Kanunsuz arama Yargıtay’a taşındı

Avukat Ceyhan Mumcu, 2008 yılında İşçi Partisi Genel Merkezi ve Ulusal Kanal’da arama ve el koyma işlemlerini yapan emniyet görevlileri hakkında Yargıtay'a içtihatların birleştirilmesi talebinde bulundu.

Kanunsuz arama Yargıtay’a taşındı
03 Mayıs 2016 Salı 11:16

Aydınlık / Ankara
Avukat Ceyhan Mumcu, 21 Mart 2008 tarihinde o zamanki adıyla İşçi Partisi Genel Merkezi ve Ulusal Kanal’da arama ve el koyma işlemlerini yapan emniyet görevlileri hakkında verilen beraat kararının onanması ile Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Ergenekon davasında verdiği kararla ilgili olarak Yargıtay Birinci Başkanlık Kuruluna içtihatların birleştirilmesi talebinde bulundu. Ergenekon soruşturması sırasında, 21 Mart 2008 günü o zamanki adıyla İşçi Partisi Genel Merkezi ile Ulusal Kanal’ın aynı binadaki bürosunda saat 03.30’da başlayıp saat 19.00’a kadar arama ve el koyma işlemleri yapılmıştı. Ardından İşçi Partisi’nin şikayeti üzerine, arama ve el koyma işlemlerini yapan emniyet görevlileri hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan kamu davası açılmış, açılan davada sanıklar beraat etmiş, bu karar da o tarihteki Yargıtay 4. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı. Geçtiğimiz hafta Ergenekon Davası’nda kararını açıklayan Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise, 21 Mart 2008 tarihinde İşçi Partisi Genel Merkezi ve Ulusal Kanal’da yapılan arama ve el koyma işlemlerinin CMK’nın ilgili maddelerine aykırı olduğunu saptamıştı.
Hangi delillerin hukuka aykırı olduğunun ceza muhakemesi açısından taşıdığı büyük önem nedeniyle ve bu konuda Yargıtay Ceza Daireleri arasında var olan görüş ayrılıklarının giderilmesi amacıyla Av. Ceyhan Mumcu Yargıtay Birinci Başkanlık Kuruluna yaptığı başvuru ile içtihatların birleştirilmesi talebinde bulundu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, “İki Daire kararları arasında çıkan uyuşmazlık üzerine, arama ve el koyma işlemlerinin CMK’nın ilgili maddelerine uygun bulunup bulunmadığı konusunda Yargıtay 4. Ceza Dairesi ile 16. Ceza Dairesinin kararları arasındaki uyuşmazlığın giderilmesi amacıyla içtihadı birleştirme ihtiyacı doğdu. Başvurunun kabulü ve 16. Ceza Dairesinin içtihadı doğrultusunda karar verildiği takdirde emniyet görevlilerinin arama ve el koyma işlemlerinde kanuna aykırı davranmasının önüne geçilmiş olacak, çünkü içtihadı birleştirme kararları tüm kişi ve kurumlar için bağlayıcı nitelik taşıyor” denildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.