Krizden 1 gün önce askerden kritik uyarı

Rus uçağının düşürülmesinden bir gün önce askeri yetkililerin Davutoğlu’nu NATO konusunda uyardığı ortaya çıktı. Davutoğlu’nun ise ‘Güvence aldık’ diyerek angajman kurallarının istisnasız uygulanması talimatı verdiği öğrenildi

Krizden 1 gün önce askerden kritik uyarı
11 Ocak 2016 Pazartesi 14:21

Ankara / Aydınlık
Türkiye’nin, Suriye sınırında Rus uçağını düşürmesine ilişkin dikkat çeken ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Uçağın düşürülmesinden hemen sonra, AKP’nin NATO’yu devreye sokma girişiminde devletin zirvesinde önemli görüş ayrılıkları olduğu ortaya çıktı.
Aydınlık, gelişmelerin perde arkasına ilişkin önemli kulis bilgilerine ulaştı. Geçen yıl boyunca Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’de izlediği politikalara ilişkin, NATO’nun siyasi açıdan iki, askeri açıdan da bir önemli toplantısı oldu. İlk olarak geçen mayıs Antalya’da yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ve son olarak yine geçen ekim ayında Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları toplantısında, Rusya’ya ilişkin ayrıntılı değerlendirmeler yapıldı. Her iki toplantıda da ittifak üyelerinin Rusya karşısındaki güvenliği konuları ele alındı. Eylül ayında da İstanbul’da NATO’nun Askeri Komite Toplantısı gerçekleştirildi. Bu kritik toplantıda, Doğu Avrupa’da Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik, Karadeniz, Baltık Denizi, IŞİD tehdidi, küresel barış, Suriye’deki gelişmeler ve Rusya’nın bu ülkedeki faaliyetleri ele alındı.

5. MADDE TARTIŞMASI
Rusya’nın olası bir tehdidine karşı, ittifakın askeri kanadının ortaya bir dizi çekince koyması, Türk Genelkurmay yetkililerinde rahatsızlık yarattı. Ankara’da yapılan değerlendirmelerde, NATO’nun Türkiye’nin güvenliğine karşı alınacak önlemlere mesafeli durduğu, bu konuda Türkiye’nin askeri kendi kapasitesini ön plana çıkarması ya da ABD ile ikili düzeyde işbirliğine gidilmesi yönünde görüş birliği oluşurken, kısa süre içinde de Washington yönetimi ile İncirlik konusunda mutabakata varıldı.
Ekim ayında yapılan savunma bakanları toplantısında, Rusya’nın Suriye’deki faaliyetleri sonucunda Ankara ile karşı karşıya gelmesi durumunda, ittifakın Türkiye’nin arkasında ne kadar duracağı, NATO Antlaşması’nın, müşterek savunmayı öngören 5. maddesinin işletilip işletilmeyeceği konuları ele alındı. Yapılan görüşmelerde, AKP hükümeti ve Başbakan Davutoğlu, “NATO’nun, olası bir Rusya tehdidine karşı devreye gireceği” izlenimini edindi. Davutoğlu, ABD’nin de buna ittifak zemininde destek verdiğini düşündü.

ASKER, NATO GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞTI
Türkiye, Rus uçağının düşürülmesi krizinde işte bu tablo içinde ve büyük ölçüde hazırlıksız olarak yakalandı. Uçağın düşürülmesinden bir gün önce Çankaya Köşkü’nde yapılan güvenlik toplantısında da bu konuda tartışma yaşandığı ortaya çıktı. Rusya’nın, başlatmış olduğu operasyon değerlendirilirken, Davutoğlu angajman kurallarının istisnasız uygulanması talimatını verdi. Bunun üzerine toplantıya katılan askeri yetkililer söz alıp böyle bir durumda ortaya çıkacak tablonun siyasi sonuçlarına ilişkin ayrıntılı çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Davutoğlu, böyle bir çalışmanın yapıldığını, angajman kuralarının uygulanmasının olumsuz sonuç doğurabilecek bir noktaya taşınmasını beklemediğini, böyle bir tablonun yani, angajman kurallarını ihlal eden bir uçağın ya da hava aracının vurulması durumunda NATO’nun hızla devreye gireceğini düşündüğünü aktardı. Davutoğlu, “Bu konuda siyasi güvence almış durumdayız” dedi. Toplantıya katılan askeri yetkililer de, “Bizde, NATO’nun askeri açıdan devreye girip, müşterek savunma prosedürünü uygulayacağı yönünde bir izlenim bulunmuyor” karşılığını verdiler.

‘KRİZ NATO COĞRAFYASINI TEHDİT ETMEDİ’
Uçağın düşürülmesinin hemen sonrasında hükümet Rusya ile bağlantı kurmak yerine, Davutoğlu’nun almış olduğunu düşündüğü güvencelere bağlı olarak NATO’ya başvurmayı tercih etti. Ancak, NATO’dan gelen sözde destek açıklamalarının dışında, ittifak askeri açıdan devreye girmediği gibi, üye ülkeler sadece kendi Suriye politikaları çerçevesinde Doğu Akdeniz’e kuvvet yığmaya başladı.
Konuyla ilgili olarak Aydınlık’ın ulaştığı bir NATO kaynağı da, ittifakın başından beri Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğe mesafeli yaklaştığını, bunun ikili bir sorun olarak algılandığını ve krizin NATO coğrafyasını bütüncül olarak tehdit etmediğini dile getirdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.