 11:23

Aydınlık / Ankara
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay AKP döneminde sürekli azaldı. Yatırımların büyük kısmı ise özel okullara yapıldı.
MEB ve Yükseköğretim Kurumlarının 2016 bütçeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediliyor. 2016 yılı için Milli Eğitim Bakanlığı’na 76 milyar TL, Yükseköğretim Kurumlarına ise 23,5 milyar TL bütçe ayrılması öngörülüyor. OECD ülkelerinde milli gelirin ortalama yüzde 6’sının eğitime ayrıldığı düşünüldüğünde, Türkiye’de eğitime ayrılan bütçe öngörülen 2016 yılı milli gelirinin yaklaşık yüzde 3,45’ine karşılık geliyor. Geçmişten bugüne eğitime ayrılan bütçeleri karşılaştıran Eğitim İş tarafından yapılan açıklamada MEB bütçesinin 2003 yılından bu yana milli gelire oranla sadece yüzde 21,05 oranında arttığı belirtildi. Açıklamada MEB bütçesinin rakamsal büyüklüğünün personel giderleri, sosyal güvenlik kurumlarına yapılan ödemeler ve zorunlu cari ödemelerden kaynaklandığı vurgulandı.

BÜTÇE HER GEÇEN YIL GERİLİYOR
Açıklamada, “AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17 iken, 2016 yılı itibariyle bu oranın yüzde 8,23’e geriletilmesi öngörülmektedir. MEB bütçesinden yatırımlara ayrılan pay AKP iktidarı döneminde sürekli azalma eğilimi göstermiştir. Eğitim yatırımlarına ayrılan pay, AKP’nin gerçek eğitim politikasını ortaya koymaktadır. Son 14 yılda özel okullara sürekli destek verilirken devlet okulları kendi sorunları ile baş başa bırakılmıştır. Bu politikalar, velilerin yükünü daha da artırmıştır. 8 yıllık kesintisiz eğitime geçildiği 1998 yılında, MEB yatırımlarına yüzde 30,03, 2002 yılında yüzde 18 pay ayrılırken bu oran 2016 yılında yüzde 8.23’e gerilemiştir. AKP’nin eğitim yatırımlarına ayırdığı payda yüzde 52,09 oranında bir azalma meydana gelmiştir. Eğitim yatırımlarına ayrılan bütçenin oransal azalışı, AKP hükümetleri tarafından rakamsal artışlarla örtülmeye çalışılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

EĞİTİM HARCAMALARINDA FARK UÇURUMU
TÜİK’in hesaplamalarına yer verilen açıklamada şöyle denildi: “Türkiye’deki ailelerin 2014 yılındaki toplam harcamaları 730,4 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Bu harcamanın 17 milyar 530 milyon liralık kısmı eğitim için yapılmıştır. Eğitim harcamalarının 8 milyar 397 milyar liralık kısmını en zengin yüzde 10’luk kesim yaparken, en yoksul kesimin eğitim için harcadığı miktar ise 175 milyon lirada kalmıştır. Tablo, eğitimde özel sektörün alabildiğine teşvik edildiğini ve devlet okullarının bir köşeye itilmesinin gelecekte nasıl büyük bir tehlike oluşturacağını da ortaya koymaktadır.
MEB bütçe rakamları siyasal iktidarın eğitime bakışını göstermektedir. Bu bakış, eğitimi özelleştirme bakışıdır. Hükümeti, sosyal devletin gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz. Genel bütçeden eğitime ayrılan payın yüzde 20’lere, GSMH’dan da daha fazla pay aktarılarak yüzde 6’lara çıkarılmasını istiyoruz. Okul, derslik ve öğretmen açıklarının kapatılmasını, kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasına son verilmesini, dershane ve temel liselerin kapatılmasını, öğretmenlerin maaşlarının yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını, devlet okullarında memur ve hizmetli açıklarının kadrolu olarak kapatılmasını acilen talep ediyoruz.”
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.