HDP için yolun sonu

HDP’li 5 vekil için hazırlanan fezleke Meclis’e gönderilmesi için Başbakanlık’a sunuldu. Fezlekede, HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile milletvekilleri Irmak Önder ve Kürkçü’nün dokunulmazlıklarının kaldırılması isteniyor

HDP için yolun sonu
05 Mart 2016 Cumartesi 10:10

Aydınlık / Ankara
Adalet Bakanlığı, HDP’li 5 vekil için hazırlanan fezlekeyi Meclis’e gönderilmesi için Başbakanlık’a sundu. Fezlekede, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü’nün dokunulmazlıklarının kaldırılması isteniyor.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Aralık 2015’te Kayapınar Spor Salonunda iki gün süren Demokratik Toplum Kongresi Olağanüstü Genel Kurulunda “öz yönetim” ilanına ilişkin yaptıkları konuşma nedeniyle Demirtaş, Yüksekdağ, Irmak, Önder ve Kürkcü hakkında soruşturma başlatmıştı.

‘ANAYASANIN 83. MADDESİNE GÖRE’
Soruşturma kapsamında, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla Eş Genel başkanlar Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü hakkında fezleke hazırlayan başsavcılık, şüphelilerin, üzerlerine atılı suçların yasal unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle Anayasa’nın 83. maddesine istinaden, “dokunulmazlıklarının kaldırılması” talebinde bulunmuştu. Fezleke, Adalet Bakanlığı’na gönderilmişti.
 
SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
TBMM’de bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması süreci şöyle işliyor:

İlk adım savcılık soruşturması
Cumhuriyet savcıları bir milletvekilinin suç işlediği kanaatine vardığı takdirde, o milletvekili hakkında soruşturma başlatır. Savcılar, bu soruşturma sonrasında milletvekili hakkında dava açılması için ya da soruşturmaya devam etmek için Meclis’ten söz konusu milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını için fezleke hazırlar.

İKİNCİ ADIM KARMA KOMİSYON
Hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığı ve Başbakanlık üzerinden Meclis’e gönderilir. Bu fezleke daha sonra Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nda görüşülür. Bu komisyonun Başkanlığı Anayasa Komisyonu yapar.

HAZIRLIK KOMİSYONU AŞAMASI
Karma Komisyon’da milletvekiline ait dosya için kura ile seçilen ve beşer kişiden oluşan hazırlık komisyonu oluşturulur. Hazırlık komisyonu bütün kâğıtları inceleyip gerekirse o milletvekilini dinler; tanık dinleyemez. Hazırlık komisyonu raporunu göreve başlamasından itibaren en geç bir ayda verir.

KOMİSYON BİR AY İÇİNDE KARAR ALIR
Karma Komisyon, hazırlık komisyonunun raporunu ve eklerini görüşür ve bir ay içinde sonuçlandırır. Karma Komisyon dokunulmazlığın kaldırılmasına veya kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesine karar verir.

GENEL KURUL’DA OYLANIR
Karma Komisyon raporu, milletvekilinin dokunulmazlığın kaldırılması şeklinde ise bu dosya Genel Kurul’da görüşülür. Parti grupları dokunulmazlık oylamalarıyla ilgili bağlayıcı karar alamazlar. Bir milletvekilinin dokunulmazlığı gizli oylamaya katılanların salt çoğunluğuyla kaldırılabilinir.

MİLLETVEKİLİ KENDİNİ SAVUNABİLİR
Dokunulmazlığının kaldırılması istenen milletvekili isterse hazırlık komisyonunda, Karma Komisyonda ve Genel Kurulda kendini savunur veya bir üyeye savundurur. Savunma için çağrıda bulunulan milletvekili davete uymazsa evrak üzerinde karar verilir.

SORUŞTURMA SÜRESİNCE MİLLETVEKİLLİĞİNE DEVAM EDER
Genel Kurulda milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılırsa; Dosya Başsavcılığa geri gönderilir. Savcılık soruşturmasına devam eder. Bu süreçte dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili, vekillik görevine devam eder. Eğer milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmazsa; Soruşturma dosyası savcılıkta kalır. Milletvekilinin vekillik süresi bittikten sonra soruşturmaya devam edilir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.