‘Kupon araziler’ devleti mülksüzleştiriyor

100’den fazla özel bütçeli kuruluşun varlıklarının Özelleştirme İdaresi eliyle satılacak olmasına tepkiler artıyor: Kamu kurumlarının kıymetli arazileri ‘kupon arazi’ halinde satılarak devlet mülksüzleştirilecek

‘Kupon araziler’ devleti mülksüzleştiriyor
16 Ağustos 2016 Salı 11:43

Aydınlık / Ankara
TBMM’de görüşülmeye başlanacak “torba yasa” ile devlet mülksüzleştirilirken “kupon araziler” yaratılıyor.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda cuma günü kabul edilen ve bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen “torba yasa”da yer alan bir madde ile 100’den fazla özel bütçeli kuruluşun varlıklarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı eliyle satılmasına olanak sağlanması ile ilgili tartışma sürüyor. “Torba yasa” içine gizlenen madde açığa çıkınca tepkiler artarken, hükümetin darbe girişimine karşı birlik sağlanan bir dönemde kamu kuruluşlarının varlıklarının “kupon arazi” haline getirilerek satılması girişimi eleştiriliyor.

HEMEN HAREKETE GEÇTİLER
Torba yasa Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçmeden yabancılarla çalışan ve AKP’ye yakın bazı firmaların harekete geçtiği öğrenildi. İstanbul’da özellikle yabancılarla çalışan bir danışmanlık firması yetkilisi yasa ile ilgili önceden haberi olan firmalar olduğunu belirterek, “Bazı firmaların, kamu kuruluşlarının kıymetli arazileri üzerine çalıştıklarını duymuştuk. İlk başta pek anlam verememiştik. Cumartesi günü Hürriyet gazetesinin manşetini okuduk. Ne oluyor derken bir arkadaş Aydınlık’ı oku diye telefon etti. Aydınlık’ı okuyunca işi anladık. Cumhuriyet döneminden beri ayakta olan kamu kurumlarının elindeki araziler şu anda çok ama çok kıymetli. Belli ki bu arazileri ‘kupon arazi’ haline getirip satacaklar. Ekonominin içinde bulunduğu sıkışıklık gerekçe gösterilecek. Doğru ama bu işten milyarlar vuracaklar da var” dedi.

OSMANLI’NIN SON DÖNEMİ GİBİ
“Torba yasa”yı yakından takip eden CHP Bütçe Plan Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, yasanın ne kadar vahim olduğunun yeni farkına varıldığını belirterek, “Başından beri yaptığımız uyarıları dinlemeyenler uyanıyor. Torba yasanın içine konulan bir madde ile ‘kupon arazi’ yaratılıp devlet parça parça satılacak. Belli ki TRT’nin Ortaköy’deki altın değerindeki arazisine, Lara’da denize sıfır arazisine göz koyanlar var. Diğer kamu kuruluşlarının milyarlarca dolar değerindeki arsa ve binaları hedefte” diye konuştu. İzlenen yanlış politikalar nedeniyle ekonominin ciddi bir kriz yaşadığını ve büyük fon ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Aydoğdu, şunları söyledi:
“Çıkarılmak istenen yasa, ekonomiye büyük darbe olacak. Özel bütçeli kamu kuruluşlarının varlıkları satılarak finansal destek sağlanmaya çalışılacak. Yabancılar şu anda kamu varlıklarının peşinde. Kendi vatanımızda yabancı durumuna düşeceğiz. Devlet mülksüzleşecek. Bizler de kendi ülkemizde mülksüz vatandaşlar haline geleceğiz. Çocuklarımızın geleceği satılıyor. Osmanlının son dönemi gibi.”

BU NE ACELE
CHP Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü de hükümetin bu ortamda özel bütçeli kurumların varlıklarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı eliyle satılması için yasal düzenleme yapmaya çalışmasına tepki gösterdi. Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Köprülü, “Ülke sıkıntılı günlerden geçiyor. Siyasi partiler krizi aşmak için el ele vermiş, ortak mücadele ediyor. Böyle bir ortamda bu ne acele? Şu anda hangi kurumun başındaki kişi yukardan gelecek talimata itiraz edebilir. Kurumların hangi arazisi istense hemen teslim edilir. Yaratılan kupon araziler kimlere satılacak? Bu çaba oluşan birlikteliği bozar” diye konuştu.

VATAN PARTİSİ: EKONOMİ SATARAK KURTULMAZ
Vatan Partisi Genel Sekreteri Osman Yılmaz da TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçirilerek Genel Kurula indirilen tasarıya karşı çıktı. Düzen partilerinin Cumhuriyetin nesi varsa satmak için birbirleriyle yarıştıklarını kaydeden Yılmaz şunları söyledi:
“İzlenen yanlış ekonomi politikaları Türkiye’yi uçurumun kenarına getirmiştir. Şimdi krizi atlatmak bahanesiyle kamunun elindeki varlıklar satışa çıkarılmak isteniyor. Ekonomi, kamu malları satılarak kurtulmaz. Şu anda kamunun küçültülmesine değil, kamucu bir yaklaşıma ihtiyaç var. Yaşanan krizden kurtulmak için kamuculuğun güçlendirilmesi şarttır. Bunun tersini yapmak geleceğimizi yok eder. Bugün tek çıkış yolu üretim ekonomisine geçmektir. Bu politika izlenmezse yaşanan kriz daha büyüyecektir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.