İntihar kararı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK)’nin açıkladığı “özerklik deklarasyonu” açıklamasına siyasi partilerden ve hukukçulardan sert tepki geldi. Vatan Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk, bu taleplerin gerçekleşmeyeceğini belirterek, “Tasfiye edildikçe işi daha ileri götürüyorlar. Bu aynı zamanda intihardır” dedi.

İntihar kararı
29 Aralık 2015 Salı 12:33

Zihni Erdem
[email protected]

Demokratik Toplum Kongresi (DTK)’nin açıkladığı “özerklik deklarasyonu” açıklamasına siyasi partilerden ve hukukçulardan sert tepki geldi. Vatan Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk, bu taleplerin gerçekleşmeyeceğini belirterek, “Tasfiye edildikçe işi daha ileri götürüyorlar. Bu aynı zamanda intihardır” dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman da Türkiye’nin bu bölgesinin Türkiye’den koparılmak istendiğini vurguladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise silah ve şiddeti meşru görmeyen taleplerin TBMM’de çatısı altında konuşulabileceği görüşünü savundu.
Siyasetçiler ve hukukçular, HDP’nin de içinde yer aldığı DTK tarafından önceki gün kamuoyuna açıklanan 14 maddelik deklarasyonu Aydınlık’a değerlendirdi.

TANRIKULU’NDAN HOŞGÖRÜ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, DTK bildirgesine ilişkin soruları da yanıtladı. Tanrıkulu, “Biz silaha, şiddete, teröre başvurmayan ve bunu meşru görmeyen bütün taleplerin Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında konuşulabileceğini ve görüşülebileceğini ifade ediyoruz. Türkiye’de federasyon isteyen siyasi partiler Anayasa Mahkemesi’nin denetiminden geçmiş ve faaliyet gösteriyor ama silaha ve şiddete başvurmuyor. Böyle siyasi partiler var; HAKPAR, KADEP var. Her iki siyasi partinin programı Anayasa Mahkemesi’nin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın denetiminden geçmiş. Türkiye’ye federasyon öneriyor. Ama silaha ve şiddete başvurmuyorlar. TBMM çatısı altında silah ve şiddeti dışlayarak biz her meseleyi konuşabiliriz. Burada bir uzlaşma arayabiliriz” dedi.

‘ÖZERKLİK İSTEKLERİNİ ARTIK GİZLEMİYORLAR’
MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman da DTK sonuç bildirgesiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Adım adım, 13 yıllık AKP iktidarının tavizleriyle, yaklaşımlarıyla mesele ne yazık ki bu noktaya kadar geldi. Çok pervasızca, bir ya da birkaç şehri kapsayacak şekilde demokratik özerklik talepleri gizlenme ihtiyacı duyulmaksızın ifade ediliyor. AKP, İmralı’yı, Kandil’i muhatap alan ve Türkiye’nin üniter, milli siyasi yapısı başta olmak üzere her konuyu tartışmaya açabilecek ölçüde taviz veren bir anlayışla hareket etti. Türkiye yıllardır PKK eliyle terör ve taviz kıskacına alındı. Ve strateji karşılık da buldu. AKP’den istediğini aldı. Gelinen noktada niyetler aleniyet kazanmıştır. Ama buna müsaade edilmesi mümkün değil. Türkiye’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü uğruna her türlü bedeli ödemeye hazır milyonlar var. Hükümetin bu konuda yaklaşımını bir kez daha gözden geçirmesi lazım.”

‘HESAPLARI GERÇEKLEŞMEYECEK’
Vatan Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk da PKK’nın güç kaybettikçe işi daha ileriye götürdüğünü kaydederek, “PKK tasfiye edildikçe işi daha ileri götürüyor. Bu aynı zamanda intihardır. Bırakalım bu hesapları gerçekleştirmeyi, PKK çok ağır darbeler yemektedir ve hızla etkisiz hale getirilmektedir. Bu nedenle açıklamayı ciddi de bulmuyoruz. Tartışılmasını yersiz buluyoruz” diye konuştu.
Eski CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da PKK’nın asıl amacının başka olduğunu belirterek, “Başından beri istedikleri sadece özerklik değil. Aynı zamanda, Türkiye’nin bir parçasını koparmak istiyorlar. Bu özerklikle kalacak bir olay değil. Zaten Güneydoğu’daki yapılanmanın nedeni de o. Verilebilecek her türlü tavizi AKP verdi. Özel okullarda anadilde eğitimden tutun da Bütünşehir Yasası’na kadar her şey verildi. Ama onların istedikleri taviz değil, gerçek anlamda federasyon ve Türkiye’nin bir parçasını koparmak. Bu senaryo işliyor. Balkanları nasıl kopardılarsa bizden orayı da koparıyorlar. Aynı süreç işliyor” ifadelerini kullandı.

‘ANAYASAL SUÇ’
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray da açıklanan bildiri ile ilgili olarak şu görüşleri savundu: “AKP’nin yanlış siyasetleri Türkiye’yi ne yazık ki bu noktaya getirdi. Hiç kimse teröristi ve teröristleri, PKK’yi bir hak arayışının mücahitleri gibi gösterip meşrulaştıramaz. Söylenenler hayalden ibarettir. Bu ülkenin sınırları kurtuluş savaşında bir büyük mücadeleyle, şehit kanlarıyla çizilmiştir. Herkes aklını başına alsın, kışkırtıcılık yapmaktan uzak dursun.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.