Mahkemeler MHP için savaştı

Ankara 2. İcra Mahkemesi’nin MHP’de olağanüstüsü kurultay yapılmasının engellenmesi kararına yapılan itirazı kabul etmesi dün krize döndü. Ankara İcra Dairesi, Gemerek’teki mahkemenin tedbir kararının geçerli olduğunu bildirdi. Ankara Valiliği de ‘Kurultay yapılmayacak’ diyerek tartışmaya son noktayı koydu

Mahkemeler MHP için savaştı
14 Mayıs 2016 Cumartesi 11:59

Aydınlık / Ankara
Ankara 2. İcra Hakimliği muhaliflerin itirazını kabul ederek, kurultayın yapılmasına onay verdikten kısa süre sonra Kastamonu Tosya ve Sivas Gemerek mahkemeleri kararı kaldırdı. MHP Genel Başkanı Bahçeli de “15 Mayıs’ta olağanüstü kurultayımız yoktur” açıklamasında bulundu. Muhaliflerin adayı Meral Akşener ve Sinan Oğan, kongreye çağrı yaparken Ankara 25. İcra Dairesi ise Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ihtiyati tedbir kararının geçerli olduğunu bildirdi. Ankara Valiliği, İcra Dairesi’nin kararının kendilerini ulaştığını belirterek kurultayın yapılamayacağını açıkladı.
MHP’de olağanüstü kurultay tartışmalarıyla ilgili Ankara 2. İcra Mahkemesi’nin öğle saatlerinde verdiği karar kaos yarattı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin, ‘Kurultay Çağrı Heyeti’ oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi yönündeki kararının ardından Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nce bu karar durdurulmuştu. Ankara 25. İcra Dairesi de Ankara Valiliği’ne ‘kurultayının düzenlenmesine ilişkin girişimlere engel olunmasına yönelik, her türlü emniyet tedbirinin alınması’ yönünde bir yazı göndermişti. Muhaliflerin Ankara 25. İcra Müdürlüğü’nün bu kararına yönelik yaptığı itiraz Ankara 2. İcra Mahkemesi tarafından kabul edildi. Çıkan kararda, 25. İcra Müdürlüğü’nün tüm işlemlerinin iptaline karar verilmiş oldu. Ancak bu kararın hemen ardından MHP Genel Merkezi avukatı Gemerek’teki Asliye Hukuk Mahkemesi’nin, olağanüstü kongreyle ilgili ihtiyati tedbir kararının devam ettiğini açıkladı.

KONGRE İÇİN BU KARAR BEKLENİYORDU
MHP Genel Başkan adayları Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ’ın önceki gün yaptıkları toplantıda, “Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nce verilen tedbir kararına ilişkin, Ankara 25. İcra Müdürlüğü’nce yapılan işlemlerin iptali talebi ile Ankara 3. İcra Mahkemesi nezdinde şikayette bulunulduğu hatırlatılarak, şikayetin 13 Mayıs Cuma günü mesai bitimine kadar kabulü halinde kongrenin 15 Mayıs tarihinde gerçekleştirilmesi aksi taktirde Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin kararının beklenmesi” kararı alınmıştı.
MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan katıldığı bir televizyon programında kurultayla ilgili açıklamalarda bulundu. Oğan, “Pazar günü kurultayı toplamamız için hukuki herhangi bir engel kalmadı. Netice aldığımız için Pazar günü kurultayı yapacağız. Kurultayın önünde hiçbir engel yoktur. Gemerek mahkemesinin herhangi bir karar vermesi söz konusu değil. Gemerek Mahkemesi tarafsız davranmayıp talimat üzerine bu kararı alıyor. Yargıtay da bir an önce bu kararı vermeliydi. Maalesef Yargıtay da baskılara boyun eğdi” dedi.
Adaylardan Meral Akşener de Twitter sayfasından yaptığı açıklamada, “Olağanüstü Kongremiz, Ankara Anadolu Otel Esenboğa kongre salonunda 15 Mayıs 2016 günü saat 10.00’da yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

‘GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINACAK’
MHP Genel Merkezi avukatı Yücel Bulut da kurultay süreciyle ilgili açıklama yaptı. “Mahkeme hakimi hakkında HSYK’ya gerekli şikayetler yapılacaktır” dedi.
Ankara 25. İcra Dairesi, 2. İcra Hukuk Mahkemesi’nin kurultay kararının geçerli olmadığını belirterek, tedbirin devam ettiğini açıkladı. İcra Dairesi Müdürü Hacı Mehmet Demircioğlu tarafından yazılan karar tensip tutanağında, muhaliflerin başvurusunun reddedildiği ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinin kararı doğrultusunda tedbirin devam ettiği belirtildi.

BAHÇELİ: PAZAR KURULTAY YOK
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, mahkemeler arasında yaşanan karar savaşının ardından şunları söyledi: “15 Mayıs’ta Olağanüstü Büyük Kurultayımız yoktur. Bu davaya gönül vermiş hiçbir kardeşim okyanus ötesi merkezli oyunun figüranı haline gelmemeli, sözde kurultay tuzağına düşmemelidir. MHP’yi kaos içerisinde göstermek, MHP’yi engellemeye çalışmak bedel ve vebali ağır bir teşebbüstür. Buna da göz yumulmaz.”

VALİLİKTEN GECE YARISI AÇIKLAMA
Ankara Valiliği, İcra Dairesi’nin kararının ardından şu açıklamayı yaptı: “Valiliğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.