Koalisyondan önce boş kadrolara atama

AKP iktidarı, koalisyon görüşmelerine başlamadan önce, devletteki boş koltukları yandaş bürokratlarla doldurma telaşına düştü. Haziran ayı içinde yüzlerce yandaş atama yapıldı

Koalisyondan önce boş kadrolara atama
01 Temmuz 2015 Çarşamba 11:01

Aydınlık / Ankara
Tek başına iktidar olma gücünü kaybedeceğini seçime bir hafta kala görmeye başlayan AKP, bürokraside boş duran koltukları doldurma operasyonu başlattı. Operasyon, koalisyon hesaplarının yapıldığı şu günlerde daha da genişletildi. AKP’nin, bu atamalarla, koalisyon pazarlığına eli güçlü bir şekilde oturmayı ve bakanlığı diğer partiye verse bile yandaş bü-rokratını bakanlık veya kurumda etkili bir konumda tutmayı amaçladığı kaydediliyor. Özellikle son dönemde yapılan atamaların, Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Adalet ve Enerji bakanlıkları ve onlara bağlı kuruluşlarda yoğunlaşması, bu bakanlıkların koalisyon görüşmelerinde de pazarlık konusu haline geleceği yorumlarını beraberinde getirdi.
OPERASYON TAŞRAYLA BAŞLADI
AKP’nin bürokraside boş koltuk doldurma operasyonu haziran ayının 3’ünde başladı. Başbakan Yardımcılığı ile Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Dışişleri, Ekonomi, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gençlik ve Spor, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Gümrük ve Ticaret, Kalkınma, Kültür ve Turizm, Maliye, Millî Eğitim, Milli Savunma ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarına ait kararnamelerle ağırlıklı olarak bakanlıkların taşra teşkilatlarının başındaki isimler değiştirildi. Bunların yanı sıra Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde boş olan Vakıflar Meclisi Üyeliği ile Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü bünyesindeki Yönetim Kurulu Üyeliğine atamalar yapıldı. Öte yandan o gün yayınlanan kararnamelerle Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığına, Tasfiye Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığına, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdür Yardımcılığına, Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğüne de atama işlemleri gerçekleşti.
ATAMA FIRTINASI İÇİNDE KADRO CETVELİ AYARLAMASI
5 Haziran’da ise Gençlik ve Spor, Kalkınma ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarına ait atama kararnameleri yayımlandı. O gün yayınlanan kararnameler arasında en dikkat çekeni ise boşta olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına yapılan atama işlemi oldu. 6 Haziran’da da Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı’na bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gençlik ve Spor, Gümrük ve Ticaret, İçişleri, Kalkınma, Orman ve Su İşleri ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarına çok kapsamlı bir atama kararnamesi yayımlandı. Kararnamelerle, söz konusu bakanlıklarda ve bağlı kuruluşlarında 25 bürokrat yeni görevlerine başladı. 7 Haziran tarihli kararnamelerle de Gençlik ve Spor Bakanlığı bürokrasisine 2, Kalkınma Bakanlığı bürokrasisine bir yeni atama işlemi gerçekleşti. 12 Haziran’da da, TÜBİTAK’ın başına atama yapıldı. 19 Haziran günü ise Çalışma Sosyal Güvenlik, Sağlık, Milli Eğitim, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları ile TİKA, TÜİK, TAEK’te kadro cetvelleri yeniden düzenlendi bu sayede atanacak yandaş bürokratlara yer açıldı.
KRİTİK ATAMALAR SON HAFTADA YAPILDI
23 Haziran’a gelindiğinde Resmi Gazete’de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre ve Şehircilik, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gençlik ve Spor, Maliye, Milli Savunma ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarına ait 12 atama kararı yer aldı. Kararnamelerle atama yapılan makamlar arasında Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı, Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanlığı, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcılığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği gibi makamlar yer aldı.
24 Haziran’da ise Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’ne, Rekabet Kurulu Başkan ve üyeliklerine yapılan atamalara ilişkin kararnameler Resmi Gazete’de yayımlandı. Aynı gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Millî Eğitim ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarında 11 ayrı makama daha atama yapıldı. Bu atamaların tamamı, genel müdürlük düzeyindeydi.
SON ATAMALAR ADALET BAKANLIĞI'NA
28 Haziran’da ise Mülki amirler yaz kararnamesi çıktı. Kararnameyle 551 vali yardımcısı, kaymakam ve bakanlık bürokratının görev yerleri değiştirildi. Kaymakam ve kaymakam adaylarının ağırlıkta olduğu atama listesinde, bakanlık merkez birimlerine de çok sayıda atama yapıldı. Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcılığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı, İller İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı gibi koltuklar da bu kararnameyle dolduruldu.
Son olarak da dün Maliye ve Adalet Bakanlıklarına ilişkin yeni atama kararnameleri yayınlandı. Kararnamelerle Adalet Bakanlığı’nın boş olan iki müsteşar yardımcılığı, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Kanunlar Genel Müdürlüğü, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü koltukları dolduruldu.
F TİPİ DÖNÜŞ MÜ?
Dün yayımlanan Maliye Bakanlığı kararnamelerinde ise ilginç bir ayrıntı göze çarptı. 17 Aralık operasyonun hemen ardından AKP iktidarının bürokraside başlattığı büyük temizlik operasyonunda görevden alınan ilk isimlerden biri olan dönemin MASAK Başkan Yardımcısı Faruk Elieyioğlu, dün yayınlanan kararnamesiyle vergi başmüfettişi oldu. Elieyioğlu ile birlikte hareket ettikleri düşüncesiyle aynı günlerde MASAK’taki daire başkanlıkları görevlerinden alınan Ahmet Ünlü ve Ömer Keskin de dün yayınlanan kararnamelerle vergi başmüfettişliğine getirildi. 
Kararnamede adı öne çıkan Faruk Elieyioğlu’nun, F tipi örgüte yönelik kriptolu ve normal telefonları yasadışı dinleme, casusluk suçlamalarıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu ile kardeş oldukları iddiası da bulunuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şevket çalışır - 5 yıl önce
Biz tarafsız (yani bertaraf olmuş) vatandaşlar olarak parelel konusunda kayıkçı kavgası olduğununa inandık hep.Yanlış düşünen olsaydık bu güne kadar 2012 den beri işe yerleştirenler atananlar gözden geçirilmiş olmalıydı.bir kaç polis hukukçu mahkeme edliyor sonra serbest bırakılıyor.Hayvan terli yemezler.ama yiyen yiyor tabii