Kritik illere örtülü rüşvet

PTT aracılığıyla durumu uygun görülenlere para dağıtmaya hazırlanan Erdoğan’ın AKP’nin kılpayı kaptırdığı milletvekilliklerini geri alabilmek için din adamları, çeşitli cemaatler ve tarikat liderlerine önemli miktarda para aktardığı ifade ediliyor

Kritik illere örtülü rüşvet
28 Ekim 2015 Çarşamba 11:57

Aydınlık / Ankara
Durumu uygun görülenlere bir defaya mahsus olmak kaydıyla PTT aracılığıyla para dağıtma hazırlığı yaptığı ortaya çıkan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, kendisine tahsis ettirdiği örtülü ödenekten aşiret ve cemaat reislerine de para dağıtımına başladığı belirtiliyor.
Erdoğan’ın talimatıyla yürütülen gizli operasyonla özellikle Orta Anadolu’da AKP’nin kılpayı kaptırdığı milletvekilliklerini geri alabilmek için din adamları, çeşitli cemaatlerin önde gelenleri ve tarikat liderlerine önemli miktarda para aktarıldığı ifade ediliyor.

7 HAZİRAN’I İKİYE KATLADI!
1 Kasım’a sayılı günler kala tüm gücüyle seçim kampanyasına yüklenen Erdoğan’ın, elindeki bütün mali olanakları da bu konuda seferber ettiği konuşuluyor. Erdoğan’ın bu konudaki en büyük kozunun ise AKP’nin, çoğunluğunu kaybetmeden hemen önce Meclis’ten geçirttiği ‘örtülü ödenek’ olduğu bildirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklı bilgilere göre ödenekten, özellikle bu hafta başında yüklü miktarda harcama yapıldı. Bu paraların da başta aşiret ve cemaat liderleri olmak üzere, seçim bölgelerinde ‘kanaat önderi’ olarak anılan ve belirli bir oy potansiyelini kontrolleri altında tutan isimlere dağıtıldığı ifade ediliyor.
Son iki haftalık süreçte yapılan örtülü ödenek harcamasının, Erdoğan’ın 7 Haziran sürecinde yürüttüğü ve kamuoyunda büyük tepki toplayan seçim kampanyasında yaptığı harcamayı en az ikiye katladığı da yine cumhurbaşkanlığı çevrelerinde konuşulanlar arasında yer alıyor.

KRİTİK İLLERE ÖZEL İLGİ
Cumhurbaşkanlığı’nın 7 Haziran sonuçları üzerinden yapılan analizlere göre, önemli bir bölümü kılpayı kaybedilen ve 1 Kasım’da AKP’nin vekil sayısını artırabileceği 39 seçim çevresi bulunuyor. Erdoğan’ın da bu 39 seçim çevresine yönelik özel bir çalışma yürüttüğü belirtiliyor. Başkent kulislerine sızan bilgilere göre, bu konudaki süreç şu şekilde ilerletildi:
7 Haziran seçimleri sonrasında Kaçak Saray’da yapılan bir dizi toplantıyla kıl payı kaybedilen milletvekilliklerinin yeniden nasıl kazanılacağı üzerine ayrıntılı bir çalışma yapıldı. Seçim çevreleri sandık bazında değerlendirilip, bu sandık çevrelerindeki AKP oylarının hangi toplumsal dinamiklerle diğer partilere kaçtığı belirlendi.
Bu oylar üzerinde etkisi olan din adamları, tarikat liderleri, çeşitli cemaatlerin önde gelenleri saptandı. Daha sonra doğrudan Erdoğan’ın talimatıyla bu kişilerle temas kurulup beklentileri öğrenildi. Bazı seçim çevrelerinde AKP’li belediyelerin devreye girmesi sağlanırken, bazı seçim çevrelerindeki ‘belirlenmiş isimler’e de doğrudan Ankara’dan para aktarımı gerçekleşti.

CARİ TRANSFER ÖDENEĞİ BUNUN İÇİN YÜZDE 100 ARTIRILMIŞ
Örtülü ödenekte kesenin ağzının iyice açıldığını, Erdoğan’ın ‘seçilmiş muhtarlar’la sarayında peş peşe yaptığı toplantılardan dışarıya yansıyan perde arkası bilgiler teyit ediyor. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkililerinin, Erdoğan ile buluşmaya gelen muhtarlardan, maddi zorluk içindeki mahalle ve köy sakinlerinin isim listelerini ve iletişim bilgilerini topladıkları ve kısa süre içinde bu kişilerle doğrudan temasa geçildiği öğrenildi.

SARAY TAM KADRO SAHADA...

Muhtarlardan alınan listelerde adı bulunan isimlere yapılan ödemeler için ‘örtülü’nün değil, doğrudan cumhurbaşkanlığı bütçesinin kullanıldığı bildirilirken; yapılan bu harcamaların da Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yapılan Transferler ve Hane Halkına Yapılan Transferler’in oluşturduğu Cari Transfer Giderleri kalemine kaydedildi. Cumhurbaşkanlığı bütçesinin Cari Transfer Güderleri ödeneği, Erdoğan saraya çıkar çıkmaz iki katı oranında artırılmıştı. Seçimin son haftasında Erdoğan bütün mali olanaklarının yanı sıra kadrolarını da araziye sürdü. Sarayına taşındıktan sonra cumhurbaşkanlığı teşkilat yapılanmasını değiştirip, 4 olan daire başkanlığı sayısını 13’e çıkaran ve bu birimlerin başına en güvendiği isimleri yerleştiren Erdoğan, yeni bir talimatla bu isimleri farklı illere görevlendirdi.
Pazartesi günü, aşure dağıtımı bahanesiyle farklı illere dağılan bu cumhurbaşkanlığı bü-rokratlarının bu illerde bazı ‘kanaat önderleri’ ile özel görüşmeler de gerçekleştirdikleri bildirildi. Hafta başında Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı Van’a, Strateji Başkan Vekili Yusuf Karaloğlu Erzurum’a, Kanun ve Kararlar Başkanı Hakkı Susmaz Mersin’e, Genel Sekreter Yardımcıları Nadir Alpaslan ve Metin Kıratlı Konya ve Bursa’ya, Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanı Hakan Yurdakul Trabzon’a, İnsan Kaynakları Başkanı Ahmet Minder Rize’ye, Bilgi Teknolojileri Başkanı Ali Taha Koç İzmir’e, İdari ve Mali İşler Başkanı Mahmut Kazan Şanlıurfa’ya, Hukuk Hizmetleri Başkanlığı Başkanı Veysal Bektaş Kahramanmaraş’a, Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz Antalya’ya, Koruma Daire Başkanı Ramazan Bal Diyarbakır’a gitmişti.

AKP’NİN KILPAYI KAYBETTİĞİ İLLER
Kocaeli, İstanbul (3.bölge), Samsun, Ankara, Amasya, Malatya, Aydın, Çorum, Hatay, İzmir, Diyarbakır, Balıkesir, Van, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adana, Iğdır, Ordu, Konya, Çankırı, Erzincan, Giresun, Bursa, Manisa, Elazığ, Kayseri, Sivas, Eskişehir, Kırklareli, Ağrı, Niğde, Burdur, Erzurum, Bayburt, Adıyaman.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.