Komutanlıklar savaşta da bakanlığa bağlandı

Birçok değişikliği içeren iki KHK Resmi Gazete’de yayımladı. Kararnamede TSK ve Emniyetten yeni ihraçlar yer alırken, TİB de kapatıldı. TSK’dan daha önce ayrılan pilotlara dönüş yolu açıldı

Komutanlıklar savaşta da bakanlığa bağlandı
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:46

Aydınlık/Ankara
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren iki KHK ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kapatılırken, Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın ve TİB’de görevli daire başkanlarının görevleri de sona erdi. Telekomünikasyon işlemleri ve dinlemelerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde yürütülmesi kararlaştırıldı. Kararname uyarınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) görevli olup terör örgütleri ile irtibatı olmadığı değerlendirilen personelden iletişim uzmanı ve iletişim uzman yardımcıları, BTK’daki bilişim uzmanı ve bilişim uzman yardımcısı kadrolarına, diğer personel ise BTK’da aynı unvan kadrolara başka işleme gerek kalmaksızın bulundukları kadro derecesiyle atanacak.

İLİŞİĞİ KESİLEN PİLOTLAR
Kararname ile daha önce herhangi bir nedenle TSK’dan ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subaylardan istekliler, uçuş için gerekli şartları sağlamaları ve başvurularının uygun görülmesi halinde ilgili Kuvvet Komutanının teklifi ve Milli Savunma Bakanı’nın onayı ile yeniden subay atanarak TSK’da görevlendirilmesinin de yolu açıldı. Bu subayların dışarıda geçirdikleri süreler rütbe bekleme süresinden sayılacak.

HAVA HARP OKULU’NA YENİ ÖĞRENCİ
TSK’nın pilot ihtiyacını karşılamak amacıyla 4566 Sayılı Harp Okulları Kanunu’na da geçici maddeler eklendi. Buna göre bir yıl içinde yapılacak temin faaliyeti ile Hava Harp Okulu’nun birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarına pilotaj eğitimi veren üniversiteler öncelikli olmak üzere üniversitelerin ilgili bölümlerinden öğrenci alınabilecek. Bu öğrencilerin Hava Harp Okuluna geçişine ilişkin usul ve esaslar ise Milli Savunma Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek.

YENİ HAKİM SAVCI KADROSU
Kararname ile Adalet Bakanlığına 4 bin hakim ve savcı kadrosu ihdas edildi. Bu arada Emniyet’te görev yapan 2 bin 360 polis ve BTK da çalışan 196 kişi ihraç edildi. Bu personelin 24’ü Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan.

2010 KPSS
2010 KPSS öncesi çalınmış sorularla sınav kazandıkları belirlenenler kişilerin atamaları iptal edilecek. Sınavda usulsüzlük yapmayan kişiler ise görevlerine devam edecekler.

KOMUTANLIKLAR BAKANLIĞA BAĞLANDI
OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile binlerce asker ve polisi ihraç edilirken kuvvet komutanlıkları savaş döneminde de Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı.
Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren KHK’da en önemli değişiklik Genelkurmay Başkanı’nın seçimi ve yetkileri ile ilgili oldu. 1970 tarihli kanunun 1. Maddesindeki “Genelkurmay Başkanı, barışta ve savaşta Silâhlı Kuvvetlerin komutanıdır” ifadesi tamamen değişti. Daha önce yayınlanan kararnameyle kuvvet komutanlıkları barış durumunda Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmıştı. Hükümet son darbeyi de 671 sayılı son kararnameyle vurdu. Kuvvet komutanlıkları savaş durumunda da Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı.

KUVVET KOMUTANI ŞARTI
Genelkurmay Başkanlığı için daha önce şart koşulan “Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığını yapmış olma” şartı da kaldırıldı. Bu yolla Kuvvet Komutanı olmadan Genelkurmay Başkanı olmanın yolu açıldı.

TSK ÖNERİ SUNACAK
Genelkurmay Başkanı’nın görev ve yetkilerine ait kanunun 2. maddesi de değiştirildi. 1970 tarihli eski kanunda “Genelkurmay Başkanı, Silâhlı Kuvvetlerin savaşa hazırlanmasında; personel, istihbarat, harekât, teşkilât, eğitim, öğretim ve lojistik hizmetlerine ait ilke ve öncelikler ile ana programlarını tesbit eder” ifadesi yer alıyordu. Yeni düzenlemeyle kanuna “Milli Savunma Bakanlığı’nın görevleri saklı kalmak kaydıyla” ifadesi eklendi. Bu maddeden lojistik ifadesi de çıkarıldı. Eskiden lojistik, tedarik, eğitim ve öğretim gibi hizmetler TSK tarafından yürütülüyordu. Genelkurmay artık bu hizmetler için Milli Savunma Bakanlığı’na önerilerini bildirecek. Genelkurmay’ın personel hizmetleriyle ilgili görevi de özel kanunlara göre yürütülecek.
Daha önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanının en az dört yıl üye olarak görev yapmış hâkim sınıfından seçeceği bir üye Genel Sekreterlik görevini yapıyordu. Ancak yeni düzenlemede 4 yıl görev yapma şartı aranmayacak. Genel sekreteri de başkan değil daire başkanlarından oluşan başkanlar kurulu seçecek. Düzenlemede Genel Sekreter de Başkanlar kurulunda yer almayacak.

EMİR KOMUTA ZAAFA UĞRAR
Resmi Gazetede yayınlanan KHK’yi değerlendiren eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Genelkurmay Başkanlığı ataması ile ilgili yeni uygulamanın TSK’da kıdem sistemi açısından sıkıntıya yola açabileceğini ifade etti. Bunun orduda emir komuta sisteminin zaafa uğratabileceğine dikkat çeken Pekin,  “Alt düzeyde birinin Genelkurmay Başkanı yapılması durumunda emir-komuta sisteminde sıkıntı yaşanır. Bunun dikkate alınması gerekir. Bir başka konu da siyasallaşma. Bazı kişiler iktidarın desteğini almak için kulise başlar. Bu da TSK’ya siyaseti sokar” dedi.

TSK’YI SİYASALLAŞTIRIR
Emekli Tümgeneral Naci Beştepe de Aydınlık’a yaptığı açıklamada TSK ile ilgili olarak peş peşe kararnameler çıkarıldığını kaydederek şunları söyledi: “Önce Kuvvet Komutanlarını Genelkurmay Başkanlığından kopardılar. Cumhurbaşkanının, Başbakanın, Milli Savunma Bakanının istediği kademeye emir vermesine olanak sağladılar. Bütün bunlar TSK’nın hızla siyasallaşmasına yol açacaktır. Orduda emir komuta birliğini bozacaktır. TSK bilinçli bir şekilde zayıflatılmaktadır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.