Kamu güvenliği yoksa üretim de yok

“Teröre Karşı Sivil İnisiyatif” Ankara’da ortak bir açıklama yaparak, ülkenin geleceğine sahip çıkacaklarını belirtti. Açıklamada, kamu güvenliği olmazsa üretimin de olmayacağı vurgulandı.

Kamu güvenliği yoksa üretim de yok
01 Ağustos 2015 Cumartesi 16:43

Aydınlık / Ankara

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TÜRK-İŞ, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye KAMU-SEN, MEMUR-SEN ve HAK-İŞ’ten oluşan, “Teröre Karşı Sivil İnisiyatifi” Ankara’da bir araya gelerek ortak bir deklarasyon yayınladılar. Kuruluşların il temsilcilerinin de katıldığı toplantıda okunan ortak deklarasyonda özetle şu görüşler dile getirildi:

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN GELDİK
Bugün Türkiye’nin dört bir tarafından Ankara’ya geldik. Bizler ülkemizin çalışan ve üreten esnafı, çiftçileri, işçileri, memur ve girişimcileriyiz. Ortak paydamız; demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hayatına saygıdır. Bugün ortak bir kaygımız var. Ülkemiz, yurt içi ve yurtdışı kaynaklı bir terör dalgası ile karşı karşıya. Maalesef menfur terör eylemlerinde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik, asker ve polisimizi şehit verdik. Bu ülkenin tüm vatandaşları olarak, bu gelişmelerden büyük elem, üzüntü ve geleceğe yönelik kaygı duyduğumuz için bugün buradayız.

ÖNCELİK GÜVENLİK VE HUZUR
Vatandaşlar olarak, can güvenliğimizin sağlanması ve ülkemizde huzurun tesisi öncelikli talebimizdir. Güvenli bir ülkede yaşamak en doğal hakkımız ve beklentimizdir. Can güvenliği yoksa, düşünce ve ifade özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü yoktur. Can güvenliği yoksa, girişim özgürlüğü de yoktur. Can güvenliği yoksa, esnaf da, işçi de, köylü de, girişimci de, memur da yoktur. Can güvenliği yoksa, çalışma özgürlüğü de yoktur. Bugün, özgürlüklerimizin düşmanı olan terörü lanetleyerek, özgürlüklerimize sahip çıktığımızı göstermek için ve devletimizin yanında olduğumuzu göstermek için buradayız.

TERÖR KAYNAKLARIMIZI TÜKETİYOR
Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur: Her türlü terör özgürlüklerimizi kısıtlıyor. Dikkatlerimizi dağıtıyor ve kaynaklarımızı tüketiyor. Terör ve teröristler herkesin kendi işine huzur içinde odaklanmasını engelliyor, geleceğimizi karartıyor.Terörün ve teröristin çocuklarımızın geleceğini karartmasına izin vermeyeceğiz. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz.
Ülkemizin birliğine, refahına ve geleceğine sahip çıkacağız. Bugün bu amaçla buradayız. Ülkemizin bütünlüğünü korumak, halkımızın esenliğini sağlamak, güven ve huzuru hukukun içinde kalarak hayata geçirmek devletin görevidir. Açıktır ki, kamu düzenini tesis etmek devletin asli yükümlülüğüdür. Kamu güvenliği olmazsa, üretim olmaz, hizmet olmaz. Kamu güvenliği olmazsa, istihdam olmaz, eğitim olmaz. Kamu güvenliği olmazsa, refah artmaz.

HAREKETE GEÇİYORUZ
Kamu güvenliği olmazsa, çocuklarımız için mutlu bir gelecek tesis edemeyiz. Biz bugün bunun için buradayız. Tüm halkımız gibi bizler de bu artan terör dalgasından üzüntü ve kaygı duyuyoruz. Terör saldırılarının amacının, ülkemizin huzur ve istikrarını bozmak ve toplumda bir korku havası ve kaos ortamı yaratmak olduğunu biliyoruz.
Milletimizi ayrıştırarak, ülkemizin huzurunu bozmaya, kaos ve istikrarsızlık ortamı yaratmaya çalışanların oyunlarını boşa çıkarmak için bugün bir aradayız.
Bizler, kamu güvenliğinin hukukun içinde kalarak sağlanması amacıyla gerekli bütün önlemlerin alınmasını destekliyoruz.
İnsanımız, geleceğimiz, kalkınma hedeflerimiz ve refahımız için özgürlüklerin korunması, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve kamu düzeninin tesisi konusunda üzerimize düşen sorumlulukları gerçekleştirmeye her zaman olduğu gibi hazırız.

DAVUTOĞLU: OPERASYONLAR SÜRECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOBB’da düzenlenen “Teröre Karşı Sivil İnisiyatif” toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerdeki terör olaylarına değinerek, “Türkiye’de her şey meşruiyet çizgisi içinde ve milli iradenin bize söylediği yolda ilerlerken, birden demokrasimize, güvenliğimize ve Türkiye’nin geleceğine darbe vurmak isteyen şer odaklarının eş zamanlı olarak harekete geçtiğini gördük” dedi.
Terör saldırılarına karşı tereddüt etmediklerini kaydeden Davutoğlu şunları söyledi: “Tereddüt etseydik Türkiye kaosa sürüklenirdi. Yapılan operasyonlarda PKK’nın bilinen tüm sığınakları imha edildi. Çözüm süreci konusunda irademiz sabittir. Şehitler olursa çatışmasızlığı kabul etmeyiz. 39 ilde 1302 terör zanlısı gözaltına alındı. Silahlar bırakılana, silahlı gruplar Türkiye’yi terk edene kadar ve DAEŞ terörü Türkiye’ye tehdit olmaktan çıkana kadar, Suriye’de bu operasyonlar devam edecek.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.