İsmet Sezgin itiraf etti: Hizbullah’a göz yumduk

Sezgin “Düşünmezdim” diyor ama dönemin İçişleri Bakanı olarak “Hizbullah örgütünü söyleyenler PKK’lılar” diyen de kendisiydi.

İsmet Sezgin itiraf etti: Hizbullah’a göz yumduk
06 Eylül 2015 Pazar 17:05

Hikmet Çiçek

Halit Güngen, halkların kardeşliğine ve birliğine inanan, antiemperyalist bir devrimciydi. 2000’e Doğru dergisinin Diyarbakır temsilcisiydi. 18 Şubat 1992 günü derginin Diyarbakır bürosunda “Hizbulkontra” tarafından, yani kontrgerillanın Hizbullah tetikçileri tarafından öldürüldü. “Hizbullah Çevik Kuvvet merkezinde eğitiliyor” kapak haberini yazdıktan iki gün sonra!

DEVLET: BÖYLE BİR ÖRGÜT YOK

Jandarma İstihbarat Grup Komutanı Binbaşı Cem Ersever, faili meçhul bir cinayetle öldürülmeden kısa süre once 6- 8 Haziran 1993’te Aydınlık’ın Ankara bürosunda Soner Yalçın ve Hikmet Çiçek’e Hizbullah hakkında şunları söylüyordu: “Hizbullah falan yok. Bu adı yakıştıranlardan biri de sizsiniz. 2000’e Doğru’da Hizbul-Kontra diye ilk siz yazdınız... Toplumda bazıları bu cinayetleri işleyenlere Hizbullah diyor. Bu eylemler bir organizasyon işi değildir.”

BİR KONTRGERİLLA ALETİ

Hizbullah için “yok böyle bir örgüt” diyen sadece Ersever değildi.
Dönemin MİT Müşteşarı Teoman Koman da “Hizbullah denmiştir, adları öyle kalmıştır, yoksa değildir” diyordu.
Sanki devlet, “Hizbullah yok” demek için ağız birliği etmişti. Hizbullah, PKK’ya karşı bir Kontrgerilla aleti olarak 90’lı yıllar boyunca kullanıldı. 17 Ocak 2000’de İstanbul Beykoz’da örgüt lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürülmesiyle ağır darbe yedi, militanlarının çoğu yakalandı.
24 Ocak 2001 günü Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı da aynı örgüt şehit etti. Sonra silahlı eylemleri sona erdi ama örgüt yok olmadı.
Halit Güngen’i kontrgerilla katletti. Ergenekon tertibini yürüten de aynı kuvvetti. Halit’in arkadaşları Ergenekon sanıkları olarak yıllarca Silivri’de kaldılar.
Eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin şimdi itiraf ediyor. BBC Türkçe servisinden Rengin Arslan’a konuşan Sezgin, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Devletin PKK’ya karşı Hizbullah’a göz yumduğunu söyleyen Sezgin şunları söylüyor:
“Dışarıdan birtakım kimseleri de görevlendirdi. Yani devlet, kendi görevlerini, devlet görevlisi olmayan birtakım kişilere yaptırmak istedi... Şimdi Hüda-Par var ya ona yakın. Devlet onlara da göz yumdu. Bir yerde bunları devlet olma mecburiyetinden, halkın bu konu nedeniyle büyük derecede sıkıntıya düştüğünden, bunu ortadan kaldırılmasını istediğinden kaynaklandı. Bu iyi niyetle yapılmıştır. Ama benim devlet anlayışımda, ben olsam bunu düşünmezdim.”
Sezgin “Düşünmezdim” diyor ama dönemin İçişleri Bakanı olarak “Hizbullah örgütünü söyleyenler PKK’lılar” diyen de kendisiydi. Aynı bakan, “Maalesef Hizbullah diye bir örgüt var” dediğinde Hizbullah Diyarbakır’da 178. cinayetini işliyordu!

KAYIP SİLAHLAR

Batman Valiliği’nin o dönemde ithal ettiği silahların, Hizbullah’ın Hilvan ve Gaziantep’teki cephaneliklerinde nasıl ele geçirildiğini, devletin resmi raporlarına dayanarak öğrenmek isterseniz, Nusret Senem’in “Fethullah ve Susurluk” kitabının 237. sayfasına bakınız!

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.