Kandil ‘AKP-CHP-HDP’ koalisyonu önerdi

PKK yöneticisi Cemil Bayık, Abdullah Öcalan’ın başmüzakereci sıfatıyla özgür biçimde pazarlık yürütme koşullarının oluşması durumunda, AKP ve CHP’nin kuracağı koalisyona HDP’nin içeriden veya dışarıdan destek verebileceğini söyledi

Kandil ‘AKP-CHP-HDP’ koalisyonu önerdi
22 Haziran 2015 Pazartesi 15:43

Haber Merkez,
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, örgütün haber ajansına seçim sonuçları ve koalisyon seçenekleri konusunda kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Ulus-devletçi, tek tipçi, farklılıkları kabul etmeyen bir anayasanın, Türkiye’ye artık dar geldiğini savunan Bayık, yapılması gereken ilk işlerden birinin Anayasa’yı değiştirmek olduğunu ifade etti. Bayık, yeni oluşan Meclis’in kurucu meclis rolü oynaması gerektiğinin de altını çizdi. Sandıktan “Kürdistan halkının kimliğiyle, kültürüyle, diliyle, kendi öz yönetimiyle Türkiye’deki siyasal sistem içinde yer alması gerektiği” yönünde bir irade çıktığını da ileri süren Bayık “Kürdistan tamamen HDP’nin kazandığı bir coğrafyaysa, o zaman HDP’nin demokratikleşme temelinde Türkiye’nin tüm sorunlarına çözme zihniyetine, programına saygılı olunacaktır” dedi.
Koalisyon seçenekleri üzerine de değerlendirmeler yapan Bayık, AKP ve CHP tarafından kurulacak bir koalisyona, HDP’nin içeriden veya dışarıdan destek verebileceğini de söyledi. AKP’nin otoriterliğinden vazgeçip demokratikleşme eğilimine girmesi ve açılımı ilerletme konusunda samimi tutum sergilemesi durumunda böyle bir koalisyonun gerçekleşebileceğini ifade eden Bayık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Zaten HDP ‘ilkelerimiz kabul edilirse’ demiştir ve HDP’nin ilkeleri de bellidir. Bunlar, tahkim edilmiş ateşkestir, Kürt Özgürlük Hareketi sabırlı ve politik davranarak çatışma içine girmiyor. Yoksa ortada bir ateşkes yoktur. Kuşkusuz bir müzakere olacaksa bunun Kürt Özgürlük Hareketi ve Öcalan ile olması gerekir. Öcalan baş müzakerecidir. Koalisyon böyle bir yaklaşım gösterirse elbette HDP içinde de yer alabilir, dıştan da destekleyebilir.”
'HDP'NİN PASİFLİĞİ KABUL EDİLEMEZ'
Bir süredir Kandil ile HDP arasında, hükümet koalisyonları üzerine yapılan farklı açıklamlar ile günyüzüne çıkan ayrışma dün de PKK’lı Duran Kalkan’ın açıklamasıyla gün yüzüne çıktı. PKK’ya yakın Özgür Gündem gazetesi Adil Bayram müsteear ismiyle yazan Kalkan’ın “HDP Ne Yapmalı” başlıklı köşe yazısına birinci sayfasında geniş bir yer ayırdı. Kalkan yazısında “HDP’nin seçim sonrası adeta pasif bir siyaset izlemesi kabul edilemez. 
Hükümet kurma tartışmalarının doğru yürütülmesini gerçekleştiremedi. Belli ki demokratik siyaset kendini yeniden aktif hale getirilmeli” ifadelerini kullandı.
Yazıda ayrıca, “Irak sınırında Erbil merkezli Kürt devletinden sonra, şimdi de yeni bir Kürdistan Suriye sınırında oluşmuş bulunuyor. Yine 7 Haziran genel seçim sonuçları da Türkiye sınırları içinde daha büyük bir Kürdistan’ın haritasını ortaya çıkarmış bulunuyor” ifadeleri yer aldı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.