Komutanlardan ABD’ye kumpas yanıtı

Eski Büyükelçi Ricciardone’nin Ergenekon operasyonlarında ABD’nin herhangi bir rolü olmadığı sözleri üzerine Org. İlker Başbuğ ve Org. Nusret Taşdeler Aydınlık’a konuştu: Yargıtay’daki savunmada vurguladığımız TSK’ya karşı oynanan oyunun arkasında ABD’nin olduğu ifadeleri bugün de geçerlidir

Komutanlardan ABD’ye kumpas yanıtı
20 Ekim 2015 Salı 13:30

ABD, son aylarda Türkiye’de iyice bozulan imajı için eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’yi devreye soktu. PKK’nın Suriye kolu PYD’ye silah göndermesi ve Ergenekon kumpasındaki rolünün TSK’nın en üst düzey isimlerince teyit edilmesi ABD’ye tepkiyi en üst düzeye çıkarttı. Ankara-Washington arasında PYD krizinin doruk yaptığı günlerde, Ergenekon’un Yargıtay’daki temyiz davasında önce eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ardından da eski YAŞ üyesi Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, ABD’nin Ergenekon’daki rolüyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Org. Taşdeler, Ergenekon’da süreci ABD’nin yönettiğinin söyledi.

‘SAVUNMALARIMIZIN ARKASINDAYIZ’
ABD’nin önceki Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, dün Hürriyet’e konuştu.
“Yüksek rütbeli genareller arasında ‘TSK’ya karşı oynanan oyunun arkasında ABD de var’ görüşü yaygın. Neden Türk generalleri ABD’yi suçlayacak bir noktaya geldi? sorusuna Ricciardone şu yanıtı verdi: “Türkiye’de görevde olduğum dönemde bu korkunç davalarla ilgili asker içinde yükselen öfke, kırgınlık ve hayal kırıklığını bizzat deneyimledim. Bu davaların geride kalmış olmasından memnunum. Türk askerlerini yakından tanıma imkânı bulan Amerikalılar açısından dünyanın hiçbir yerinde Türk ordusu kadar vatansever ve profesyonel bir ordu yoktur. Dolayısıyla Türk ordusunu tanıyan Amerikalılar için o davalar inanılmazdı.”
Aydınlık’a konuşan İlker Başbuğ, “Yargıtay’da yaptığım konuşma bugün de geçerlidir” derken Nusret Taşdeler de “Savunmamda davanın içerisindeki herkesi ilgilendiren çok önemli konuları, çok büyük bir kesinlikle ifade ettim” diye konuştu. Taşdeler, “Bütün meselem bu davalar sürecinin haksızlığını, devletimizi ayakta tutan kurumlarına ne kadar büyük zarar verdiğini, sadece kişilere değil o kişilerin entelektüel birikiminden yoksun bırakarak devlete ve millete de zarar verdiğini, Türkiye Cumhuriyeti’ni yıprattığını, sürecin de hukuktan tamamen uzak bir şekilde yürütüldüğünü kendimce vurgulamaktır. Görünen bütün gerçekleri de büyük bir açıklıkla anlattım” ifadelerini kullandı.

TEZKERE 2003’TE GEÇMEDİ SORUMLULUK TSK’YA YIKILDI
İlker Başbuğ, Yargıtay’daki savunmasında Ergenekon operasyonlarının arkasında ABD olduğuna işaret ederek şöyle konuşmuştu: “ABD, 2003 yılında icra edilecek Irak’ı Kurtarma Harekatı için Türkiye’de bir cephe açılmasını istedi. Ancak, bilindiği gibi Hükümet tezkeresi TBMM’de yeterli kabul oyu alamadı. Yapılan etkin propagandanın da etkisiyle, tezkerenin geçmemesinin sorumluluğu TSK’nın üzerine yıkıldı. Bu olay belki de bardağı taşıran son damla oldu, TSK cezalandırılmalıydı. 1 Mart 2003’te tezkerenin geçmemesinin sorumluluğu da TSK’ya yıkılınca, bu yönetimin TSK’ya karşı yapılanlara sıcak baktığı, devlete ait bazı kurumların ve kurumlardaki bazı kişilerin bu oyunda rol aldıkları veya destek verdikleri ifade edilebilir.”

ERGENEKON GERÇEĞİ BÜYÜKELÇİLERİN ANILARINDA
Taşdeler ise şunları söylemişti: “ABD’nin operasyonların karar ve hazırlık aşamasından itibaren siyasi, diplomatik ve istihbari unsurları ile sürecin yönetiminde yer aldığı, bugün herkesin gördüğü ve bildiği bir gerçektir. Söz konusu yargı süreçleri de hiç şüphesiz Türkiye’yi bugün içinde bulunduğu kaotik duruma getirmek ve böylece büyük projeye istenildiği şekilde adapte olmasını sağlamak amacına matuf olarak planlanmış ve uygulanmıştır. ABD’nin 2003-2014 döneminde Ankara’da görev yapan büyükelçilerinin anıları yayımlandığı zaman, tüm dünya ile Türk kamuoyunun da Ergenekon operasyonlarının gerçek yüzünü, bütün detayları, sebep ve sonuçlarıyla öğreneceğine inanıyorum.”
Eski Büyükelçi Ricciardone, 2011 yılında Ergenekon operasyonlarına ilişkin yaptığı açıklamada “İddialar çok ciddi, hangi ülkede olsa yargılanır” demişti.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE ERGENEKON BRİFİNGİ
ABD’nin Ergenekon kumpasının arkasında olduğu Wikileaks belgelerinde de açığa çıkmıştı. Wikileaks belgelerinde Türk polisinin, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne Ergenekon operasyonuyla ilgili düzenli olarak brifing verdiğini ortaya koydu. ABD Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Daniel O’Grady imzasıyla 24 Kasım 2008’de ABD Büyükelçiliği’nin Washington’a gönderdiği kriptoda, “Brifing verenler, eski ASAM Başkanı Ümit Özdağ’ı da bizzat yöneten eski general Veli Küçük’ün anahtar rolünü vurguladılar” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.