Konsept değişikliği komşularla olur

a‘Plan-konsept değişikliği.’ Ankara’da bu tür cümleler kuruluyor. Güzel cümle! Ama konsept değişikliği, Irak ve Suriye ile olabilir. Coğrafyadaki dengelerle ilgili olabilir

Konsept değişikliği komşularla olur
04 Haziran 2016 Cumartesi 11:29

Z. Ruhsar Şenoğlu
Eski Özel Harp Subayı emekli Gazi Üsteğmen Abdullah Ağar’la son günlerde gündeme getirilen “PKK ile mücadelede konsept değişikliği” iddiaları üzerine konuştuk. Gazi Üsteğmen Abdullah Ağar, bölgedeki durumun fotoğrafını verdi, “Aman!” diyerek, kaçınılması gerekenlere dikkat çekti.

UNUTMAYIN: AYAKLANMAYA KALKIŞTI
Gazi Üsteğmen Ağar, öncelikle bir saptama yaptı: Unutmayın: PKK bir ayaklanma yaratmaya kalkıştı. Sonunda “Varım” dediği mevzileri kaybetti. Ama Çözüm sürecinde biriken büyük yığınağı, Suriye sınırından akan desteği, eline geçirmiş olduğu fırsatları sürdürme gayretinde.
PKK’ya karşı son 11 aylık mücadele, geçmiş dönemlerde verilen mücadeleden çok farklıydı. PKK siyasallaşmıştı, siyasallaşma üzerinden kendine müzahir (arka çıkan, destekleyen) kitleyi terörize etti ve isyana sürüklemeye kalkıştı. PKK sözde kalkışmayı 12 ana bölgede bulunan 30 ilçede, YPS ve halkı kullanarak yapmayı planlamıştı, 9’unda buna cüret etti. Buralarda başarılı olsaydı 30 ilçeye yayacak ve birleştirecekti. Federasyon, konfederasyon veya özerk bölge adı altında bir çizgi çekip kendi içinde bir bağımsız bölge kurulacak ve Türkiye’den kaynak çekilerek bir model denenecekti.
PKK, Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü görmedi, zannetti ki Suriye gibi olacak! Güvenlik güçleri PKK’nın iddiasına ot tıkadı. PKK “Ben varım, buralar benim” dediği yerleri, Doski vadisini, İkiyakalar’ı, Cilo Dağı’nı terk etmek zorunda kaldı. Şemdinli Yüksekova kırsalını, Gabar’ı, Cudi’yi, Hakkari-Şırnak dağlık alanlarını...

5 BİN ŞEHİT VERİRDİK
Meskun mahalde ortaya çıkan durumun temel sebebi, şu hendekler, bariyerler, EYP’ler, tuzaklar, keskin nişancılar, bütün bunların toplamı çok zor bir fotoğraf ortaya çıkarmıştı. 500 şehit verdik 3 bin yaralımız var. Eğer elit kuvvet kullanmasaydık 5 bin şehit 30 bin yaralı olurdu. Büyük iş başarıldı.

KIRSALDA TUTUNMAYA ÇALIŞIYOR
Peki PKK’yla mücadele nasıl devam edecek? Önce durum saptaması yapıyor Ağar:
Kırılma eşiği geçildi. Polis ve asker, yanı sıra korucular, biz bunların toplamına artık Mehmetçik diyoruz, kalkışmaya engel oldu. Ama mücadele tam gaz devam ediyor.
PKK şimdi üs bölgelerine yaptığı taciz atışlarıyla, yollara önceden döşemiş olduğu EYP’leri patlatarak, kendi açısından risksiz, ses getiren eylemler yapıp kırsalda tutunma çabasında. Yollara döşenen patlayıcıların çoğunu güvenlik kuvvetleri imha ediyor. Pek çok yerde EYP konmuş, bazıları bulunamıyor. Asfaltlamadan önce çok derine konmuş...

AMAN DİKKAT: ‘ÇÖZÜM’ BİR DAHA ASLA
Kararlılıkta zaafiyet felakete yol açar! Tam gaz devam etmemiz lazım. Hem kırsalda hem şehirde devam ediyor. Şehirde küçük çaplı devam edecek. Kırsalda da devam ediyor. Nokta operasyonlar devam ediyor.
Güvenlik kuvvetlerinin yüksek moralle mücadeleye devam etmesi gerekiyor. Devletin-milletin desteği lazım.
Yukarda sözünü ettiğimiz yığınak ‘Çözüm süreci’nde yapıldı. Ama hâlâ çözümden bahsedenler var. Bu Türkiye’ye çok büyük zarar verir. PKK bir terör örgütüdür. ‘Çözüm’ terörün varlığını, sebeplerini korumuştur.
Terör sadece Türkiye orijinli değil. Irak ve Suriye alanları var. PKK, coğrafyadaki dizaynın bir unsurudur. Unutmayın, koskoca bir dünyayla beka mücadelesi veriyoruz.

SURİYE SINIRINDAN PKK’YA DESTEK DEVAM EDİYOR
“Konsept değişikliği var” iddiaları Gazi Üsteğmen Ağar’da olumsuz çağrışımlar yaratıyor. Şöyle konuşuyor Ağar:
PKK’ya karşı mücadele kararlılık istiyor. PKK yok olmadığı sürece, eylem yapma inisiyatifini ortadan kaldırmadığımız sürece pusudadır.
PKK üzerinden bir baskı var Türkiye’ye. 90’lardan farklı olarak, büyük silah, bilgi ve himaye desteği alıyor. Müthiş yığınak var. Suriye ve Irak alanlarından, PKK’yı himaye eden unsurlardan destek, hizmet, yığınak devam ediyor.
IŞİD’le mücadele yalanı altında PKK çok daha büyük silahlı güce kavuşturuldu. Sofistike silahlar; güdümlü tankksavarlar, güdümlü uçaksavarlar, doçkalar ve keskin nişancı tüfekleri, gelişmiş patlayıcı düzenekleri. Bunları hem güvenlik güçlerine hem halka karşı kullandılar.
‘Plan-konsept değişikliği’. Ankara’da bu tür cümleler kuruluyor. Güzel cümle! Ama konsept değişikliği Irak ve Suriye ile olabilir. Coğrafyadaki dengelerle ilgili olabilir. Bölgedeki dinamiklerin değişmesi lazım.
Ayrıca, PKK’yla değil, birleşik terörle mücadele ediyoruz. Tunceli-Karadeniz hattında “Halkların Birleşik Devrim Hareketi” var.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.