‘Hrant’ın arkadaşları’ utanmadı!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri hakkında hazırlanan iddianame açıklandığı gün “Hrant’ın arkadaşları’ şimdi utandınız mı?”

‘Hrant’ın arkadaşları’ utanmadı!
07 Ocak 2016 Perşembe 12:21

Hikmet Çiçek
[email protected]

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri hakkında hazırlanan iddianame açıklandığı gün “Hrant’ın arkadaşları’ şimdi utandınız mı?”
diye sormuştuk. (Aydınlık, 12 Aralık 2015) İddianamede, Ergenekon tertibinin, İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer tarafından C-2 Büro Amirliği içinde 2006 yılı Haziran ayında kurulan C-5 Bürosu’nda yapıldığı belirtiliyordu.
“Hrant Dink’in ailesi, avukatları ve kendilerine ‘Hrant’ın arkadaşları’ diyen liberal aydınların günahları büyüktür. Hrant suikastını azmettirenlerle işbirliği yapmışlardır. Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin kitabına ‘Utanç Duyuyorum’ adını vermişti. Doğrudur. Yaptıklarından utanmalıdır.
Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün kapısından ayrılmayan kendisi değil miydi? O kapıda hangi gerçeğe ulaşabilirsin? O kapı, Hrant’ın katillerini gizleyen kapıdır... ‘Hrant’ın arkadaşları’nın topluma bir özür borçları vardır. Ne diyecekler merak ediyorum” demiştik.

CEVABINI ALDIK!
Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu önceki gün haklarında takipsizlik kararı verilen 43 kişiden 24’ü için savcılığın kararına itiraz etti. Bakırcıoğlu, itiraz dilekçesinde “Dink’in ‘hedef kişi’ haline getirilmesiyle ilgili soruşturmada Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Oktay Yıldırım’ın, cinayeti işleyen örgütle bağlarının açığa çıkma olasılığı var” dedi. Hrant Dink suikastını Ergenekon tertibine bağlama girişimlerini, F örgüt tarafından imal edilen “Dink suikastı şeması”nı çok yazdık, tekrar etmeyelim. Ancak, kamuoyunun bilmediği, 6 yıl önce, 21 Ocak 2010 günü Avukat Fethiye Çetin’e gönderilen bir mektubu hatırlatalım. Mektubu yazan Avukat Serdar Öztürk, Ergenekon sanığı emekli Albay Levent Göktaş’ın avukatı. Öztürk daha sonra tertibe dahil edilecek, Ergenekon sanığı yapılarak tutuklanacaktır.

ÖZ’ÜN SORUSU
Öztürk mektubunda, müvekkili Levent Göktaş’ a, savcılık sorgusu sırasında Zekeriya Öz’ün “Dink ailesinin avukatları olan şahıslar tarafından dosyamıza sunulmuş olan Dink şeması adlı belge soruldu” şeklinde yöneltilen soruya dikkat çekiyor. Belgenin sahteliğini saptadıklarını ve daha sonra Çetin’le iki defa AGOS gazetesinde görüştüklerini hatırlatıyor ve şöyle devam ediyor: “Siz o zaman bana ‘Asla biz savcılığa böyle bir belge sunmadık’ diye cevap vermiştiniz. Ben de ‘sizin haberiniz olmadan başka bir avukatın bu sahte belgeyi sunmuş olma ihtimali var mı?’ diye ısrarla sormuştum. Siz de ‘Hayır benim bilgim olmadan kimsenin böyle bir belge sunması imkansız’ diye cevap vermiştiniz...”

O ŞEMA’YI ÖZ’E SUNDULAR
Öztürk’ün mektubu şöyle devam ediyor:
“Bu sahte belgenin sizin tarafınızdan dosyaya sunulmadığını yazılı olarak bana bildirmenizi’ istirham etmiştim. Ancak özel mektup gönderdiğim Dink ailesinin sayın avukatları olan değerli meslektaşlarımın hiç birisinden yanıt almadım. Ancak daha sonra, Dink ailesinin avukatı olduğu anlaşılan, Deniz (Tuna) adlı bir meslektaşımızın bu sahte belgeyi savcı Öz’e vermek sureti ile dosyaya sunduğunu, yayınlanan iddianame eklerinden anladık.”
Serdar Öztürk şöyle diyor: “Artık bu soruşturmanın (Ergenekon) siyasi nitelikli, yalanlar, sahte belgeler ve sahte senaryolar üzerine kurulu olduğunu herkes anlamış durumdadır. Sizin gibi gerçekten entelektüel olan bir avukatın bunu hala anlayamamış olmasını üzüntü verici bulduğumu ifade etmek isterim.”
Hrant’ın avukatları ve ‘arkadaşları’, “Dink şeması”nın sahte olduğunu bile bile Zekeriya Öz’e sundular. Suikastı, Ergenekon sanıklarının üzerine yıkmak istediler, F örgütü gizlediler. Avukat Bakırcıoğlu’nun dilekçesi, hala aynı tutumda olduklarını gösteriyor. Hala utanmadılar!

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.