Hukuk tarihine geçecek

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararı için, ‘Yargıtay, Türkiye’yi bölme tertibini hendeklere gömmüştür. Dünya hukuk tarihine geçecek, mükemmel bir karardır’ değerlendirmesinde bulundu

Hukuk tarihine geçecek
22 Nisan 2016 Cuma 11:16

Olcay Kabaktepe
Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Ergenekon davasıyla ilgili verdiği kararın ardından açıklama yapan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ergenekon davasının Türkiye’yi bölmek için yapılan bir tertibin ürünü olduğunu bildirdi.
Perinçek, “Yargıtay Türkiye’yi bölme tertibini hendeklere gömmüştür. Nasıl TSK, Güneydoğumuzda, Sur’da, Dicle’de, Cizre’de PKK’yı hendeklere gömüyor, Yargıtay’da bu hukuksuzluğu, haksızlığı hendeklere gömmüştür. Dünya hukuk tarihine geçecek, mükemmel bir karardır. Türkiye’nin ufku, önü açılmaktadır. Türkiye’ye kurulan tertipler, bölücü girişimler yerle bir olmaktadır” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN BİRLİĞİNİ SAVUNAN İKİ MERKEZ’
Ergenekon tertibinde iki kuvvet hedef alındığını vurgulayan Perinçek şunları söyledi:
“Hedef alınan kuvvetlerden biri TSK’dır. Onun iradesini kırmadan Türkiye’yi bölemezlerdi. İkinci hedef o dönemki adıyla İşçi Partisi şimdiki adıyla Vatan Partisi’dir. O da siyasi bakımdan Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü savunan merkezdi. Emperyalizmin bu tertibi aynı İstiklal Savaşı’nda olduğu gibi Türkiye’nin her kuvvetinin katılımıyla, TSK’nın, sivil, siyasi kuvvetlerin, polisimizin, köy korucumuzun katılımıyla en son Yargıtay mührünü vurdu. Yargıtay, Türkiye’nin birliğine bütünlüğüne mührünü vurmuştur. Milletimiz için kutlu olsun.” Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararı hem esastan hem usulden bozduğunu kaydeden Perinçek, “Yargıtay ancak bozma kararı verebiliyor. Şimdi tekrar ilk mahkemeye gönderilecek dosya. Ama Yargıtay’ın bu kararına uymaları hukukun gereği” ifadelerini kullandı.

BU SUÇ ÖRGÜTÜNDEN DEVLETİMİZ TEMİZLENSİN
CHP Milletvekili, emekli Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek de kararın ardından yaptığı açıklamada,
“Çektiğimiz acıların, işkencelerin bedelini bir şartla helal ediyoruz. O şart da bu suç örgütünden milletimizin, devletimizin temizlenmesidir. Yargıtay, örgüt yok dedi, esastan davayı bozdu. Böyle karar yazılmaz dedi, mahkemeyi tanımadı.
Usulden bir sürü gerekçe var. İşin özeti, yargılama adı altında orada masum insanlara yıllarca işkence yapılmıştır. Bir kuzudan 3 post çıkarılmaya çalışıldı. Bu tarihi bir gündür” diye konuştu.

ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ BİR KUMPAS
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer de şunları söyledi: “Önce kararı yazılan sonra sanıkları uydurulan bir davanın kararının karar olmadığı bugün Yargıtay tarafından belirtildi. Karardan, dosyanın İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne döndükten sonra buradaki bozma kararı doğrultusunda artık ilgili yerlere bazı iddianameler açısından gönderileceğini anlıyoruz. Cübbesinin gereğini yapmayan, yargı görevlisi olarak kendini gösteren ama yargılama faaliyeti yapmayan, başka yerde yazılmış kararı etmekle görevli olan vicdan ve duygu yoksunu, hukuktan anlamayan bir yargı heyetinin ne derece ülkeyi meşgul edeceklerini gördük. Bu davada hayatını kaybedenler oldu. Pek çok kişiye önceden hazırlanmış bir kumpas kuruldu.”
İlker Başbuğ’un durumuyla ilgili de konuşan Sezer, “Yüce Divan konusunu savcının huzuruna oturduğumuz günden itibaren her aşamada söyledik. Akıl ve vicdan olsaydı Anayasanın bu hükmü o zaman uygulanırdı. İlker Başbuğ açısından bu dosya bundan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gitmesi gerekir. Bizce karargahıyla birlikte bu değerlendirme yapılmalı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yasal düzenlemeyi dikkate alarak Başbuğ açısından soruşturma izni istemek zorunda. Bu soruşturma izni verilmez ve bu dosya İlker Başbuğ açısından da kapanır diye bekleriz” ifadelerini kullandı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR KARAR
Aydınlık’a konuşan Ergenekon davası sanıklarından emekli Astsubay Oktay Yıldırım da, “Yargıtay, esasa girerek bu dosyayı esas yönünden paçavra etti. Yargıtay, ‘örgüt yok, deliller hukuka aykırı, mahkeme hukuka aykırı’ dedi. Danıştay saldırısı ile Ergenekon davası arasında bir irtibatın somut olarak gösterilmediğini belirtti. Ergenekon kumpası açısından Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin verdiği bu karar çok önemli” açıklamasını yaptı.

ERGENEKON HEYETİNİ YOK SAYDI
Yargıtay kararını yerinde izleyen Kumpas-Der Başkanı emekli Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok da kararın ardından şunları söyledi:
“Yargıtay, Ergenekon davası kararını veren mahkeme heyetini yok saydı. FETÖ mensuplarının hakim olduğu yargı sistemi tarafından yıllarca masum insanlar haksız ve hukuksuz şekilde özgürlüklerinden men edilmişlerdi. Bundan sonraki temennimiz, Türkiye Cumhuriyeti hukuk tarihinin en karanlık dönemlerinden birisinin yaşandığı bu sürecin tamamıyla sona erdirilerek hukukun üstünlüğünün hakim kılınmasıdır.”

ÇETE ORTAYA ÇIKARILMALI
Ergenekon davası avukatlarından Celal Ülgen, Yargıtayın bozma kararıyla hukuki hatadan dönüldüğünü belirterek, “Ama bu bizim için yetmez. Bizim için en önemli şey bu çetenin birebir ortaya çıkarılmasıdır” dedi.
Celal Ülgen, bozma kararını tarihi olarak niteleyerek, yargılama sırasında yaptıkları itirazların hemen hemen tümünün bozma nedeni sayıldığını kaydetti.
Mahkeme sırasında yargılamanın bir çete tarafından yapıldığını söylediğini belirten Ülgen, “Geldiğimiz noktada hukuki bir hatadan Yargıtay kararıyla geri dönülüyor ama bu bizim için yetmez. Bizim için en önemli şey bu çetenin birebir ortaya çıkarılmasıdır. Yani bunların bir başka olaydan tutuklu olması veya yargılanması bizi hiçbir zaman bağlamaz. Beklentimiz Ergenekon, Odatv ve Balyoz davalarının kumpasını kuranların teker teker ortaya çıkartılması, deşifre edilmesi ve yargılanmasıdır.
Hatta yargılanmalarından ve ceza almalarından daha önemli olan her davanın kumpasçılarının deşifre edilmesidir ve kamuoyuna gösterilmesidir” diye konuştu.

‘CESUR YÜREKLİ HAKİMLER TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇIYOR’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay’ın Ergenekon davası kararına ilişkin “Cesur, yürekli hukukun üstünlüğüne inanan, haksızlıklara karşı karar alabilen hakimler Türkiye’nin önünü açıyor” dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis’teki kapalı grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu Yargıtay 16. Ceza Dairesinin Ergenekon Davasına yönelik kararının sorulması üzerine şunu söyledi: “Geçmişte yaptığımız eleştirilerin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. Her şeyle rağmen bu ülkede adaletin, hakimlerin olduğu kabul etmemiz gerekiyor. Cesur, yürekli hukukun üstünlüğüne inanan, haksızlıklara karşı karar alabilen hakimler Türkiye’nin önünü açıyor.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.