Kurultay kaosu

MHP’li muhalifler, kurultayın yapılamayacağına dair mahkeme kararına rağmen bugün kongre salonunda olacaklarını açıkladı. Karar gereği kurultayın yapılamayacağını söyleyen Ankara Valiliği ise Büyük Anadolu Oteli’nin önüne barikat kurdu

Kurultay kaosu
15 Mayıs 2016 Pazar 11:32

Aydınlık / Ankara
MHP’li muhalifler, bugün saat 10.00’da kendilerine destek veren delegelerle birlikte kongre salonunda toplanacak. Mahkeme kararı gereği kurultayın yapılamayacağını söyleyen Valilik, Büyük Anadolu Oteli’nin önünde geniş güvenlik önlemi aldı ve kimlik kontrollerine başladı. Meral Akşener, “Biz yarın (bugün) kongrenin yapılması için burada olacağız. TOMA’lar karşımızda. Kongrenin ille salonda olması gerekmiyor” dedi.

MAHKEME SAVAŞLARI
MHP’li muhaliflerin avukatları, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinin “olağanüstü kongrenin Yargıtay kararı beklenmeden toplanamayacağına” ilişkin yürütmeyi durdurma kararını işleme koyan Ankara 25. İcra Müdürlüğü kararının iptali için Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesine başvurmuş, Ankara 2. İcra Mahkemesi, 25. İcra Müdürlüğü’nün tüm işlemlerinin iptaline karar vermişti. Bu kararın ardından ise Ankara 25. İcra Müdürlüğü, 2. İcra Hukuk Mahkemesinin kararının geçerli olmadığını belirterek, tedbirin devam ettiğini bildirmişti. Ankara Valiliği de “Valiliğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır” açıklamasında bulunmuştu. Önceki gün yaşanan bu baş döndürücü mahkeme savaşlarının yerini dün açıklama savaşları aldı.
Devlet Bahçeli yönetimine muhalif genel başkan adayları Koray Aydın, Meral Akşener, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ ortak bir açıklama yaparak, bugün saat 10.00’da kurultay salonu önünde olacaklarını söylediler. Açıklamada, Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi’nin kararından sonra MHP Olağanüstü Tüzük Kurultayı’nın yapılması önündeki engellerin kalktığı, ancak Adalet Bakanlığı’ndan gelen bir telefon üzerine yapılan işlemlerin hukuka aykırı bir müdahale ile durdurulduğu belirtildi.

BOZDAĞ MÜDAHİL OLDU
Açıklamada, “MHP Olağanüstü Tüzük Kurultayı için yeterli imza ve mahkeme kararları mevcutken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bizzat müdahil olması ile beraber hukuk dışına çıkılmış ve Ankara Valiliği başta olmak üzere çeşitli mercilere siyasi baskı yapılarak kurultayın yapılmasının kolluk kuvvetleri marifetiyle engellenmesi talimatı verilmiştir” denildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Bu hükumetin ve AKP’nin MHP kurultayına doğrudan müdahalesidir. Milliyetçi Hareket Partisi’nin bir iç meselesi olan Tüzük Kurultayı AKP ve Hükumetin meselesi haline gelmiştir. Hukuku ayaklar altına alan bu hükumetten ülkücüler bunun hesabını mutlaka soracaktır. Bu hükumetin siyasi komplolarına alet olan bürokratlar da hukuk önünde hesap vereceklerdir.” Açıklamada, dört genel başkan adayının, “fiili baskı ve engellemelere rağmen” 15 Mayıs saat 10.00’da kurultayın yapılacağı adreste olacakları ifade edildi.

