İzleme Kurulu üyelerine dokunulmazlık zırhı

Hükümetin, Abdullah Öcalan ile varılan mutabakat çerçevesinde Meclis’e sevk etmeye hazırlandığı açılım paketiyle, izleme kurullarında yer alacak kişilere ‘yasal’ dokunulmazlık zırhı kazandırılacağı ortaya çıktı.

İzleme Kurulu üyelerine dokunulmazlık zırhı
06 Ocak 2015 Salı 11:21

Aydınlık / Ankara
AKP hükümeti, PKK açılımı konusunda kapsamlı bir paket hazırlıyor. Ocak ayı içinde Meclis’e sevk edilmesi ve Meclis seçim tatiline girmeden yasalaştırılması öngörülen pakete ilişkin kulis bilgilerine göre, varılan mutabakat kapsamında oluşturulacak ve ‘izleme kurulu’ adını taşıyacak olan komisyonlarda yer alacak kamu görevlileri ve kamu görevlisi olmayan ‘akil insanlar’ dokunulmaz olacaklar. Benzer bir işlem 1 Ekim 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Kapsamında Yürütülecek Çalışmalara İlişkin Esasların Yürürlüğe Konulmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı”yla da uygulanmak istenmişti. Ancak, kamu görevlisi olmayanlara Bakanlar Kurulu kararıyla dokunulmazlık verilmesinin, hem mevzuat tekniği hem de hukuki geçerlilik bakımından sakat olduğu ortaya çıkınca, hükümetin dokunulmazlık için bu kez yasa hükmü hazırlattığı öğrenildi.
AF YOLU AÇILACAK
Kulislere yansıyan bilgilere göre paketle TCK ve TMK’da da bazı değişiklikler yapılacak. Türk Ceza Kanunu’nun 220. ve 314. maddelerinde yapılması planlanan değişikliklerle, terör örgütü üyeliğinin yeniden tanımlanacağı, örgüt üyeliği kriterlerinin ve terör suçu tanımlamasının daha sınırlı bir kapsamda niteleneceği öğrenildi. Bu sayede, silahlı eylemlere katıldıklarına dair hakkında herhangi bir hukuki bulgu olmayan örgüt üyelerine örtülü af çıkarılmış olacak. Örgütün lider kadrosu için çıkarılması düşünülen af ile bu kadronun siyaset yapmasına olanak tanıyacak düzenlemenin ise belirli bir takvime bağlandığı kaydediliyor.
Pakete ilişkin en çarpıcı iddia ise Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na Türkiye adına konulan şerhlerin kaldırılması ile ilgili. İddiaya göre paketin altyapısını hazırlayan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, özerklik şartındaki çekincelerin bu paketle kaldırılmasını istedi. Müsteşarlık, konuya ilişkin hazırladığı metnin gerekçesinde, gelinen aşamada bölünme, özerklik gibi kaygıların ‘yersiz korkular’ olduğu görüşüne yer verdi. Ancak, konunun hukuki olduğu kadar siyasi boyutu da olduğundan, hükümet bu konudaki yaklaşımını henüz netleştiremedi. Ancak açılım ekibindeki bazı isimlerin, özerklik şartı ile ilgili düzenlemenin seçimden önce hayata geçirilmesini savunduğu bildirildi. 
AKP’nin bazı önemli isimlerinin özel sohbetlerde konuya ilişkin şöyle söyledikleri belirtiliyor: “24.  Dönem Meclisi’nin yeni bir Anayasa yazacağı sözünü verdik ama tutamadık. Seçime az zaman kala Meclis, bari bu düzenlemeyi yasalaştırsın da adını tarihe yazdırsın.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.