Kemal Kılıçdaroğlu'ndan şok belge: 77 milyon fişlendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan şok belge: 77 milyon fişlendi
17 Mart 2015 Salı 17:08

DHA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan bir iddianameden bölümler okuyan Kılıçdaroğlu 77 milyon vatandaşın fişlendiğini iddia ederek, "Elimde bir iddianame var. Mağdur Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi. Savcı diyor ki Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nın ülke genelinde herkese ait istihbarat bilgilerini sanal ortamda detaylı veri analizi DEVA-1 ve 2 programıyla topladığı bunun içinde ülkedeki herkese ait istihbarı kişisel bilgilerin bulunduğu. Suç neymiş kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek. Bazı polisler girmişler, Erdoğan ile ailesi ile ilgili olarak da bilgi toplamışlar. 17- 25 Aralık'tan sonra oluyor. Ondan önce çok iyiydi. Her türlü bilgiyi veriyorlardı. Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ndeki verileri de çok iyi kullandıklarını biliyoruz. Oradan bazı dosyaların AKP Genel Merkezi'ne de gittiğini de çok iyi biliyoruz" dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük seçimlerine değinen Kılıçdaroğlu, "Milli irade demokrasi diyorlar ya Raşit Tükel'i İstanbul Üniversitesi'ne rektör olarak atayacaklar mı atamayacaklar mı? Göreceğiz" dedi.

'İŞSİZLİK SON 4 YILIN EN YÜKSEK RAKAMI'
TÜİK işsizlik rakamlarının son 4 yılın en yüksek rakamı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye iyi yönetilmiyor. TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı, oran yüzde 10.9 çıktı. Son 4 yılın en yüksek rakamı. 1994'te kriz yaşamıştık o zaman işsizlik oranı yüzde 8.1'di. 2001'de ekonomik kriz yaşamıştık hani şu yazar kasanın atıldığı dönem. Yüzde 8.3. Türkiye genelinde 5 milyon 629 bin işsizimiz var. Her 5 gençten biri işsiz, oran kadınlarda daha yüksek. Suriye'den gelenlere iş vereceğiz dediler. Sen önce kendi vatandaşına iş ver. Parlamento'ya yeni bir kanun tasarısı sevk etmişler. Davutoğlu'nun imzası var. yabancılar iş vereceğiz diye. Bu iktidar senin iktidarın değil. Kendi çocuklarına iş veren bir iktidardır. Görüşünü değiştir. Senin için ,iktidar CHP iktidarıdır" diye konuştu.

'DÜNYADA DOLAR BOLKEN BURAYA GELİNDİ, ŞİMDİ CİLALARI PARÇA PARÇA DÖKÜLÜYOR'
Doların yükselişi üzerinden hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, "Dünyada dolar bolken buraya gelindi, şimdi cilaları parça parça dökülüyor. Önümüzdeki dönem çok daha dikkatli bir sürece gireceğiz ve dikkatle izleyeceğiz. Göreceğiz hep beraber" ifadelerini kullandı.

'MERKEZ BANKASI NEDENİYLE OLUYOR' DENİLEBİLİR, O DA KOCA BİR YALAN'
İşsizlik ve doların yükselişinin MB'nın politikalarına bağlı olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, "Neden Hindistan'da Brezilya'da işsizlik oranı daha düşük? Meksika yüzde 4.5, Endonezya 5.9, Amerika 5.5, İngiltere 5.7 bu gösteriyor ki Türkiye iyi yönetilmiyor. 'Merkez Bankası nedeniyle oluyor' denilebilir, o da koca bir yalan. Büyümeye bakalım Hindistan son çeyrek yüzde 7.5, Endonezya yüzde 5.01 Türkiye yüzde 1.7. Bu neyi gösteriyor Türkiye'nin iyi yönetilmediğini gösteriyor. İşte sizin vizyonunuz bu kadar. Nokta kadar vizyon yok sende" açıklamasında bulundu.

