İsrail’e 5 hat

Türkiye ile İsrail arasında siyasi mutabakat tam olarak sağlanırsa 2 ülkeyi birbirine bağlayacak petrol, doğalgaz su, elektrik ve fiber optik kablo olmak üzere 5 amaçlı boru hattı projesi olan ‘Medstream’ raftan indirilecek

İsrail’e 5 hat
03 Ocak 2016 Pazar 11:29

Aydınlık / Ankara
AKP iktidarı ile İsrail’in sessiz sedasız yürüttüğü görüşmelere ilişkin ayrıntılar sızmaya başladı. Eğer Mavi Marmara krizi sonrasında gündeme gelen koşullar üzerinde tam bir mutabakata varılırsa siyasal ve askeri işbirliğinin yanı sıra enerji konusunda da işbirliğine hız verilecek. Ancak 2 ülke arasındaki enerji işbirliği, Türkiye’nin boru hattı ile İsrail’in Doğu Akdeniz’den çıkardığı doğalgazın alımı ile sınırlı kalmayacak.
Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre yürütülmekte olan görüşmelerin ardından kapsamlı bir anlaşma paketi çıkabilir. Bu durumda Türkiye ve İsrail’i karşılıklı olarak birbirine bağlayacak petrol, doğalgaz, su, elektrik ve fiber optik kablo olmak üzere 5 amaçlı boru hattı projesi olan “Medstream” raftan indirilecek. Ancak 2008 yılında projelendirilmeye başlanan ve fizibilite çalışması yapılan Medstream için 2016 yılındaki koşulara uygun olarak yeniden gözden geçirilmesi söz konusu olacak.

KKTC SUYU GİDECEK
Medstream’in ilk projelendirildiği şekliyle İsrail’e uzanacak olan 3’lü boru hattından petrol, doğalgaz, elektrik, su ve fiber optik kabloların geçmesi, aynı zamanda Rus ve Azeri doğalgaz ve petrollerinin İsrail’e taşınması planlanmıştı. Ancak gerek Türkiye’nin uçak krizi nedeniyle Rusya ile arasının bozuk olması, gerekse Doğu Akdeniz’den çıkardığı doğalgaz nedeniyle İsrail’in artık doğalgaz talep eden ülke olmaktan çıkması, Medstream’in “proje amacının” yeniden gözden geçirilmesine neden oldu.
Medstream raftan indirilirse 5’li boru hattı üzerinden İsrail doğalgazının Türkiye’ye getirilmesi, fiber optik kablolarla 2 ülke veri ve iletişim sisteminin birbirine bağlanması, Türkiye’nin KKTC’ye götürülmüş olan suyun, “Kıbrıs’ta çözümden sonra” ada üzerinden İsrail’e kadar uzatılması söz konusu olacak. Böylece Azeri petrolü Ceyhan üzerinden, Türkiye’nin suyu da Kıbrıs üzerinden İsrail’e gönderilirken İsrail doğalgazı da Türkiye ve Türkiye üzerinden de Avrupa’ya taşınmış olacak.

AKP GARANTÖRLÜĞÜ KALDIRMAYI GÖZE ALDI
Bu projenin yaşama geçirilmesi için AKP hükümeti ile İsrail’in mutabakata varması yeterli olmayacak. Hattın güzergahı Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinden geçmesinin zorunlu olmasından dolayı AKP hükümeti, Kıbrıs’ta sözde çözüm için garanti anlaşmasını bile ortadan kaldırmayı göze almış durumda. Böylece ABD ve AB’nin istediği çözüm parametreleri doğrultusunda KKTC ortadan kaldırılmış, Rumların lehine AB üyesi olan yeni bir devlet kurulmuş olacak. AKP’nin 5’li boru hattının önündeki en önemli engel de ortadan kalkacak.
Türkiye ve İsrail’in fiber optik kablolarla birbirine bağlanması durumunda ise Türkiye’nin veri güvenliği büyük ölçüde tehdit altına girmiş olacak. İleri teknoloji ve bilişim alanlarında dünyanın önde gelen ülkelerinden olan İsrail’in fiber optik kablolarla Türkiye’ye bağlanması, Türkiye’nin siber güvenliğini de büyük ölçüde tehlikeye atmış olacak. Medstream’in tahmini sekiz milyon Avroluk fizibilitesi çıkarılmıştı. Bu projenin Akdeniz’den, Kızıldeniz’e, Çin’e ve Tayvan’a kadar büyük bir alanı kapsaması da öngörülmüştü. Bu proje çerçevesinde ilk etapta İsrail’e ulaşılması ancak daha sonra petrolün Hindistan ve Uzakdoğu’ya da taşınması öngörülmüştü.

TEMELLERİ 2004’TE ATILDI
İsrail’e uzanan hat, 2004 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti sırasında gündeme gelmişti. Ardından Putin’in 28-29 Nisan 2005 tarihinde İsrail’e yaptığı ziyaret esnasında ele alınmış ve Rusya ile İsrail arasında bu konuda bir mutabakat sağlanmıştı. Putin’in ardından 1-2 Mayıs 2005 tarihinde İsrail’e bir ziyarette bulunan dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ziyareti esnasında da yine aynı konu gündeme gelmişti. Bu konuda ilk somut adım, Şubat 2006’da Gazprom Başkanı Aleksey Miller’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile bir araya gelmesi sırasında konunun ayrıntıları şekillenmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.