Kanlı Pazar'dan Meclis Başkanlığı'na

Meclis Başkanlığı’na seçilen İsmail Kahraman, 40’lar Komitesi’nin militanlarındandı. Komite, solculara ve komünistlere karşı eylemler yapıyor, bunları komandoların üstüne yıkıyordu.. Erol Bilbilik ‘Amerikanperestler’ adlı kitabında ‘Önemli eylemlerinden biri de ‘Kanlı Pazar’dı’ diye anlatıyor.

Kanlı Pazar'dan Meclis Başkanlığı'na
24 Kasım 2015 Salı 11:21

Hikmet Çiçek
[email protected]

TBMM’de Meclis Başkanlığı seçiminde bir eylem yaşandı. Meclis Başkanı seçilen AKP’li İsmail Kahraman’ın başkanı olduğu Milli Türk Talebe Birliği’nin (MTTB), 16 Şubat 1969 tarihinde 6. Filo’yu protesto eden sol görüşlü gençlere saldırısı sonucu yaşamını yitiren Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan’ın isimleri oy pusulalarına yazıldı.
İsmail Kahraman, MTTB’nin 48. döneminde, 15 Mart 1967-19 Ağustos 1969 tarihleri arasında genel başkanlık yaptı. Bu dönemde milliyetçi- mukaddesatçı çizgisi belirgin hale geldi. Dönemin antikomünist odağı ve yükselen devrimci gençlik hareketine karşı vurucu bir güce dönüştü.
3 Mart 1968’de İstanbul’da komünizme karşı “1. Şahlanış Mitingi”, 30 Mart 1968’de Ankara’da “2. Şahlanış Mitingi” Kahraman’ın liderliğinde örgütlendi. İlk “Fetih mitingleri”ni MTTB düzenledi.
İsmail Kahraman, 3 Ağustos 1968’de İstanbul-Beyazıt Meydanı’nda düzenlenen mitingde şöyle diyordu: “Komünizme zemin hazırlayanlara yeter ve dur deme zamanı gelip geçmektedir.”

KANLI PAZAR
MTTB, “Komünizme karşı dur” demek için, yakın tarihimize “Kanlı Pazar” olarak geçen eylemi düzenledi. “Kanlı Pazar”, 1 Mayıs 1977 katliamının bir provası gibidir. 16 Şubat günü Beyazıt’ta toplanan yaklaşık 30 bin kişi yürüyüşe geçti. Aynı saatlerde gericiler Beyazıt ve Dolmabahçe camilerinde ve Taksim’de toplandılar. Yürüyüş kolu, Gümüşsuyu yokuşunu çıkıp İstanbul Teknik Üniversitesi önüne geldiğinde gençlik önderleri bir değerlendirme yaparak Taksim’e bir öncü grup göndermeye karar verirler. Asıl kitle ise üniversitenin arkasından dolaşarak alana girecektir. Ancak 400 kişilik öncü grup Taksim Alanı’na girdiği anda saldırı başladı.
MTTB’liler ve Komünizmle Mücadele Derneği üyelerinin saldırısında TİP’li Ali Turgut Aytaç ve işçi Duran Erdoğan öldürüldü. Yüzlerce gösterici yaralandı. Saldırganlar, eylem sırasında birbirini tanısın diye kollarına mavi kurdela takmışlardı. O kurdelaların dağıtıldığı yer de MTTB binasıydı. İsmail Kahraman, “Kanlı Pazar” sırasında MTTB’nin genel başkanıydı.
İlk kez, emekli Binbaşı, yazar Erol Bilbilik, “Amerikanperestler” kitabında yazdı. Kırklar Komitesi’ni şöyle tanıttı: “Başkanlığını Osman Yamukoğulları’nın yaptığı, yönetiminde İsmail Kahraman vb. militanların yer aldığı, 40 kişiden oluşan gizli bir İnzibat (Asayiş) Komitesi.” Bilbilik, komiteyi şöyle anlatıyor:
“Komite üyeleri solculara ve komünistlere karşı ey≠lemler planlıyor, uyguluyor ve bunların tümünü komandoların üstüne yıkıyorlardı...” Bilbilik, “Asayiş Komitesi’nin önemli eylemlerinden biri de Kanlı Pazar’dı” diyor.

ADINI CIA’DAN ALMIŞ
Bilbilik kitabında, Henry Kissenger’ın dışişleri bakanlığı döneminde CIA bünyesinde kurulan, ABD adına başka ülkelerde girişilen gizli operasyonlara, darbe ve silâhlı müdahalelere karar veren birimin adının da “Kırklar Komitesi” olduğunu belirtiyor.
2012 yılında Çorlu’da MTTB Tekirdağ şubesinin etkinliğine katılan İsmail Kahraman şöyle diyordu: “Şu an Türkiye’yi yöneten kadro Milli MTTB Akademisi’nden yetişti. Bizim dönemimizden iki dönem sonra Tayyip Erdoğan, MTTB kültür müdürüydü.
Abdullah Gül MTTB İcra Konseyi Genel Sekreteriydi. Sami Güçlü, Beşir Atalay, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin. Bugün ülkeyi yönetirken gördüğünüz şu kadro Milli Türk Talebe Birliği Akademisi’nden mezun olmuştur.”
Hürriyet binasına saldırının başını çeken Abdürrahim Boynukalın, Ahmet Davutoğlu, Numan Kurtulmuş, Abdülkadir Aksu, Cemil Çiçek, Hüseyin Çelik, Kadir Topbaş, Taner Yıldız, Osman Pepe, Abdurahman Dilipak ve Necati Çetinkaya isimlerini de bu listeye ekleyelim! 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.