‘Kanal İstanbul’ yasalaştı

TBMM’de “Kanal İstanbul, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin yeniden inşası, terörizmin finansmanının önlenmesi“ gibi düzenlemeleri de içeren ‘torba kanun’ tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

‘Kanal İstanbul’ yasalaştı
16 Nisan 2016 Cumartesi 10:00

Aydınlık / Ankara
TBMM’de “Kanal İstanbul, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin yeniden inşası, terörizmin finansmanının önlenmesi, 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi, 65 yaşını doldurmuş muhtaç kimselere aylık bağlanması, 15 bin polis alınması, trafik sigortası “ ile ilgili düzenlemeleri içeren ‘torba kanun’ tasarısı kabul edilerek yasalaştı. TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece “torba yasa” olarak nitelendirilen ve bir dizi kanunda düzenleme yapan torba kanun kabul edildi. AKP’li çoğunluğun oyları ile kabul edilen kanunda yer alan dikkat çekici düzenlemelerin bazıları şöyle:

‘KANAL İSTANBUL’ PROJESİ YASASI
Torba kanunda, muhalefetin doğal dengeyi bozacağı ve Montrö anlaşmasının delinmesine yol açacağı gerekçesiyle karşı çıktığı “Kanal İstanbul” ve diğer su yollarına “Su yolu” tanımı ile kanunu statü sağlandı. Su yoluna isabet eden Hazine ve özel idareye ait arazi ve arsaları, kamu gereksinimi ve kamu yararı nedeniyle belediye ile özel idarelerce satılamayacak, başka bir maksat için kullanılamayacak. İnşa edilecek otoyol hariç erişme kontrolünün uygulandığı yol ve su yolu yapımı, ortaklık payından karşılanacak.

SUR’UN YENİDEN İNŞASI
Kanunla ayrıca Diyarbakır’ın Sur ilçesinin yeniden inşasının yasal altyapısı da oluşturuluyor. Buna göre, kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu yerler ile üzerindeki toplam yapı sayısının en az yüzde 65’i imar mevzuatına aykırı olan yer Bakanlar kurulunca riskli yerler olarak ilan edilebilecek.

TERÖRİZMİN FİNANSMANININ ÖNLENMESİ
Kanunda yapılan bir başka düzenleme ile törele mücadele kapsamında el konulan şirketlere yapılan kayyum atamaları düzenlendi. Buna göre Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yer alan şirket yönetimi için “kayyum tayini, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi, teknik araçlarla izleme” tedbirlerine ilişkin hükümler, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun için de uygulanabilecek. Kanun ile yapılan düzenlemede, 65 yaşının üzerindeki muhtaç kimselere maaş bağlanıyor.
Kanunda, yapılan düzenlemede terör mağdurlarının eş ve çocuğunun bulunmadığı durumlarda kardeşle birlikte anne ve babanın da istihdam hakkından yararlanması imkanı getiriliyor.

GENÇLERİN SİGORTA BORÇLARI SİLİNİYOR
25 yaş altı gençlerin genel sağlık sigortası prim borçları silinecek. Genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası prim borçlarının tahsilinden vazgeçilecek. Düzenlemeden önce ödenen primler ise iade ve mahsup edilmeyecek. Öte yandan 15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni kadrosu ihdas edilecek.

TRAFİK SİGORTASI İŞLEMLERİ HIZLANDILACAK
Yasada yapılan düzenleme trafik sigortası ile ilgili işlemler hızlandırılacak. Buna göre zorunlu trafik sigortası nedeniyle zarar görenler, dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta kuruluşuna başvuruda bulunacak. Sigorta şirketi hak sahibinin belgeleri ilettiği tarihten itibaren 8 iş günü içinde zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içinde kalan miktarları hak sahibine ödeyecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.