Kılıçdaroğlu'nu dinleten istihbaratci belgeyi görünce ne dedi?

Ramazan Akyürek verdiği ifadede Emniyet İstihbarat Dairesi’nde Fethullah Gülen yapılanmasıyla karşılaşmadığını savundu. Akyürek, kendi imzasının bulunduğu yasadışı dinleme belgesini görünce de ‘Yazıyı ben mi yazdım? Hatırlamıyorum’ dedi

Kılıçdaroğlu'nu dinleten istihbaratci belgeyi görünce ne dedi?
01 Temmuz 2015 Çarşamba 12:36

Ankara’da Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nda Fethullah Gülen Örgütü’ne bağlı altyapı birimi oluşturarak, örgüt kurmak, yönetmek suçlamasıyla dava açılan eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ifadesinde, “3,5 yıla yakın bir zaman görev yaptığım İstihbarat Daire Başkanlığında Fethulah Gülen cemati örgütü adında herhangi bir yapılanma görmedim” dedi.

‘KANUNSUZ BİR İŞLEM YAPMADIM’
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 28 Mayıs 2015 günü savcı Alpaslan Karabay’a ifade veren Akyürek’e, “Gerçeğe aykırı örgüt iltisaklarıyla telefonların dinlendiği, kişilerin özel yaşamlarının ve haberleşmelerinin anayasa ile güvence altına alındığı, bu şekilde soyut iddialar ve yüzeysel dahi olmayan araştırmalarla kişilerin kullandıkları telefonların dinlenmesinin hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmayacağı ve hukuka aykırı dinlemeler olacağı hatırlatılarak neden böyle bir yol ve yöntemin istihbarat daire başkanlığında sistematik olarak kullanıldığı” soruldu.
3 buçuk yıl görev yaptığı İstihbarat Daire Başkanlığı’nda cemaat yapılanmasını görmediğini, herhangi bir evraka sondajlama yapmadığını söyleyen Akyürek şöyle yanıt verdi:

BAKANLARI ŞAHİT GÖSTERDİ
“Benim de şahsen böyle bir örgütsel yapılanmayla herhangi bir irtibatım yoktur. Ben görev yaptığım kurumun hiyerarşisi dışında başka bir hiyerarşik yapı içerisinde bulunmadım. Başka bir hiyerarşik yapıdan emir ya da talimat almadım. İstihbarat faaliyeti kapsamında edindiğimiz bilgi ve belgeleri kurum hiyerarşisi dışında başka bir hiyerarşik yapıyla paylaşmadım. Bu dönem zarfında 3 ayrı bakan ve 3 ayrı genel müdür ile görev yaptım. Benim böyle bir örgüt iltisakım olmadığına da bu kişiler şahitlik yapacaklardır. Hukuksuz ve kanunsuz herhangi bir iş ve işleme katılmadığım gibi rıza da göstermedim. Suçlamaları kabul etmiyorum.”
İfadesinde “Kanunsuz işlem yapmadım” diyen Akyürek’in önüne imzasının bulunduğu yasadışı dinleme talebi içeren belge konuldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü hakkında 2008 yılında TİB’e yazılan yazıda, telefonu IMEI numarası üzerinden Mustafa Uzun sahte ismiyle İBDA-C terör örgütüne üyesi olduğu gerekçesiyle 24 saat dinlenmesini talep ediliyordu.
Şükran Kütükçü’nün kullandığı telefonun dini motifli terör örgütü mensubu kullandığı gerekçesiyle gecikmesinde sakınca bulunduğu gerekçe gösterilerek 24 saat süreyle dinlenmesi için TİB’e yazılan 24/09/2008 tarihli yazıda İstihbarat Daire Başkanı olarak Ramazan Akyürek’in imzası bulunuyordu.

KILIÇDAROĞLU’NU DİNLEDİLER
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu o dönem partisinin Grup Başkanvekilliği görevini yürütüyordu. Şükran Kütükçü’nün mağdur sıfatıyla ifadesine başvuruldu. Kütükçü kendisini yasadışı dinleyenlerden şikayetçi olduğu ifadesinde, telefonunun o dönem bizzat Kılıçdaroğlu tarafından kullanıldığını söyledi. Akyürek yasadışı dinleme skandalıyla ilgili yöneltilen soruya, “Gecikmesi sakınca bulunduğu gerekçesiyle çok sayıda evraka imza attım. Somut olarak müştekinin telefonunun dinlenmesine imkan sağlayan yazıyı ben mi yazdım? Hatırlamıyorum. Ancak benim imzam varsa bana gelen yazıyı imzalamışımdır.” yanıtını verdi.

DİNLEMELERE YANIT VERMEDİ
Eski Başbakan, TBMM Başkanı, Bakanlar, Milletvekilleri, gazeteciler, iş adamları, Emniyet Müdürleri, bürokratlar bulunan müştekilerin dinlenilmesine ilişkin kimin emir verdiği, bu kişilerin dinlenilmesinden elde edilen verilerin ve bilgilerin hangi amaçla kullanıldığı sorulduğunda ise Akyürek konuyla alakasız bir yanıt verdi.
Akyürek ayrıca İstihbarat Daire Başkanı olarak sisteme girmesi için kendisine verilen şifreyi zamanı olmadığı gerekçesiyle üç buçuk yıl boyunca hiç kullanmadığını da söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarik - 5 yıl önce
yaziyi yazdigini hatirlamiyor, hipnoz olmustur veya kendisini hipnoze etmislerdir.
Avatar
Hamza Zenginli - 5 yıl önce
Bu nasil Istihbaratcilik, Allah Halki Balik beyinli Istihbaratcilardan korusun
Avatar
Pinatubo Volkani - 5 yıl önce
çamura yatıyor....fil gibi gövdesini çamura bulamasına rağmen görünmez olamıyor.