'SON ÜÇ AYDA MERKEZ BANKASI'YLA 90 MİLYAR LİRALIK YÜK YÜKLEDİLER'
Doların yükselmesinin 90 milyarlık yüke mal olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Son üç ayda Merkez Bankası'yla 90 milyar liralık yük yüklediler. Kim karlı, İsviçre'deki bankalarda parası olanlar karlı. Bakkal Mehmet efendi memur, işçi, emekli bunlar bedel ödüyorlar. Faiz lobisi diyorlar lobinin, şirketin başkanı sensin zaten. Devleti şirket gibi yönettiler" ifadelerini kullandı.

ATATÜRK'ÜN VASİYET YAZISI
Atatürk'ün vasiyetine değinen Kılıçdaroğlu "Bir kaçak saray olayı var. Orda oturan kişiyi de biliyorsunuz. Ankara Mimarlar Odası sarayla ilgili olağanüstü çaba harcadı. Atatürk Orman Çiftliği'yle ilgili 'Atatürk'ün vasiyetine aykırı yapılıyor' dediler. Devlet Arşivleri, 'Bizde yazı bulunmamaktadır' diye mahkemeye yazı gönderdiler. Atatürk'ün bağışladığı yazı bu ve bu yazı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nden. Trabzon'dan Başbakanlığa yazı yazarak AOÇ'yi hazineye hibe ediyor. Nasıl kullanılacağı da var" dedi.

'EN BÜYÜK HEDİYEM OLMAK ÜZERE TÜRK MİLLETİNE CANIMI VERECEĞİM" DİYOR"'
Kılıçdaroğlu vasiyetin devamına ilişkin şu ifadelere yer verdi: "İsmet İnönü Atatürk'e 'Teşekkür ederiz' diye bir yazı yazıyor. Atatürk ise İnönü'ye gönderdiği telgrafta şunları söylüyor: Mevzu bahis olan hediye yüksek Türk milletine benim asıl vermeyi düşündüğüm hediye karşısında hiçbir kıymete haiz değildir. Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim" diyor bu belge mahkemeye hangi gerekçe ile gönderilmiyor."

'EN AZINDAN ATATÜRK'E BİR RAHMET OKUTUR İNSAN. CANIMI VERİRİM DİYOR'
Kılıçdaroğlu, "Çanakkale savaşlarının yüzüncü yılı. Mustafa Kemal Atatürk'ün çabalarını biliyoruz. O günün genç askerlerine 'size ölmeyi emrediyorum' diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Diyanet Vakfı, camilerde hutbe indiriyor, güzel bir şey yapıyor. Ama bir şeyi yapmıyor, en azından Atatürk'e bir rahmet okutur insan. Canımı veririm diyor Türkiye için ve siz onu görmezden geliyorsunuz" dedi.

'BÜTÜN DEVLET BÜYÜKLERİNE RAHMET OKUTMAK ZORUNDASINIZ'
Kılıçdaroğlu, "Başındaki kişiye söylüyorum. Diyanet İşleri Başkanlığının başında olan kişiye sesleniyorum. Bütün devlet büyüklerine rahmet okutmak zorundasınız, özellikle Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına okutmak zorundasınız. Sen acaba mal varlığını bu millete adadın mı? Sen bu millet için mücadele ettin mi? Koltuğunda oturuyorsan o oturduğun koltuk da Mustafa Kemal'in sayesinde" dedi.

HAKAN FİDAN
MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın istifasından sonra tekrar görevine dönmesini eleştiren Kılıçdaroğlu, "Gitti parasını yatırdı, temayül yoklamasına girdi, girebilir ama dönmek istiyorum dedikten sonra ertesi gün görevinin başına geliyorsa orda dur diyeceğiz. Kanun sadece senin için değil. Sen o kurumu yıpratıyorsun. O kurumda, 5 yıl geçmeden tekrar görevlerine dönemiyorlar. Sayın Davutoğlu'na açık bir çağrıda bulunuyorum. Sayın Hakan Fidan ne zaman MİT Müsteşarlığına atandı 5 yılı doldu mu dolmadı mı açıklasın" diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.