KONGRE SALONU KAPISINDA REST
4 genel başkan adayının ortak açıklamasının ardından kurultay salonunun önüne gelen Meral Akşener, otele girişi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biz yarın kongrenin yapılması için burada olacağız. TOMA’lar karşımızda. Kongrenin ille de salonda olması gerekmiyor” diye konuştu.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı suçlayan Akşener, “Bir ara dönem yaşandı. Bu icra müdürünün Adalet Bakanlığı’na gidip geldiği bir süreç yaşandı. Basın toplantısında anlatacağım. 4 aday aldığımız karar neticesinde, buraya sonrasını suç işleyenler düşünsün. Delege peyderpey geliyor. Ülkücüleri kimse tanımamış, tanımıyorlar. 5,5 aydır biz kongre yapmaya çalışıyoruz. Demokrasi ve hukukun verdiği tüm kurallara uyarak kongremizi yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
Akşener, “Çağrı heyeti atandı, görevi devam ediyor. Bu işleri yapacak olan çağrı heyeti. Çağrı heyeti bir değişikliğe gitmedi. 4 aday burada olacağız” dedi.

ÇAĞRI HEYETİ’NDEN AÇIKLAMA
Dün bir açıklama da MHP’ye geçtiğimiz ay atanan çağrı heyetinden geldi. Açıklamada “olağanüstü kongreyi gerçekleştirmek için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Gerekli tüm adli girişimleri yapacağız. Baskıya rağmen kurultayı yapmaya çalışacağız” denildi.

AKŞENER’DEN SUÇ DUYURUSU
Meral Akşener, MHP’de tartışmalara neden olan kongre sürecine ilişkin, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ve Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan hakkında suç duyurusunda bulundu.
Akşener, avukatı Feridun Bahşi aracılığıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi
verdi. Dilekçede, Adalet Bakanı Bozdağ, Ankara Valisi Kılıçlar ve Ankara Emniyet Müdürü Karaaslan’ın, “kanuna aykırı emir vermek ve emri uygulatmak” suretiyle görevlerini kötüye kullandıkları iddia edildi.

YOLLAR KESİLDİ
Valiliğin ‘’Yapılamaz’’ kararı aldığı MHP kongresi için TOMA’lar görevlendirildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekipleri dün güzergah üzerinde önlem alarak, Büyük Anadolu Oteline gitmek isteyenlere kimlik sormaya başladı, sadece otel müşterilerine izin verildi. Otele giden yola, polis tarafından demir barikatlar kuruldu. Önlemlerin bugün daha da arttırılacağı ve kongre için gelen MHP’lilere izin verilmeyeceği belirtildi.

‘BAKANLIĞIN GÖREVİ’
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MHP’deki olağanüstü kongreye ilişkin hukuki süreçlere AKP, Bakanlık ve şahsının müdahale ettiği iddialarının iftira olduğunu belirterek, “Parti içi rekabette, delege ve kamuoyunda güçlü olmak için AKP, Bakanlığım ve şahsımın kullanılması ahlaksızlıktır” dedi. Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığının resen görüş bildirmediğini söyleyerek, “İlgili 25. İcra Dairesinin yazılı talebi üzerine görüş bildirmiştir. Adalet Bakanlığı, 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun’un 2. maddesinin (h) bendi, 10. maddesinin (d) bendi ve 18. maddesinin (c) bendine istinaden görevi gereği görüş bildirmiştir” dedi.

‘ARBEDEYE MÜSADE ETMEYİZ’
Eski MHP milletvekili ve MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, kurultay yapılacağı duyurulan Büyük Anadolu Oteli’nde incelemelerde bulundu.
Otele girişine izin vermeyen güvenlik görevlileri ile bir süre sohbet eden Oğan, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Onlarca, yüzlerce il ve ilçe başkanımız, delegelerimiz akın akın Ankara’ya gelecek, ümit ediyorum ki yarına kadar aklı selim hakim olur, Çin Seddi’ni buradan kaldırırlar, biz de burada kurultayımızı yaparız. Asla duvarın yıkılmasına, polis ile ülkücülerin karşı karşıya getirilmesine ve bir arbede yaşanmasına müsaade etmeyiz, hukuk içinde kalacağız. Kurultay ancak kurultay salonunda yapılır, kurultay salonunun dışında, şu gördüğünüz otelin dışında, herhangi bir açık veya gizli adreste, bir tarlada, bir başka yerde kurultayı yapmak ya da toplamak gibi bir niyetimiz yok.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.