‘Mavi Kitap’ a sığındılar

1915 olaylarına ilişkin Viyana’da Türkiye aleyhine söz alanlar, İngiliz Propaganda Bakanlığı’nın ‘Mavi Kitap’ adlı düzmece eserine sığındı. Sunumlarını belgelere dayandıran Dr.Perinçek ve Dr. Polat ise sempozyuma damga vurdu

‘Mavi Kitap’ a sığındılar
08 Temmuz 2016 Cuma 11:19

Kadim Ülker / Viyana
İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Perinçek ile Dr. Vahap Polat, 1915 olaylarına ilişkin Viyana yakınlarında Aşağı Avusturya Eyalet Başkanı Dr. Erwin Pröll’ün himayesinde yapılan uluslararası sempozyuma damga vurdu.
“Birinci Dünya Savaşı Sırasında Kaçış, Sürgün ve Katliam” konulu sempozyum, “Aşağı Avusturya Ülke Araştırmaları” ve “Ludwig Boltzmann Savaş Araştırmaları Enstitüsü” tarafından düzenlendi. 24 Nisan 2015’te Meclis kararıyla asılsız soykırım iddialarını tanıyan Avusturya’nın başkenti Viyana yakınlarında düzenlenen sempozyuma bugüne kadar 1915 olaylarını tartışmaya açmaktan kaçınan diaspora ve Erivan’ın da katılması dikkat çekti. 1915 olaylarına ilişkin karşıt tezlerin savunulduğu Amstetten Uluslarlarası Sempozyumu’ndaki tebliğler, dünyaca ünlü Cambridge Üniversitesi’nin resmi yayınevi tarafından yayımlanarak araştırmacıların hizmetine sunulacak.

PROPAGANDA KİTABI: MAVİ KİTAP
Manchester Üniversitesi’nden Dr. Peter Gatrell, Birinci Dünya Savaşı sırasında göç ve göçmenler konusunda, herhangi bir belgeye dayanmadan Ermeni tezlerini savundu. Erivan “Soykırım” Müzesi Müdürü Hayk Demonyan da olayların “Ermenilere yapılan soykırım olduğunu” ileri sürdü. Demonyan, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Chatham House ve İngiliz Propaganda Bakanlığı tarafından Türkiye aleyhine bastırılıp dağıtılan “Mavi Kitap”ı sözde ‘soykırıma’ delil olarak gösterirken, başka herhangi bir eser veya belge sunamadı. “Mavi Kitap”ın editörü, ünlü İngiliz tarihçi Arnold Toynbee, söz konusu kitabın propaganda amaçlı olduğunu savaş bittikten sonra kabul etmişti.
Erivan “Soykırım” Müzesi Müdürü Hayk Demonyan, 1915 olaylarında İngiliz ve Alman başkonsoloslarının da Türkiye’yi desteklediklerini iddia etti. Demonyan konuşmasında, “Söz konusu ülkelerin, Kemalistlerin Bolşeviklerle olan ilişkisinde açık tavır takınmamalarını” eleştirdikten sonra, “Türk Ordusu’nun 1950’li yıllara kadar kiliseleri top atışlarında kullandığını” ileri sürdü. Ermenistan’ın Avusturya Büyükelçisi Dr. Arman Kirakossyan daha da ileri giderek “Ermeni Sokırımı’nın Yahudi Soykırımı’nın öncüsü” olduğunu iddia etti. Kirakossyan, “Almanya ve Avusturya ‘soykırım’daki tarihsel sorumluluklarını meclislerinde kabul ederek yerine getirmişlerdir” dedi.
Cambrige Üniversitesi’nden Dr. Naures Atto da Ermeni tezlerini savunan bir konuşma yaptı. Tarihçi olmadığını ifade ederek konuşmasına başlayan Atto, güncel haber ve yorumlardan yola çıkarak Müslüman ve Türk nüfusu katliamcılıkla suçladı.

