Hedef bir milyon Cumhuriyet kadını

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı Canan Arıtman, “Bizler Kuvay-i Milliye kadınlarıyız” dedi. Hedeflerini bir milyon Cumhuriyet kadını olduğunu vurguladı.

Hedef bir milyon Cumhuriyet kadını
29 Aralık 2014 Pazartesi 11:29

Aydınlık / Ankara
CKD Olağanüstü Kurultayı dün gerçekleştirildi. Kurultay’ın açılış konuşmasını CKD Genel Sekreteri Zülfiye Gültekin yaptı. Gültekin, “Bu azim ve kararlılık bizde olduğu müddetçe Mustafa Kemaller bu topraklarda yenilmeyecektir. Önümüzdeki görev büyük devrimci kadın hareketini yaratmaktır” ifadelerini kullandı.
Kurultayda Divan Başkanlığına oy birliği Pınar Gül seçildi. Gül, yaptığı konuşmada, “CKD, Cumhuriyet Devrimlerinin ışığı ile yetişen ve bu nedenle ülkesine borcunu hiç aklından çıkarmayanların derneğidir” diye konuştu.
CKD Genel Başkanı Canan Arıtman da, olağanüstü kurultayı neden yaptıklarını ve CKD bugüne kadarki mücadelesini anlattı. Arıtman, “Geçmiş yönetim iki dava açtı bu davalar sürmektedir. Ülkemizin bu karanlık günlerinde tüm enerjimizi, Cumhuriyeti ve vatanımızı savunmak için vermemiz gerekirken ne yazık ki zamanımızın bir bölümünü dava süreçlerinde harcıyoruz” dedi.
Arıtman derneğin çalışmalarına ilişkin de şu bilgileri verdi: “Yönetime geldiğimiz 10 ay içinde bir gün bile boş geçirmeksizin çalıştık. Bu süre içinde 22 yeni şube açtık ve çok sayıda yeni üye kazandık. İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, İstanbul Milletvekili Nur Serter, Şule Perinçek, Av. Nazan Moroğlu, tiyatro sanatçımız Gülsen Tuncer... gibi Cumhuriyet kadınları derneğimizin üyesi olmuşlardır.”
Arıtman, “Bizler o Anadolu kadınlarının günümüzdeki temsilcileriyiz. Bizler Kuva-i Milliye Kadınlarıyız. Biz de onlar gibi Cumhuriyetimizi, vatanımızı, milletimizi kurtuluşa ve zafere götürmek için ne gerekiyorsa yapacağız”  diye konuştu.
Sık sık “hedef bir milyon Cumhuriyet kadını” vurgusu  yapılan kongrede  söz alan delegeler şu görüşleri savundular:
- Malatya Şube başkanı Sultan Yurdunal: Cumhuriyet kadınları olarak tek görevimiz var AKP’yi bu ülkeden göndermek. 
- İzmir Şube Başkanı Zuhal Of: Devletçilik, halkçılık, ilkeleri yaşatılmış olsaydı Soma’da ölümler olmazdı. Eğer biz özelleştirmeye karşı kamulaştırmayı hayata geçirmiş olsaydık o canlar hayatta olacaktı. 
- İstanbul delegesi Nihal Güldoğan: Cumhuriyet kapsayıcıdır, kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet kadınları olarak bizler birlik, dirlik ve kardeşlik mücadelesi vermekteyiz.”
- Antalya delegesi Ayşe Sevil: 10 yıl muhtarlık yaptım.  Cumhuriyet kadınları mutlaka yerel yönetimlerde yer almalıdır.
- Işıl Caner: Her cumhuriyet kadını vatan savunmasında yerini almalıdır. Bizler her yerde, her platformda mücadele veren kadınlarız. 
- CKD kurucu üyesi Özden Çarmar:  Ben Cumhuriyet kadını olduğum için buradayım. Çocuklarımız, gençlerimiz için mücadele etmemiz lazım.
- Ebru Orhan Yener:Türk kadınının ABD desteğine ihtiyacı yoktur. Cumhuriyet kadınları AB fonlarına muhtaç değildir, biz bunu kabul etmiyoruz. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.