KHK askere de sorulmalıydı

Emekli Tümamiral Soner Polat, TSK’da emir-komutayı felce uğratan KHK’ya yönelik tepkiler üzerine atılan ‘geri adımı’ böyle değerlendirdi: Kafayı alıp gövdenin üstüne koymuyorlar, kafayla gövde arasında elektrik kablosu kuruyorlar

KHK askere de sorulmalıydı
13 Ağustos 2016 Cumartesi 11:14

Füsun İkikardeş
OHAL kapsamında yayınlanan 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) iki yüz yıla dayanan yapısının bir gecede değiştirilmesi üzerine askeri liseler ve harp okullarının kapısına kilit vurulurken, tartışmalar da dinmedi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın kuvvet komutanlıklarının harekat-planlama ve istihbarat yönünden Genelkurmay Başkanlığı’na, personel ve lojistik yönünden ise Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) bağlanmasına ilişkin bir çalışma yaptıkları, başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere kimi basın organlarında “OHAL’de ilk geri adım” olarak değerlendirildi. Ancak, askerler, olası düzeltmenin de yeterli olmayacağı görüşünde.

BUGÜN HARP ÇIKSA KAOS OLUR
Gazetemiz yazarı E. Tüma. Soner Polat, KHK’da düzeltme girişimini, “Gövdeyle kafayı kopardılar, şimdi kafayla gövde arasına hat çekmeye çalışıyorlar!” şeklinde değerlendirdi. Polat’ın görüşleri özetle şöyle:
“Öncelikle CHP Milletvekili Dursun Çiçek ve MSB Fikri Işık’ın açıklamalarından KHK ile yapılan düzenlemeden Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının haberdar olmadığı anlaşılıyor. Sayın Bakan bu tür bir tartışmayı yersiz buluyor ve ‘Cumhurbaşkanı başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında bu kararın alındığını’ ifade ediyor! Böyle bir durum Türk devletinin geleneksel çalışma yapısına uygun değil! Diğer bir ifadeyle askerlerle ilgili düzenleme siviller tarafından yapılmış!
“Zaten bir düzenleme mutlaka yapılacaktı. KHK sonucu ortaya çıkan kargaşa ve belirsizliktir. Bir savaş çıksa yetki ve sorumluluklar belli değildi. Bu yasal çerçevede bakanın harbi sevk ve idare etmesi gerekecekti! Şimdi bu adımı bir geri adım olarak değil, bir mecburiyet olarak değerlendiriyorum. Aceleyle alınan bu kararların çoğunu Hükümet askeri zorunluluklar nedeniyle geri çekecektir. Ama umarım büyük bir bedel ödemeyiz!”

FAHİŞ BİR YANLIŞ
Tümamiral Polat, “Genelkurmay ile MSB arasında yetki ve sorumluluklar paylaştırılıyor... Bu konu da aceleye getirilmemeli! Kamuoyunda tartışma fırsatı yaratılmalıdır. Harekât, istihbarat ve planlamanın MSB’de olması zaten mümkün olamazdı. MSB’nin bu tür kadroları yoktur” dedi ve TSK faaliyetlerinin lojistik yönden MSB’ye bağlanması şeklindeki çalışmalar için şunları söyledi:
“Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na bağlanması da fahiş bir yanlıştır. Genel bir harpte büyük bir bedel ödenmeden bundan geri dönülmelidir. Yeni YAŞ düzeni terfi ve atamaları siyasetin insafına bırakmıştır. Diğer ülkelerin iyi incelendiği söyleniyor. Ama KHK’larla ortaya çıkan yeni rejimin dünyada eşi benzeri yoktur. Gücü dağıtma gerekçesiyle askeri gücün etkinliği düşürülmüştür.
“Türkiye küresel bir saldırı tehdidi altındadır. FETÖ darbe girişiminin arkasında olan güçler yepyeni yöntemlerle karşımıza çıkacaktır. Burada en önemli direnç noktamız ordumuzdur. Bu nedenle TSK’nın genetik kodlarıyla oynamak bu kritik süreçte son kerte risklidir. Türk dış politikasında devrimci nitelikte adımlar atan İktidar Partisi, bu çabalarını taçlandırmak istiyorsa TSK’nın yaralarını sarmalı ve ona güvenmelidir. Atılan adımlar TSK’ya güven duyulduğu konusunda kuşkular doğurmaktadır. Ben yine de sağ duyunun galip çıkacağına inanıyorum.”

‘TÜRKİYE CİDDİ GÜVENLİK ZAFİYETİNE DÜŞER’
TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi, CHP Milletvekili Dursun Çiçek, TSK’daki emir komuta birliğini bozan Kanun Hükmünde Kararname’nin düzeltilmemesi halinde Türkiye’nin ciddi güvenlik zafiyetine düşeceğini söyledi. Çiçek Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Büyük yanlış yapıldı. Kararnamenin OHAL’le ilgisi yok. Kalıcı bir düzenleme. Şimdi gelen tepkiler üzerine bazı değişiklikler konuşuluyor. Ama stratejik hatalar taktiklerle düzeltilemez. Türk Ordusunun yüzyıllara dayanan bir tecrübe birikimi var. Bu çöpe atılamaz” dedi.
Türkiye’nin etrafında önemli olaylar yaşandığını, dünyanın birçok ülkesinin savaş uçaklarının ve savaş gemilerinin bölgede dolaştığını vurgulayan Çiçek, “Bu koşullarda çıkarılan KHK ile TSK’da emir komuta birliği bozuluyor. TSK’nın gücü zayıflatılıyor. Bu Türkiye’yi ciddi bir güvenlik zafiyetine düşürür. Zaman geçirmeden gereken yapılmalı yanlıştan dönülmelidir” dedi. Harp Akademilerinin ve askeri okulların kapatılmasını da eleştiren Çiçek, silahlı kuvvetlerde genç subay akışının kesilmemesi gerektiğini, FETÖ tehlikesine karşı önlemin okul kapatmak olmadığını vurguladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.