TÜRK TEZLERİNİ BELGELERLE SAVUNDULAR
Dr. Mehmet Perinçek’in “Rus Arşivleri’nde ve Uluslararası Mahkeme Kararları’nda 1915 Olayları” üzerine yaptığı sunum ile Viyana’da doktora yapan Vahap Polat’ın “Türk Elitleri ve Ermeni Meselesi - Soykırım mı, İsyanın bastırılması mı?” tebliği büyük ilgi gördü. Belgelere ve mahkeme kararlarına dayanan bir konuşma yapan Dr. Mehmet Perinçek, AİHM’nin Doğu Perinçek - İsviçre Davası Kararı’nın 1915 olaylarına ilişkin ne anlama geldiğini özetledi. Perinçek, Rus Devlet Arşivleri’nde yapmış olduğu çalışmalara atıfta bulunarak, “Sevk ve İskan Kanunu’nu iyi anlamak gerektiğini, AİHM kararları uyarınca, 1915 olaylarının Yahudi Soykırımı ile karşılaştırılamayacağını” ifade etti.

RUS KOMUTANLARIN YAZIŞMALARI
Dr. Perinçek, “Ermeni nüfusunun büyük bir bölümünün, Taşnak Partisi önderliğinde Avrupalı emperyalist devletler ve Çarlık Rusyası ile birlikte hareket ettiği belgelerle kanıtlanmaktadır” dedi. “Büyük Ermenistan hayali ile Taşnak çetelerinin Müslümanlara karşı katliamlara giriştikleri ve demografik yapıyı bozmak istedikleri, bölgedeki Rus komutanlarının ‘çok gizli’ ibareli belge ve raporlarında yer almaktadır” ifadesini kullanan Perinçek, Ermeni ve Rus asıllı yetkililerin Türkiye’nin tezlerini savunan resmi belgelerinden örnekler verdi.

VAHAP POLAT’A SÖZLÜ SATAŞMA
Araştırmacı Dr. Vahap Polat, Ermeni meselesi konusunda Türk tezlerini ve günümüz Türkiyesi’nde konunun çeşitli çevreler tarafından nasıl değerlendirildiğini özetledi. Dr. Polat’ın konuşması sonrasında sözlü sataşmalara maruz kalması salonda bulunanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Salzburg Üniversitesinde öğretim görevilisi olan Dr. Vahap Polat’ın konuşmasında, Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin ve Ermeni Patriği’nin birlik ve beraberlik mesajını okuması üzerine salonda provokasyonlar yapmak isteyenler şaşkınlık yaşadılar. Provokasyonlara müdahale eden moderatör Dr. Benedikter, “Öncelikle Dr. Vahap Polat’ın yazmış olduğu tezleri ve yapmış olduğu çalışmaları araştırın sonra konuşun” dedi. Diasporanın sözcülüğünü yapan radikal Ermeni temsilcilerin akşam yemeğine katılmadıkları gözlemlendi.

‘ORTAK ÇALIŞMA’ VURGUSU
Soru-cevap bölümünde söz alan Ermenistan Büyükelçisi Dr. Arman Kirakossian “Eski yaraları tekrar tekrar dile getirmenin yararı yoktur. Günümüzde emperyalistlerin Ortadoğu’da oynadıkları oyunlar gibi, bu tür olayların gelecekte de tekrarlanmaması için çalışmalar yapılması gerekiyor. Barış istiyoruz” dedi. Açılış konuşmasında Yahudi Soykırımı ile 1915 olaylarını karşılaştıran Büyükelçi, Perinçek’in konuşmasından sonra “Birinci Dünya Savaşı, emperyalist bir savaştır ve benzeri olaylar günümüzde de Ortadoğu’da yaşanmaktadır. Barış için, ülkeler arasındaki ilişkilerin nasıl normalleştirilebileceği konusunda ortak çalışmalar yapalım” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.